HRANA výstavu – ilustrátoři dětského časopisu HRANA vystavují v Dejvicích /30. 8.–25. 9. 2014/

Email Tisk

Hrana 200Dětský časopis HRANA začali v září 2012 vydávat Alžběta a Honza Kratochvílovi (Na půdě, s.r.o.), kterým na českém trhu chyběl kvalitní časopis pro děti. Rozhodli se vytvořit periodikum s hravým a inteligentním obsahem, neotřelými ilustracemi a bez skryté reklamy. Úzký tým sestavili z pedagožky a výtvarnice Mariany Dočekalové, ilustrátorky Magdaleny Bořkovcové a grafičky Lenky Jehlíkové.

 

Obrazovou stránku časopisu tvoří autorské ilustrace současných ilustrátorů. HRANA se za dva roky své existence stala jistou platformou současné české ilustrace pro děti, na stránkách časopisu se prostřídalo pětadvacet mladých výtvarníků. Od 30. srpna do 25. září se jedenáct z nich představí v kavárně Vypálené koťátko v pražských Dejvicích. „Prodejní výstava s názvem HRANA výstavu ukáže volnou tvorbu našich ilustrátorů se zaměřením na dětskou tematiku. K vidění a prodeji budou grafiky, kresby, malby, ale třeba i autorské potisky textilu,“ popisuje koordinátorka výstavy Tereza Mašková.

Vernisáž se koná ve středu 3. září a dětští i dospělí návštěvníci se mohou těšit na výtvarné workshopy a promítání krátkých animovaných filmů (např. od Jana Bohuslava či Filipa Pošivače). Na vernisáži budou navíc představeny pracovní listy pro děti, které k výstavě vzniknou. Ty budou pak zdarma k dispozici po celou dobu výstavy.

Hrana

Výstava je vhodnou příležitostí pro seznámení se s časopisem, na místě bude vystaveno všech 20 dosud publikovaných čísel, které budou na místě i k prodeji. Každé číslo má své téma, přičemž časopis se zaměřuje například jak na umění (HRANA filmaře, divadlo či kapelu), přírodu a její ochranu (HRANA průzkumníky přírody, popeláře), tak na životy různých kultur (HRANA eskymáky, indiány, kuchaře) apod. „HRANA je především výzvou ke hře. Kromě běžných luštění, doplňování, kreslení, lepení a jiných úkolů usiluje o přesah hry i mimo stránky časopisu. Snažíme se děti motivovat, aby témata HRANY zkusily samy uchopit, poznávat a hledat u sebe doma či ve svém okolí,“ vysvětluje vydavatelka a redaktorka Alžběta Kratochvílová.

Představa vydavatelů časopisu, který inzerci věnuje jen jednu pevně stanovenou stranu, byla od počátku taková, že se časopis musí uživit z prodejní ceny. Za dva roky se bohužel časopis nepodařilo dostat do fáze, kdy by byl finančně soběstačný. V prosinci 2014 proto redakce plánuje vydávání časopisu ukončit, všechna již vyšlá čísla budou ale nadále v prodeji.

Vystavující výtvarníci: Magdalena Bořkovcová, Petra Cífková, Aneta Holasová, Zuzana Hust Mašková, Anna Mastníková, Filip Pošivač, Linda Retterová, Kateřina Sechovcová, Milan Starý, Petra Josefina Stibitzová, Alžběta Zemanová

www.casopishrana.cz
www.vypalenekotatko.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Z archivu...

Čtěte také...

Tajemné dálky, symbolismus v českých zemích, 1880–1914

Symbolismus 200Připravovaná výstava se věnuje části výtvarné umělecké scény v českých zemích, ovlivněné symbolismem mezi lety 1880 až 1914.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Sníh nebo popel aneb fantasy ve stylu Skleněného trůnu

snih nebo popel200Fantasy svět už dávno není pouze doménou mužů. I řada žen dokáže vytvořit příběh, který snese srovnání s tvorbou mužských konkurentů. Jendou z nich je Sara Raasch.

 

Divadlo

Divadelní Odysea v létě pobaví děti na pražském nábřeží v představeních a workshopech jiskřících humorem, hravostí a vynalézavostí

divOdysea perexCirkusová aréna plná pestrobarevného veselí, rozmanitých zážitků a aktivní radosti ze hry vyroste od 20. do 30. července v Zítkových sadech nedaleko pražské náplavky. Svůj bohatý letní program tu dětem a ...

Film

Nezdolná Jiřina Bohdalová si z lásky vrásky nedělá

altNový film Jiřího Stracha se s klidným svědomím dá přirovnat k o 11 let staršímu Babímu létu, ve kterém jako manželská dvojice, potýkající se se stářím, zářil Vlastimil Brodský a Stella Zázvorková. S filmem Vrásky z lásky h...