Velikonoce ve svatovítské katedrále
Banner

Velikonoce ve svatovítské katedrále

Email Tisk

velikonoce 200Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude, tak jako vždy, středem velikonočních oslav. Hlavním celebrantem všech mší svatých je pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, který zve do pražské katedrály všechny, kteří z různých důvodů nemají kde slavit obřady Svatého týdne.
KVĚTNÁ NEDĚLE – 24. března 2013

Na začátku slavení liturgie posvětí pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP v bazilice sv. Jiří v 10.00 hodin ratolesti (každý účastník obdrží palmovou ratolest). Liturgický průvod připomínající Pánův slavný vjezd do Jeruzaléma (pro lepší zpřítomnění tohoto tajemství dětem pojede v průvodu chlapec na oslíku) poté vyjde z baziliky do katedrály, kde bude pokračovat mešní bohoslužba, při které budou provedeny chorální pašije.

ZELENÝ ČTVRTEK – 28. března 2013

Missa chrismatis

Na tento den zve v duchu tradice církve kardinál Dominik Duka OP všechny kněze a jáhny, aby v liturgickém společenství, shromážděni kolem katedrálního oltáře, obnovili jednotu svého společenství a své závazky plynoucí z přijetí svěcení. Začátek bohoslužby je v 9.30 hodin.

Mše sv. na památku Poslední večeře Páně

Večerní mše sv. Zeleného čtvrtku bude slavena od 18.00 hodin obvyklým způsobem. Pražský arcibiskup během mše sv. umyje nohy dvanácti mužům. Na konci mše sv. doprovodí celé liturgické společenství v eucharistickém průvodu svého Mistra a Pána průvodem po hradním nádvoří do Getsemanské zahrady, která bude připravena v kostele Všech svatých. Po skončení obřadů proběhne v tomto kostele také půlhodinová společná adorace pod vedením katedrálního faráře. Kardinál Duka spolu s „apoštoly“ a koncelebranty povečeří v Arcibiskupském paláci ročního beránka. Kostel Všech svatých se uzavře ve 21.00 hodin.

VELKÝ PÁTEK – 29. března 2013

Ranní chvály a celodenní modlitba

Katedrální kapitula a kardinál Duka se budou ráno v 8.00 hodin modlit v katedrálním presbytáři zpívané ranní chvály Velkého pátku. Kněží arcidiecéze a všichni zájemci jsou srdečně zváni. Účastníci ranních chval se poté přesunou tichým průvodem do kostela Všech svatých, který zůstane otevřen do 17.55 hodin pro celodenní rozjímaní o utrpení Páně a přijetí svátosti smíření. Křížovou cestu povede v kostele Všech svatých katedrální farář v 15.00 hodin.

Památka umučení Páně

Obřadům, při kterých jsme spolu s celou Církví uváděni do tajemství utrpení a smrti Ježíše Krista, bude v katedrále od 18.00 hodin předsedat kardinál Duka. Během obřadů budou provedeny Janovy pašije Jiřího Strejce a vedle improperií a lidového zpěvu zazní také Saety, tradiční andaluské velkopáteční zpěvy. Herec Viktor Preis bude předčítat úryvky z díla Peri Pascha, které napsal kolem roku 170 po Kristu biskup Melitón ze Sard.

BÍLÁ SOBOTA – 30. března 2013

Ranní chvály a celodenní modlitba

Katedrální kapitula a kardinál Duka se budou ráno v 8.00 hodin modlit v katedrálním presbytáři zpívané ranní chvály Bílé soboty. Kněží arcidiecéze a všichni zájemci jsou srdečně zváni. Účastníci ranních chval se poté přesunou tichým průvodem do kostela Všech svatých, který zůstane otevřen veřejnosti pro celodenní rozjímaní u „božího hrobu“ a přijetí svátosti smíření. Zpovědní služba bude ukončena v 16.00 hodin.

Velikonoční vigilie

Liturgii Velké noci, v níž křesťané od pradávna slaví Ježíšovo vítězství nad smrtí, bude v katedrále od 20.30 hodin předsedat kardinál Dominik Duka. Během obřadů slavených podle starobylé tradice zazní biblická čtení v hlavních světových jazycích a bude udělena svátost křtu a biřmování katechumenům.

NEDĚLE ZMRTVÝCHVSTÁNÍ PÁNĚ – 31. března 2013

Při dopolední pontifikální mši svaté sloužené kardinálem Dominikem Dukou od 10.00 hodin bude proveden pro připomínku křtu výkrop lidu křestní vodou. Mše svatá bude zakončena Apoštolským požehnáním, které kardinál Duka udělí jménem Římského velekněze. Během slavnostní mešní liturgie bude provedena novodobá premiéra mše Jana Dismase Zelenky „Missa paschalis“. Od 17.00 hodin povede biskup Václav Malý zpívané nešpory.

Přehled všech velikonočních bohoslužeb v pražských a mimopražských farnostech naleznete v elektronickém Katalogu pražské arcidiecéze. Údaje jsou průběžně aktualizovány. V Katalogu naleznete také kontakty na farnosti, aktuální údaje o pravidelných bohoslužbách a další informace týkající se pražské arcidiecéze.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

AVÍZO: PLES DESETILETÍ MUZEA ROMSKÉ KULTURYbaga200Muzeum romské kultury zve veřejnost na Ples desetiletí, který proběhne 28. listopadu v Brně. Hlavní hvězdou večera bude Monika Bagárová se svou R&B kapelou, návštěvníci se mohou ale těšit i na horké čardášové rytmy a romskou muziku v podání Zd...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Seznamte se s richhikingem


jak jsem stopoval letadlo 200Nedávno vyšla v edici Bizbooks zajímavá knížka s poutavým názvem Jak jsem stopoval letadlo. Její autor, Stanislav Gálik s tímto tématem také objel republiku se sérií přednášek, protože rozhodně má co předa...

Divadlo

Fantom Londýna přichází do Ostravy!

fantom-londyna 200Světová premiéra dlouho očekávaného původního českého muzikálu na motivy příběhu Jacka Rozparovače se koná 16. května. V režii Lumíra Olšovského se jako královna Viktorie představí Jitka Zelenková.<...

Film

Každá ulice má svůj příběh, nechte ho ožít na plátně - vyzývá již potřetí My Street Films

my street films 200Významné historické události, tajemství ukrytá ve zdech domů, fascinující osudy obyvatel, ale i zcela normální historky všedního dne. Ať už se jedná o ulice velkoměst nebo malebných vesniček, každá z nich ukrývá bezpočet příběhů, kt...