Čo sa deje v kostole na Zelený štvrtok?

Email Tisk

zelen200„Bdějte mnou a modlete se. Zůstante zde a proste se mnou.“ Veľká noc sa v týchto dňoch slávi po celom svete. Niektorí ju slávia ako sviatky jari, niektorí ako náboženské sviatky obetovania a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Pre tých, ktorí nechodia do kostola alebo nie sú praktizujúci kresťania je to príležitosť zapadnúť do davu a prežiť nádheru týchto slávností v chráme.

 

 

Náboženské obrady majú v týchto dňoch obrovskú symboliku, ktorá je z tohto dôvodu v každom kostole vysvetľovaná a usmerňovaná. Takto sa môže zúčastniť aj veriaci či neveriaci, ktorí by inak symboliku nechápal. Dáva príležitosť pochopiť tajomstvo náboženstva.

Zelený štvrtok je úvodom do veľkonočného trojdnia a vstupnou bránou do Ježišových utrpení. Kresťania si v tento deň pripomínajú prvé slávenie svätej omše, umývanie nôh učeníkov, poukázanie na zradcu. Záverom omše sa Ježiš symbolicky odoberie do Getsemanskej záhrady, kde bude v tento večer prežívať veľké psychické utrpenie.

zelen09

 

Ustanovenie svätej omše sa udialo v miestnosti stretávania sa učeníkov s Ježišom a tiež v miestnosti, kde sa ukrývali po jeho smrti. Ježiš sa v tento deň rozhodol praktickým príkladom ukázať svojim najbližším, ako sa majú k sebe navzájom správať. Ustanovil postoj, ktorý si mali zafixovať – umýva im nohy ako Syn Boží, pretože sám chce, aby sa učeníci ponížili k najmenším hriešnikom a pomáhali im v očiste. Nohy nás symbolicky viažu k zemi, k pozemskému svetu, preto sa treba odpútať od vecí pominuteľných a obrátiť sa k veciam božím. Očistiť sa od hriechu patrí tiež k veľkonočnému sláveniu – veriaci sa na Veľkú noc pripravujú spoveďou a vyznaním hriechov, aby mohli s čistým srdcom sláviť najväčšie kresťanské sviatky.

zelen99

 

Keď sú učeníci pripravení na svoje pôsobenie, prakticky poslednýkrát zotrvávajú v pokoji so svojím učiteľom. Ďalej ho budú sprevádzať len do Getsemanskej záhrady, odkiaľ sa rozutekajú. Nebudú ho už sprevádzať ani na krížovej ceste.

Dnes večer si kresťanský svet pripomína prvé Kristovo utrpenie. V chráme vyzývajú – bdejte a modlite sa. Prežite túto noc v pripomienke Kristovho rozhodovania.

Zajtrajší deň, Veľký piatok, sa bude niesť v znamení Kristovho súdenia a smrti.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

Domácí řeckou kuchyni nikdo nejí sám

recka kuchyne obalka perexČistá běloba řeckých ulic, bohaté kvetoucí pnoucí rostliny, líné kočky a srdeční lidé – vše prosyceno vůní oregana, pečeného masa, zeleniny a sladkých dezertů. Tak to je Řecko. A i když jste tam nikdy nebyli, t...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Křest knihy Já a pan Darcy pod taktovkou Ondřejů

altVe středu 25. dubna se v kulturním centru Písecká brána uskutečnil křest knihy jedné z nejpopulárnějších světových autorek románů pro ženy současnosti. Alexandra Potter vydává u nás své druhé dílo s názvem Já a pan Darcy. ...

Divadlo

Pejsek a kočička rozdávají ve zlínském divadle opět radost

200dZlínské Městské divadlo si dětské diváky předchází jak může, rozhodně je nebere jako doplněk k divákům dospělým. A tak první premiéra roku 2013 i první premiéra právě se rozbíhající sezóny 2013/2014 patřily právě dětem. Na jeviště zlínského divadla se po čase v...

Film

Křečovitá taškařice Život je život/ dvojrecenze

zivot je zivot perexJak moc se liší pohled našich dvou redaktorů na komedii Život je život? Jan Jaroš uvádí: Milan Cieslar - po diváckém úspěchu "nekorektní" komedie Láska je láska - zjevně již opustil někdejší u...