Reklama
Banner

Čo sa deje v kostole na Zelený štvrtok?

Email Tisk

zelen200„Bdějte mnou a modlete se. Zůstante zde a proste se mnou.“ Veľká noc sa v týchto dňoch slávi po celom svete. Niektorí ju slávia ako sviatky jari, niektorí ako náboženské sviatky obetovania a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Pre tých, ktorí nechodia do kostola alebo nie sú praktizujúci kresťania je to príležitosť zapadnúť do davu a prežiť nádheru týchto slávností v chráme.

 

 

Náboženské obrady majú v týchto dňoch obrovskú symboliku, ktorá je z tohto dôvodu v každom kostole vysvetľovaná a usmerňovaná. Takto sa môže zúčastniť aj veriaci či neveriaci, ktorí by inak symboliku nechápal. Dáva príležitosť pochopiť tajomstvo náboženstva.

Zelený štvrtok je úvodom do veľkonočného trojdnia a vstupnou bránou do Ježišových utrpení. Kresťania si v tento deň pripomínajú prvé slávenie svätej omše, umývanie nôh učeníkov, poukázanie na zradcu. Záverom omše sa Ježiš symbolicky odoberie do Getsemanskej záhrady, kde bude v tento večer prežívať veľké psychické utrpenie.

zelen09

 

Ustanovenie svätej omše sa udialo v miestnosti stretávania sa učeníkov s Ježišom a tiež v miestnosti, kde sa ukrývali po jeho smrti. Ježiš sa v tento deň rozhodol praktickým príkladom ukázať svojim najbližším, ako sa majú k sebe navzájom správať. Ustanovil postoj, ktorý si mali zafixovať – umýva im nohy ako Syn Boží, pretože sám chce, aby sa učeníci ponížili k najmenším hriešnikom a pomáhali im v očiste. Nohy nás symbolicky viažu k zemi, k pozemskému svetu, preto sa treba odpútať od vecí pominuteľných a obrátiť sa k veciam božím. Očistiť sa od hriechu patrí tiež k veľkonočnému sláveniu – veriaci sa na Veľkú noc pripravujú spoveďou a vyznaním hriechov, aby mohli s čistým srdcom sláviť najväčšie kresťanské sviatky.

zelen99

 

Keď sú učeníci pripravení na svoje pôsobenie, prakticky poslednýkrát zotrvávajú v pokoji so svojím učiteľom. Ďalej ho budú sprevádzať len do Getsemanskej záhrady, odkiaľ sa rozutekajú. Nebudú ho už sprevádzať ani na krížovej ceste.

Dnes večer si kresťanský svet pripomína prvé Kristovo utrpenie. V chráme vyzývajú – bdejte a modlite sa. Prežite túto noc v pripomienke Kristovho rozhodovania.

Zajtrajší deň, Veľký piatok, sa bude niesť v znamení Kristovho súdenia a smrti.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENATA PETŘÍČKOVÁ

redaktorka K21

Nechte si poradit, knihy jež uleví duši... Jak jste si asi všimli, zrovna já tu jsem většinou přes knihy, které se nějak zabývají psychologií a seberozvojem. To je velmi široké téma a také patří v knihkupectví k těm nacpanějším regálům. Nějak plynule jsem k nim došla přes pár pokusů s romantickými knihami v ranném mládí a už jsem u nich zůstala. Myslím si, že o takovou knihu alespoň čas od času člověk stojí. Které mne oslovily a ovlivnily nejvíce? Možná tou úplně první byl vždycky Malý princ, kterého když jsem doopravdy pochopila, tak to byl přenádherný sladkobolný pocit. Mám ráda také knihu Elisabeth Haich: Zasvěcení, to je ale bible pro celý život a jsem dosud ráda, že mnoho z tam řečeného je mi zatím zahaleno tajemstvím. Přístupnější a komerčnější jsou pak knihy Davida Deidy, pro muže Cesta pravého muže, a pro ženy snažící se mužům porozumět pak Když jde o muže. Z andělských děl Doreen Virtue pak Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas, nebo V zajetí jídla, Zbavte se svých kil bolesti, což jsou její nejméně andělské, nejvíce psychologické a do hloubky ženské duše jdoucí tituly. A mezi poslední okouzlení patří Alberto Villoldo a Návrat duše, což je kniha, která je výtečným základem pro každého, kdo chce vůbec porozumět psychologii, kořenům šamanismu a své vlastní duše. A kdo má rád, stejně jako já tarot, tak kromě své vlastní knihy Základní tarot a Svět tarotu, ráda poradím cokoliv od Barbary Moore.Ta je mojí velkou učitelkou! A když bych měla poradit něco "naživo"? Pak jsou to přednášky Jaroslava Duška všude různě po republice a v pražských divadlech jeho Duše K, Čtyři dohody nebo Pátá dohoda. Přednášky Pjéra la Šéze, které jsou o jungovské psychologii, do které přidává své vlastní názory, které dovolím si říci - jsou velmi podnětné a odvážné. Když zajdu ještě dál, tak příští rok by měl Brno navštívit Clemens Kuby a opět představit své mentální léčení a možná i novou knihu, zatím nevíme...


Hledat

Mimísek 15

Partneři

Čtěte také...

České restaurace: Nastal soumrak našich tradičních jídel a hospod?

ceske hospody 200Nekonečné diskuse na téma naše tradiční jídla a potravinářské produkty a Evropská unie mne inspirovaly k tomu, abych si položila otázku: Jak to vlastně je s nabídkou našich tradičních jídel v českých hospodách? Nařízení evropské unie,...

Z archivu...

Nové komentáře

 • 09.06.2017 02:40
  Držte se ...
  Pane Juraji, Jsem ...
   
 • 19.05.2017 06:43
  ...
  chia semínka miluju.
   
 • 18.05.2017 09:05
  Děkujeme
  Dobrý den, děkujeme za ...

Facebook

Twitter


Literatura

Pozor na chyby, přichází Korektor!

korektor 200Důvěru v lidstvo dal do zastavárny a peníze za ni propil, ve znaku má škodolibost a sarkasmus je pro něj univerzální odpověď na všechno. Ano, to je cynický korektor, který své poznatky z opravování cizích paskvilů, rady i názory na život sděl...

Divadlo

Splašené nůžky – tak trochu jiná hra

200divSplašené nůžky Paula Pörtnera lákají větou „detektivní komedie, ve které, o tom, kdo je vrah, rozhodujete Vy“! Právě tento styl, jenž zapojuje do příběhu diváky, dělá z této hry druhý nejdéle uváděný titul na světě. Ostatně, není divu. Ve Slušovicích je v N...

Film

Nebezpečně omamující jízda Rona Howarda

200rushNiki Lauda a James Hunt. Jména, která před pár dekádami vzbudily ve Formuli 1 takový rozruch, že si na své vzájemné rivalitě tito závodníci vystavili schody ke slávě, k níž se ale oba dostali úplně jinými cestami.

...