Seznamte se s historickým sdružením Guardia Broda Bohemicalis
Banner

Seznamte se s historickým sdružením Guardia Broda Bohemicalis

Email Tisk

gardi200V tomto článku bychom vás rádi seznámili se sdružením Guardia Broda Bohemicalis, skupinu, která navštěvuje, střílí a bojuje a tím jedinečným způsobem propaguje město Český Brod.

 

 

Členové Guardie se pravidelně účastní vybraných historických akcí zaměřených na výše popsaná historická období. Jak již shora psáno střelci z kuší své mistrovství předvádí na soutěžích na hradu Landštejn ve Strakonicích či v německém Bernau.


Historické sdružení  Guardia Broda Bohemicalis vzniklo v královském městě Český Brod  na památné ustavující schůzi v historické zvonici evangelického kostela roku 2007.   Sdružení je především historickým spolkem zaměřujícím se na  období druhé poloviny patnáctého století v Čechách tj. na dobu poděbradskou a jagellonskou, neboť toto období bylo bezesporu pro rozvoj měst a hrdého měšťanstva nejslavnějším obdobím, kdy města jako byl Český Brod zažívala svou zlatou éru. Města a měšťanstvo se výrazně prosazovalo nejen na poli vojenství, ale především získala v království nemalý ekonomický, politický a mocenský vliv.

Členové Guardie Broda Bohemicalis představují měšťanstvo oné doby a zabývají se jak hmotnou kulturou tak i vojenstvím, které bylo nedílnou součástí života měšťanů. Měšťané se mimo jiné sdružovali v různá střelecká bratrstva, která v případě ohrožení bránila své město, a střelci po celý rok pilně trénovali na parkánech svých hradeb. Vrcholem tohoto snažení pak byly městy pořádané střelecké slavnosti a tzv. střílení ku ptáku. Tyto až týden trvající slavnosti byly protipólem rytířských turnajů pořádaných šlechtou.

Guardia Broda Bohemicalis  po vzoru svých předků založila mimo jiné v rámci sdružení střelecké bratrstvo ve, kterém je zapojeno mnoho nadšených střelců z historické kuše, jakož i střelců z ručnic. Českobrodské Gardě se tímto více jak úspěšně podařilo navázat na tradici střeleckých spolků a jimi pořádaných střeleckých slavností. Střelecké slavnosti v Českém Brodě mají hojnou účast střelců z celé republiky a pravidelně se účastní  i mnozí zahraniční střelci. Střelci z Českého Brodu se aktivně účastní střeleckých slavností pořádaných každoročně na hradě Landštejn. Střeleckých slavností pořádaných městem Strakonice a střeleckých slavností v německém Bernau bei Berlin. Tam všade je možno spatřit hrdě vlát korouhev se znakem Českého Brodu.

gardi7

 

Někteří členové Gardy své oblíbené historické období rozšířili ještě o období první poloviny patnáctého století a pořídili si oděvy a vybavení na období husitských válek, neboť toto období výrazně zasáhlo a ovlivnilo vývoj našeho města. Český Brod vyšel z husitských válek silný, a nic na tom nezměnila ani skutečnost, že se město řadilo k Sirotčímu svazu, který prakticky zanikl bitvou u Lipan. Svou moc pak Český Brod korunoval získáním statutu královského města v roce 1437.

Gardisté se však nevěnují pouze střelbě z historických zbraní, ale pořádají i další tradiční či příležitostné akce jak před hradbami tak především na samotném parkánu českobrodských hradeb.

V začátcích vzniku sdružení to byly velké městské slavnosti Královské Brodění. Na tyto slavnosti později navázala série bitev o hradby města, kde se účastní ty nejkvalitnější spolky oživlé historie a šermířů z celé republiky.

Svatováclavské střelecké slavnosti pro historickou kuši jsou pravidelnou tradiční akcí pořádanou vždy v měsíci září na svatého Václava, kdy samotná soutěž ve střelbě historickou kuší je doplněna kvalitním doprovodným programem v duchu historických střeleckých slavností. Návštěvník může shlédnout celou řadu různých typů kuší především z patnáctého století, různé druhy zařízení pro jejich napínání či ucelenou řadu typů šipek užívaných pro střelbu z kuše a další. Dále se vedle kuší pravidelně představují střelci z  palných zbraní. Je možno se seznámit s výcvikem městské hotovosti. Na parkánu v rámci programu vystupují soubory dobové hudby a návštěvník má celkově možnost nasát dobový život na parkánu. Před hradbami jsou pak připraveny dobové hry pro ty  nejmenší.

gardi9

 

Další tradiční Gardou pořádanou akcí je Českobrodská vzduchovka. Jak již samotný název napovídá, jedná se o soutěž pro střelce ze vzduchové pušky. Akce je pořádána vždy v měsíci Srpnu a je věnována jako vzpomínka na neblahé události roku 1968. Tím směrem je zaměřen i menší doprovodný program mapující léta šedesátá a sedmdesátá minulého století v tehdejší ČSSR. Soutěžící jakož i návštěvník může shlédnout výstavku dobových reálií, tiskovin fotografií či se projet v některém z vystavovaných historických automobilu či shlédnout dobové oblečení a uniformy.

Začátkem měsíce června pak bývá pořádán Sokolnický den na českobrodských hradbách. Návštěvním může shlédnout různé druhy dravých ptáků a to jak na statických ukázkách, tak i při ukázkách letových to vše je doplněno odborným výkladem. Akce bývá doplněna o menší doprovodný program např. na téma lov.

Husova pouť je akcí, která svým rozsahem přesahuje hranice republiky. Jedná se o pochod po trase, kudy šel mistr Jan Hus ze svého azylu na hradu Krakovci na koncil do Kostnice, kde hájil své učení a posléze zde našel mučednickou smrt. Pochod se koná začátkem července má každoročně mezinárodní účast a každý si může libovolně zvolit určitou část pochodu či jít trasu celou a to jak v historickém oblečení, tak i v oblečení soudobém.  

Více informací: http://www.brodahr.cz/Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 38

Čtěte také...

Vísecká rychta masopustem začíná novou sezónu

Masopust 2015 200Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích je pravidelně první akcí nové sezóny. Letos bude Vísecká rychta hostit maškary 14. února od 10 hodin dopoledne.

 

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Britská detektivka - Smrt v sutinách

smrt v sutinach 200Nakladatelství Moba nám v lednu vydalo knihu známé britské autorky Ann Grangerové Smrt v sutinách. Klasická detektivka z anglického venkova potěší všechny milovníky detektivních příběhů!

...

Divadlo

Helenku Součkovou stíhá jedna darda za druhou

darda 200Žákyně 2. a posléze 3. třídy Helenka Součková zvaná též Moby-Dick už dávno odrostla dětským střevíčkům. Místo nich teď v dramatizaci románu Darda spisovatelky Ireny Douskové<...

Film

Univerzita pro příšerky se představuje!

univerzita pro priserky 200Dne 20. června bude do české distribuce uvedena nová animovaná komedie z produkce uznávaného studia Pixar s názvem „Univerzita pro příšerky“, která na filmové plátno vrací hrdiny ú...