Sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně jsou nyní k vidění v nové přírodovědné expozici v Napajedlích

Email Tisk

napajedla 200Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, město Napajedla a Muzeum Napajedla přichází s koncem školního roku s novým společným projektem, jímž je zcela nová expozice Příroda ukrytá v depozitářích. Její definitivní podobu budou moci návštěvníci poprvé zhodnotit na vernisáži 29. června 2017 v 17 hodin, která se uskuteční v prostorách bývalé knihovny v Napajedlích.

 

Vznik nové expozice je výsledkem souhry řady okolností a především nadšení pracovníků všech zúčastněných stran. Přitom na samém počátku událostí bylo ne právě radostné uzavření objektu hradu Malenovice v důsledku chystaných oprav, a tím i ukončení prakticky nové a návštěvníky velmi oblíbené expozice Zvířata na Zemi a člověk. Zdálo se, že sbírkové předměty zůstanou v depozitářích ukryté hodně dlouho.

Naštěstí i dnes platí rčení „Kde je vůle, tam je i cesta“. Už v roce 2016 během stěhování tisíců exponátů z malenovského hradu začaly první rozhovory mezi zástupci Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Města Napajedla, a myšlenka nové expozice začala postupně dostávat konkrétní obrysy. V prostorách bývalé knihovny na ulici Palackého bude k vidění část bohaté kolekce nejrůznějších přírodnin, již za dobu své existence nashromáždilo Muzeum jihovýchodní Moravy. V historických vitrínách z bývalého Baťova studijního ústavu ze 30. let minulého století budou převládat preparáty zástupců světové fauny.

napajedla2

„Návštěvníci uvidí i druhy, které znají jen z televize. Čeká na ně například ptakopysk podivný, krokodýl čelnatý nebo krunýř želvy karety pravé. Unikátem je také obrovský exemplář nesmírně vzácné mořské houby s příznačným jménem pohár Neptunův, který byl ještě nedávno považován za vyhynulý,“ řekl Dušan Trávníček, vedoucí přírodovědného oddělení Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Tuto kolekci doplní krásné kresby brouků mimořádného popularizátora entomologie Vladimíra Javorka, na jehož kapesních atlasech vyrostly celé generace entomologů po celém Československu. Rukopis jeho poslední práce byl předán do muzea jako dar jeho vnučkou, Ditou Popelářovou z Napajedel.

Několik desítek minerálů, hornin a zkamenělin pak bude reprezentovat geologickou sbírku zlínského muzea. „Ta bude ke zhlédnutí nejen okem, ale částečně i hmatem,“ dodala kurátorka geologie Ludmila Nejeschlebová. Doplněna bude o panelovou část k chráněným územím Zlínského kraje s bohatou fotodokumentací.

napajedla1

Nezapomeňte, vernisáž se koná 29. června 2017 v 17 hodin v prostorách bývalé knihovny v Napajedlích.

napajedla3

„Jako bonus k poslednímu školnímu dni 30. června 2017 bude expozice přístupná návštěvníkům zdarma od 9 do 15 hodin,“ uvedla Barbora Košutová, vedoucí Muzea Napajedla. Poté budou vstupenky k zakoupení v Informačním centru Napajedla za 80 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti, studenty a seniory, a to společně pro všechny expozice Muzea Napajedla v Novém Klášteře.

Více informací: www.muzeum.napajedla.cz a www.muzeum-zlin.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

Tvořivé ruce tvořivých knihovníků

knihovnici 200Národní knihovna České republiky spolu se Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR a Klubem tvořivých knihovníků pořádá tradiční výstavu Tvořivé ruce.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Punisher opět tvrdě nakopává zadky

punisher muz z kamene 200MAX série Punishera pokračuje sedmým komiksem nazvaným Muž z kamene. Tentokrát se Frank Castle vydává až do Afghánistánu, kde svede souboj se zákeřným ruským parchante...

Divadlo

Michal Suchánek trpí během představení Ať žijí duchové

IMG 4286Oblíbený televizní bavič Michal Suchánek už přes rok účinkuje v muzikálu Ať žijí duchové!, kde ztvárňuje roli ředitele školy. Až nyní přiznal, že při jedné scéně, která pravidelně baví všechny přítomné, celkem trpí. Herec p...

Film

Autorem titulní písně k novému filmu o dopingu Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové je Miro Žbirka

fairplay perexRežisérka Andrea Sedláčková dokončila v česko-slovensko-německé koprodukci film Fair Play o mladé atletce Anně, která se v normalizačním Československu dostane do státem řízeného dopingového programu. Dopingové skandály ve vr...