Sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně jsou nyní k vidění v nové přírodovědné expozici v Napajedlích
Banner

Sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně jsou nyní k vidění v nové přírodovědné expozici v Napajedlích

Email Tisk

napajedla 200Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, město Napajedla a Muzeum Napajedla přichází s koncem školního roku s novým společným projektem, jímž je zcela nová expozice Příroda ukrytá v depozitářích. Její definitivní podobu budou moci návštěvníci poprvé zhodnotit na vernisáži 29. června 2017 v 17 hodin, která se uskuteční v prostorách bývalé knihovny v Napajedlích.

 

Vznik nové expozice je výsledkem souhry řady okolností a především nadšení pracovníků všech zúčastněných stran. Přitom na samém počátku událostí bylo ne právě radostné uzavření objektu hradu Malenovice v důsledku chystaných oprav, a tím i ukončení prakticky nové a návštěvníky velmi oblíbené expozice Zvířata na Zemi a člověk. Zdálo se, že sbírkové předměty zůstanou v depozitářích ukryté hodně dlouho.

Naštěstí i dnes platí rčení „Kde je vůle, tam je i cesta“. Už v roce 2016 během stěhování tisíců exponátů z malenovského hradu začaly první rozhovory mezi zástupci Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Města Napajedla, a myšlenka nové expozice začala postupně dostávat konkrétní obrysy. V prostorách bývalé knihovny na ulici Palackého bude k vidění část bohaté kolekce nejrůznějších přírodnin, již za dobu své existence nashromáždilo Muzeum jihovýchodní Moravy. V historických vitrínách z bývalého Baťova studijního ústavu ze 30. let minulého století budou převládat preparáty zástupců světové fauny.

napajedla2

„Návštěvníci uvidí i druhy, které znají jen z televize. Čeká na ně například ptakopysk podivný, krokodýl čelnatý nebo krunýř želvy karety pravé. Unikátem je také obrovský exemplář nesmírně vzácné mořské houby s příznačným jménem pohár Neptunův, který byl ještě nedávno považován za vyhynulý,“ řekl Dušan Trávníček, vedoucí přírodovědného oddělení Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Tuto kolekci doplní krásné kresby brouků mimořádného popularizátora entomologie Vladimíra Javorka, na jehož kapesních atlasech vyrostly celé generace entomologů po celém Československu. Rukopis jeho poslední práce byl předán do muzea jako dar jeho vnučkou, Ditou Popelářovou z Napajedel.

Několik desítek minerálů, hornin a zkamenělin pak bude reprezentovat geologickou sbírku zlínského muzea. „Ta bude ke zhlédnutí nejen okem, ale částečně i hmatem,“ dodala kurátorka geologie Ludmila Nejeschlebová. Doplněna bude o panelovou část k chráněným územím Zlínského kraje s bohatou fotodokumentací.

napajedla1

Nezapomeňte, vernisáž se koná 29. června 2017 v 17 hodin v prostorách bývalé knihovny v Napajedlích.

napajedla3

„Jako bonus k poslednímu školnímu dni 30. června 2017 bude expozice přístupná návštěvníkům zdarma od 9 do 15 hodin,“ uvedla Barbora Košutová, vedoucí Muzea Napajedla. Poté budou vstupenky k zakoupení v Informačním centru Napajedla za 80 Kč pro dospělé a 40 Kč pro děti, studenty a seniory, a to společně pro všechny expozice Muzea Napajedla v Novém Klášteře.

Více informací: www.muzeum.napajedla.cz a www.muzeum-zlin.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 38

Čtěte také...

Kolem světa za 80 tahů

svet 200Nakladatelství Edika ve společnosti Albatros Media přináší zvídavým čtenářům, lačnícím po cestování, zeměpisné omalovánky  Kolem světa za 80 tahů se spoustou úkolů a hádanek, jejichž autorem je Alexandr Golubev.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Dávejte si pozor, abyste nepotřebovali dívku, která krotí noční děsy

Povidky po 1 perexUrčitě jste o nich už slyšeli – o svěřencích slečny Peregrinové, kteří nás vtáhli do úplně nového světa podivných. Jak to dopadlo s hrdinou Jacobem, už víte. Ale co se dělo desítky, stovky let před tím, než jsme se seznámili s J...

Divadlo

Letní scéna Divadla Ungelt

Již poosmé si mohou příznivci divadla vychutnat komorní letní scénu Divadla Ungelt na hradčanském Novém světě. Divadlo, které patří k nejznámějším a především k nejpopulárnějším u nás, zařadilo do letního programu dvě oblíbené hry, jednu premiéro...

Film

POWAQQATSI: druhý díl Qatsi trilogie na hodinu a půl pevně přiková k obrazovce

Powaqqatsi plakat  200V roce 1988 spatřil světlo světa druhý díl Qatsi trilogie, který jeho autor Godfrey Reggio nazval Powaqqatsi. Překlad znamená „život na úkor někoho jiného“ a vyst...