HRANA výstavu – ilustrátoři dětského časopisu HRANA vystavují v Dejvicích /30. 8.–25. 9. 2014/
Banner

HRANA výstavu – ilustrátoři dětského časopisu HRANA vystavují v Dejvicích /30. 8.–25. 9. 2014/

Email Tisk

Hrana 200Dětský časopis HRANA začali v září 2012 vydávat Alžběta a Honza Kratochvílovi (Na půdě, s.r.o.), kterým na českém trhu chyběl kvalitní časopis pro děti. Rozhodli se vytvořit periodikum s hravým a inteligentním obsahem, neotřelými ilustracemi a bez skryté reklamy. Úzký tým sestavili z pedagožky a výtvarnice Mariany Dočekalové, ilustrátorky Magdaleny Bořkovcové a grafičky Lenky Jehlíkové.

 

Obrazovou stránku časopisu tvoří autorské ilustrace současných ilustrátorů. HRANA se za dva roky své existence stala jistou platformou současné české ilustrace pro děti, na stránkách časopisu se prostřídalo pětadvacet mladých výtvarníků. Od 30. srpna do 25. září se jedenáct z nich představí v kavárně Vypálené koťátko v pražských Dejvicích. „Prodejní výstava s názvem HRANA výstavu ukáže volnou tvorbu našich ilustrátorů se zaměřením na dětskou tematiku. K vidění a prodeji budou grafiky, kresby, malby, ale třeba i autorské potisky textilu,“ popisuje koordinátorka výstavy Tereza Mašková.

Vernisáž se koná ve středu 3. září a dětští i dospělí návštěvníci se mohou těšit na výtvarné workshopy a promítání krátkých animovaných filmů (např. od Jana Bohuslava či Filipa Pošivače). Na vernisáži budou navíc představeny pracovní listy pro děti, které k výstavě vzniknou. Ty budou pak zdarma k dispozici po celou dobu výstavy.

Hrana

Výstava je vhodnou příležitostí pro seznámení se s časopisem, na místě bude vystaveno všech 20 dosud publikovaných čísel, které budou na místě i k prodeji. Každé číslo má své téma, přičemž časopis se zaměřuje například jak na umění (HRANA filmaře, divadlo či kapelu), přírodu a její ochranu (HRANA průzkumníky přírody, popeláře), tak na životy různých kultur (HRANA eskymáky, indiány, kuchaře) apod. „HRANA je především výzvou ke hře. Kromě běžných luštění, doplňování, kreslení, lepení a jiných úkolů usiluje o přesah hry i mimo stránky časopisu. Snažíme se děti motivovat, aby témata HRANY zkusily samy uchopit, poznávat a hledat u sebe doma či ve svém okolí,“ vysvětluje vydavatelka a redaktorka Alžběta Kratochvílová.

Představa vydavatelů časopisu, který inzerci věnuje jen jednu pevně stanovenou stranu, byla od počátku taková, že se časopis musí uživit z prodejní ceny. Za dva roky se bohužel časopis nepodařilo dostat do fáze, kdy by byl finančně soběstačný. V prosinci 2014 proto redakce plánuje vydávání časopisu ukončit, všechna již vyšlá čísla budou ale nadále v prodeji.

Vystavující výtvarníci: Magdalena Bořkovcová, Petra Cífková, Aneta Holasová, Zuzana Hust Mašková, Anna Mastníková, Filip Pošivač, Linda Retterová, Kateřina Sechovcová, Milan Starý, Petra Josefina Stibitzová, Alžběta Zemanová

www.casopishrana.cz
www.vypalenekotatko.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Z archivu...

Čtěte také...

Sodoma a Gomora

200 sodomaGalerie PORTHEIMKA uvádí v měsíci srpnu již tradičně výstavu předních českých výtvarníků, kteří  se nechávají  inspirovat literárním tématem. Partnersky proto spolupracuje letos  po páté s Galerií VIVO, jejímž spoluzakladatelem byl spisovatel A...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Martin Patřičný: Jak se dělá knížka aneb nezlikvidujeme si dřevo v globálním světě?

vystavka patricny 200Martin Patřičný je výtvarník a „dřevař“, tak trochu renesančního typu. Nejenže vytváří nádherné dřevěné artefakty, ale také píše knihy, je výborný společník, moudrý bavič, citlivý recitátor, hudebník a vůbec mu...

Divadlo

Pod slávou herectví se skrývá i jeho bída?

200divZajímá vás, co vše obnáší herecké povolání? Jaká dilemata musí (nebo nemusí?) umělci řešit, pokud se ocitnou v konfrontaci s represivním režimem? O tom všem pojednává kniha Sláva a bída herectví, poskládaná z řady příspěvků, které se zabývají jednak her...

Film

Někteří lidé nemají roboty v lásce

200filmFilm Náhradníci (2009) byl ve své době důkazem, že Bruce Willis jako herec ještě nepatří do starého železa. Akční žánr má své mouchy, protože kdo z nás si může jen tak vzít bouchačku a tím i spravedlnost do vlastních rukou? Naštěstí nikdo.

...