Reklama

Kalendáře pro dobrou věc - známí umělci pro děti s autismem

Email Tisk

APLA 3Kalendář je abstraktní systém pro členění času a orientaci v čase v periodách dnů a delších. V odvozeném smyslu také roční rozvrh dní, týdnů a měsíců, tištěný nebo elektronický, nástěnný nebo stolní...tolik Wikipedie. Ve dnech na přelomu starého a nového roku vám představíme kalendáře se systémem naprosto konkrétním a veskrze prospěšným - ty, které vznikly za učelem charitativní pomoci. Přinášíme vám skvělý tip na dárek, který potěší a pomůže – kalendář se známými umělci pro děti s autismem, který vznikl pro organizaci APLA.

 

Chcete vidět Ondřeje Brzobohatého v rozervané košili od fanynek, Jiřího Langmajera zachraňujícího chlapce, Michala Malátného jako muže dvou tváří, úplně ztraceného a polonahého Marka Ztraceného, Pavla Šporcla zakusujícího se do houslí, Lukáše Hejlíka zasypaného knihami, Jana Čenského jako krále nebo Rudu z Ostravy vystupujícího ze smogu? Tak máte možnost. V charitativním kalendáři na rok 2014 s názvem „Každý je originál“ pro organizaci APLA. Kromě výše jmenovaných může vaše oko potěšit ještě fotografie Petra Jandy, moderátora Roman Buti s živým potkanem, Jugiho alias Tomáše Staňka - bubeníka skupiny UDG, mladíka s Aspergerovým syndromem Martina Křenka, který si vizáží nezadá s populárními osobnostmi, ale jak sám o sobě říká, je „sociálně mimo“ a samozřejmě dětí s autismem, které se známými umělci také pózovaly.

apla 1FOTO: Jana Hozová

Téma kalendáře „Každý je originál“ vyjadřuje osobnost každého interpreta a poukazuje na to, že každý člověk je jedinečným originálem a to umělec i někdo, kdo má autismus. Z fotografií dýchá emotivní atmosféra, kterou se podařilo zachytit fotografce Janě Hozové.

APLA 2FOTO: Jana Hozová

Kalendář je nástěnný a můžete ho zakoupit za 330 Kč na dobročinném e-shopu, který naleznete na www.kalendarapla.cz a také v prodejnách Kanzelsbereger. Je to skvělý dárek, který potěší a pomůže. 

Do konce roku můžete vidět výstavu fotografií z kalendáře v OC Butovice.

APLA 3FOTO:Jana Hozová

O autismu:
Stalo se vám někdy, že jste se cítili mezi ostatními divně, až nepatřičně,  nezapadli jste a říkali jste si, že jste asi „mimo“? Takhle se cítí lidé s autismem skoro pořád. Většina z nich žije s nálepkami typu – podivín nebo mimoň apod. A příjemné jim to zrovna není.  Děti jsou kvůli odlišnému vnímání světa často terčem šikany a vlastně nechápou proč.  Přitom každý člověk je originál a svět se dá vnímat z mnoha úhlů. Proto se organizace APLA – asociace pomáhající lidem s autismem rozhodla zahájit dobročinný projekt Každý je originál, ve kterém chce veřejnosti přiblížit problematiku autismu. S autismem se rodí každé 100. dítě. Autismus je vrozená vývojová porucha sociálního a emočního vývoje a  komunikace, která ovlivňuje mnohé oblasti života a navenek se projevuje nestandardním chováním. Vývoj dítěte je narušen zejména v oblasti slovní a mimoslovní komunikace, vztahů s lidmi, vnímání a představivosti. Projevy jsou velmi různorodé. Modelový příklad člověka s diagnózou autismu neexistuje. Stejnou diagnózu sdílí lidé nadprůměrně inteligentní i s mentální retardací, spontánně navazující kontakt i uzavření, klidní i aktivní s poruchami chování. Někteří lidé s touto diagnózou vyžadují speciální vzdělávání a neustálý dohled, jiní žijí samostatně, jsou úspěšní v zaměstnání a vedou spokojený rodinný život.  Nicméně u všech lidí s touto diagnózou je vývoj v konkrétních oblastech narušen do té míry, že lze dopad poruchy na člověka a na jeho rodinu považovat za závažný a handicapující.

www.praha.apla.cz

www.kalendarapla.cz

 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

ROBERT ROHÁL

redaktor K21

Pokud máte rádi český popík a potrpíte si třeba zrovna na osmdesátá a devadesátá léta minulého století, pak by vám mohlo konvenovat debutové album zpívajícího textaře, jehož jméno zní Vlady Gryc. CD dostalo název podle jedné z dvanácti písní - Já svý sny mám - a představuje nejen příjemné melodické písničky, ale i nový svěží hlas protagonisty, který je zároveň autorem všech textů. Témat má Vlady Gryc patrně na rozdávání, protože co píseň, to jiný příběh. Vůbec, texty jsou v případě Grycova debutu silnou stránkou, mají hloubku, jiskru i vtip. Patrně za to může i inspirativní hudební složka, což spadá na vrub hitmakera Hellmuta Sickela. Ti dříve narození si ho zcela jistě pamatují jako někdejšího manžela zpěvačky Heleny Vondráčkové, pro kterou napsal a zaranžoval hlavně v osmdesátých letech celou řadu hitů. Však se také všechny písničky opírají o vybroušený melodický styl již zmíněných osmdesátek a ozvěn let devadesátých, to vše s aranžérskými fígly současných hudebních trendů. Výsledkem jsou chytlavé písničky zabíhající hned do několika hudebních žánrů, až už jde o blues, rokenrol, šanson či latinu, s čímž ovšem zpěvák nemá problém. Pokud bych měl jmenovat alespoň pár titulů, které mě chytly na první poslech, pak je to určitě vyloženě letní hit Te Quero nebo titulní hitovka Já svý sny mám. Stejně tak se mi ale líbí autobiograficky laděný šanson Můj život, crazy písnička Tchýně (která se dočkala ve formě filmové minigrotesky originálního videoklipu) nebo óda na slavnou filmovou hvězdu - Marilyn... Další pozoruhodností debutového alba ostravského rodáka je účast slavných hostů, třeba rockové zpěvačky Tanji... Ale ocenil jsem i vyloženě vymazlený booklet plný zajímavých fotek a navíc se všemi texty, což není v této době zcela běžné. I to je další důvod, proč albu, které si nehraje na velké umění, ale přesto se po všech stránkách povedlo, přeji dobrý start a ještě lepší prodej.

Banner

Hledat

Mimísek 20

Partneři

Čtěte také...

Přípravy na svatováclavskou pouť jsou v plném proudu

200poutLetošní Národní svatováclavská pouť 28. září 2013 ve Staré Boleslavi bude dvojnásob pozoruhodná. Připomene úlohu Palladia, které spojuje letos zdůrazněnou cyrilometodějskou tradici s tradicí svatováclavskou, a přivítá významného hosta - mnichovského kardi...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jaiya: V poutech rozkoše


V poutech rozkose 200Až někdy půjdete kolem rozmarného erotického obchodu, nemusíte myslet jenom na desítky odstínů šedé, ale třeba i na Jaiyu. A to doporučuju mnohem víc. Pan Grey byl slabý odvar, či spíše, chvílemi amatér a chvílemi prof...

Divadlo

O zakázané lásce kocoura Moura a slečinky Vlaštovičky


kocour vlastovicka 200To není pravda,“ zvolal polotichým hláskem asi sedmiletý chlapec, když v divadelním ztvárnění brazilské bajky Jorge Amada Kocour Mour a slečinka Vlaštovička důrazně zaznělo, že vlaštovka si nesmí vzít kocoura,...

Film

OBTÍŽNÁ CESTA TROJICE HRDINŮ ZA FYZICKOU LÁSKOU

miluj me jestli to dokazes200Dokument Dagmar Smržové otevírá tabuizované téma sexuální asistence pro hendikepované a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením.

...