Nezapomeňte na barborky!
Banner

Nezapomeňte na barborky!

Email Tisk

barborky tradiceTrhání takzvaných barborek patří k jednomu z prvních vánočních zvyků a ve váze pak větvičky konkurují adventnímu věnci.


Barborky se trhají 4. prosince a zpravidla by jej měly trhat mladé dívky, protože svatá Barbora je jejich patronkou. Barborky také symbolizují čistotu Panny Marie. Tradice a pověst, která se k nim váže říká, že pokud dívce barborka rozkvete do Štědrého dne, čeká ji v příštím roce svatba.

A z jakého stromu by se větvičky měly trhat? Tradice říká, že by se mělo trhat za svitu prvních slunečních paprsků a to z nejméně deset let starého stromu. Nejlépe poslouží třešeň, višeň, slivoň, jabloň, meruňka nebo okrasná sakura či zlatice (zlatý déšť).

barborky tradice

Pokud chcete mít jistotu, že vám barborka rozkvete, ponořte ji celou do teplé vody a nechte ji přes noc nasáknout. Poté ji normálně dejte do vázy. Vodu nevyměňujte, ale pouze pravidelně dolévejte. Také si pro barborky vyhraňte místo, kde není průvan. Zpočátku má ráda chladnější místa, až před květem ji můžete přenést do teplé místnosti, kde se můžete těšit z květů.

Dříve chodívaly v předvečer svátku svaté Barbory po vesnici ženy v bílém s bledým obličejem a hodným dětem rozdávaly srdíčka a zlobivé šlehaly metlami.

barborky tradice

Zdroj foto: internetSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Komentáře   

 
0 #1 BarborkyTereza Kodetová 2017-12-06 22:12
Dobrý den,
Jeden pán mi nasadil brouka do hlavy, zeptal se mě, jaký význam mají pomazane kliky u dveří o svátku svaté Barbory?
Velmi mě zaskočil, neměla jsem o tom žádné ponětí.
Hledala jsem a nikde jsem nenašla odpověď, proto bych si ráda doplnila znalost o teto tradici, zda je novodoba nebo zdali vubec souvisi s Barborkami.
Dekuji moc!
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Dvěstě let od smrti hrdinného dragouna uvaří v Ústí nad Labem pivo s jeho jménem

dragoun pivo 200Barvu krve bude mít pivo Jordán, které v pátek 3. 5. 2013 v 10.00 začal vařit ústecký minipivovar Na Rychtě. Tím připomíná jubilejní válečné události, které se ve městě odehrály roku 1813 v rámci bitvy ...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jak si naplánovat vlastní svatbu

svatba pripravy 200Populární blogerka Eva Mchitarjan, známá pod přezdívkou Ejvi, vydala průvodce pro nevěsty s kreativním plánovačem, který pojmenovala Svatební přípravy podle Ejvi. Její blog EJVIFREEDOM.COM vznikl v roce 2010. Nejčtenějším článkem za...

Divadlo

Sen noci svatojánské : Shakespeare by se nejspíš divil

sen noci svatojanskeV sobotu 13. října 2012 se ve zlínském Městském divadle uskutečnila premiéra komedie z pera mistra svého oboru Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Přicházející noc byla říjnová a ch...

Film

Doprovodný program LFŠ: Dyk, Tata Bojs, Babčáková i Hájíček

LFS43. ročník Letní filmové školy se bude konat od 28. července do 6. srpna v Uherském Hradišti. Hlavním pořadatelem Letní filmové školy je Asociace českých filmových klubů. Hlavními partnery jsou innogy a Město Uherské Hradiště. Kromě filmového programu nabídne Let...