Reklama

Sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně jsou nyní k vidění v nové přírodovědné expozici v Napajedlích

Email Tisk

napajedla 200Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, město Napajedla a Muzeum Napajedla přichází s koncem školního roku s novým společným projektem, jímž je zcela nová expozice Příroda ukrytá v depozitářích. Její definitivní podobu budou moci návštěvníci poprvé zhodnotit na vernisáži 29. června 2017 v 17 hodin, která se uskuteční v prostorách bývalé knihovny v Napajedlích.

 

Vznik nové expozice je výsledkem souhry řady okolností a především nadšení pracovníků všech zúčastněných stran. Přitom na samém počátku událostí bylo ne právě radostné uzavření objektu hradu Malenovice v důsledku chystaných oprav, a tím i ukončení prakticky nové a návštěvníky velmi oblíbené expozice Zvířata na Zemi a člověk. Zdálo se, že sbírkové předměty zůstanou v depozitářích ukryté hodně dlouho.

Naštěstí i dnes platí rčení „Kde je vůle, tam je i cesta“. Už v roce 2016 během stěhování tisíců exponátů z malenovského hradu začaly první rozhovory mezi zástupci Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Města Napajedla, a myšlenka nové expozice začala postupně dostávat konkrétní obrysy. V prostorách bývalé knihovny na ulici Palackého bude k vidění část bohaté kolekce nejrůznějších přírodnin, již za dobu své existence nashromáždilo Muzeum jihovýchodní Moravy. V historických vitrínách z bývalého Baťova studijního ústavu ze 30. let minulého století budou převládat preparáty zástupců světové fauny.

napajedla2

„Návštěvníci uvidí i druhy, které znají jen z televize. Čeká na ně například ptakopysk podivný, krokodýl čelnatý nebo krunýř želvy karety pravé. Unikátem je také obrovský exemplář nesmírně vzácné mořské houby s příznačným jménem pohár Neptunův, který byl ještě nedávno považován za vyhynulý,“ řekl Dušan Trávníček, vedoucí přírodovědného oddělení Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Tuto kolekci doplní krásné kresby brouků mimořádného popularizátora entomologie Vladimíra Javorka, na jehož kapesních atlasech vyrostly celé generace entomologů po celém Československu. Rukopis jeho poslední práce byl předán do muzea jako dar jeho vnučkou, Ditou Popelářovou z Napajedel.

Několik desítek minerálů, hornin a zkamenělin pak bude reprezentovat geologickou sbírku zlínského muzea. „Ta bude ke zhlédnutí nejen okem, ale částečně i hmatem,“ dodala kurátorka geologie Ludmila Nejeschlebová. Doplněna bude o panelovou část k chráněným územím Zlínského kraje s bohatou fotodokumentací.

napajedla1

Nezapomeňte, vernisáž se koná 29. června 2017 v 17 hodin v prostorách bývalé knihovny v Napajedlích.

napajedla3

„Jako bonus k poslednímu školnímu dni 30. června 2017 bude expozice přístupná návštěvníkům zdarma od 9 do 15 hodin,“ uvedla Barbora Košutová, vedoucí Muzea Napajedla. Poté budou vstupenky k zakoupení v Informačním centru Napajedla za 80 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti, studenty a seniory, a to společně pro všechny expozice Muzea Napajedla v Novém Klášteře.

Více informací: www.muzeum.napajedla.cz a www.muzeum-zlin.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

JANA LANGEROVÁ


redaktorka, tvůrce soutěží, 26 let (Štír a občas Střelec)

  • pochází z malé vesničky Zádveřice a nyní žije s manželem v ještě menší Lhotě, která leží 13 km od Zlína
  • Jana je čerstvou absolventkou fakulty multimediálních komunikací v oboru vztahy s veřejností a pracuje jako tisková mluvčí festivalu Chillibraní
  • s K21 je spojená už sedm let, začínala jako editorka a vypracovala se až k zástupkyni šéfredaktorky, nyní domlouvá soutěže a píše pro radost hlavně do literatury a mluveného slova. Udržuje se tak v tempu, má přehled a plní si knihovničku skvělými tituly
  • ve volném čase kromě kulturních věcí také moc ráda zahradničí (zajímají ji bylinky i pokojovky) a vaří různé dobroty. S manželem se věnují geocachingu - hledají poklady po okolí, často navštěvují různé metalové koncerty a jsou s partou přátel. Aktuálně propadli speedmintonu!
  • a Janino motto:To od Johna Lennona: „Každý září jako měsíc, jako hvězdy, jako slunce. Každý září. Přidej se.“
Banner

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 23

Čtěte také...

Dlaskův statek: Zveme vás na pravou venkovskou svatbu

Turnov Dlaskuv statek 200Přijměte pozvání na Dlaskův statek tři kilometry od Turnova. Ve zdejší národopisné expozici se můžete setkat s venkovským životem takovým, jak vypadal třeba ještě před dvěma staletími. Zavítáme tentokr...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Otevřeně a přece elegantně - tak vzpomíná Alena Mihulová na Karla Kachyňu

mihulova 200Padesátka je možná ten správný věk na to, aby člověk rekapituloval, ohlédl se a možná i zavzpomínal  - pokud je na co - formou knižních memoárů. V případě  čerstvé padesátnice Aleny Mihulové to sedí v každém ohledu. Jednak už v životě leccos pro...

Divadlo

Nekonečno snů Michala Nesvedy

nekonecno snu200Bez mučení přiznávám, že jsem v neděli vstupovala do Vinohradského divadla v Praze poněkud skepticky. První, čeho si ovšem k mému velkému překvapení všímám, je velké množství lidí, které se tu ten den sešlo. Hmatatelné napětí prostupuje ...

Film

Krvavý boj za skotskou svobodu

statecne srdceTěžký historický film Statečné srdce (1995) ztvárňuje něco, co je v období každé krize velmi aktuální. I když zabíjet není právě nejlepší řešení, můžeme se podívat, jak se daly řešit podobné problémy kdysi dávno.

...