Cirque Citroën
Reklama
Banner

Cirque Citroën

Email Tisk

Citroen 200Unikátní výstava plzeňských výtvarníků Pavla Botky a Myroslava Hory míří do Prahy. Na předpokládané maršrutě Plzeň (Roudná) – Praha – Paříž je teď na řadě druhá zastávka, Galerie 35 (Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1). Výstava se uskuteční v termínu od 1. října do 30. listopadu 2014.

 


Anotace
Výstava představující automobil Citroën 2CV zvaný kachna. Kachna jako deus ex machina francouzské historie a nekonečný zdroj inspirace. Kresby, malby, grafika, mobiliář a kachní drůbky. Výstava, kterou kachnám dlužíme.


Proč?
Jednou (to už je pár let) jeli Hora s Botkou pro jednu mrtvou kachnu do Regensburgu a jak tam tak blbli s klíčema a rozbrušovačkou, celý rozněžnělý nad tim krásnym materiálem, tak si řekli, že by to mohla bejt prima výstava. Nějaký artefakty kachní, obrazy, grafika, nábytek a tak, všechno s kachnama. A bylo.

Citroen


Myroslav Hora (1962)
Nedostudovaný kantor, pár let kantořil, obávaje se však o své duševní zdraví, hrdinně se smířil s tím, že se nestane veteránem škamen, anobrž věčným píditelem… Podle kamaráda (a soudruha v bitvě o makový koláček) Botky „žije sen“ a taky se to tak může nezasvěcenému pozorovateli jevit – někdy. Kdysi v poslední dekádě minulého století koupil a zrenovoval první kachnu, udělal řidičák a doteď se ze závislosti na těch strojích nevymotal… Vypadá to, že se ani vymotávat nechce.


Pavel Botka (1971)
V sedmi letech je přijat do Lidové školy umění v Jagellonské ulici v Plzni (přestane tam docházet o 32 let později). Později vystuduje elektrotechniku na ZČU, ale záhy mu dojde, že špatně zapojenými dráty by mohl někoho zabít a rozhodne se věnovat užité grafice – bude tak pro společnost méně nebezpečný. Absolvuje obor Grafický design na BlochererSchule v Mnichově,  neprozřetelně se vrátí do Čech, dál kreslí a kamarádí se s Horou.


Patron & partneři
Patronem výstavy se stal hrdý majitel kachny Mardoša z hudební skupiny Tata Bojs. „Kachna je o tolik víc než jen auto! Je to způsob života, radost na kolečkách a v neposlední řadě umělecké dílo! Proto se nedivím, že oslovuje jak umělce, které inspiruje k tvorbě, tak i neumětely jako já, kterým ke štěstí stačí zírat. Tudíž být patronem (naštěstí nikoli slepým) takové výstavy, je pro mě čest i radost v jednom.“ uvádí ke svému patronství Mardoša. Dalšími partnery, které výstava oslovila a kteří se ji rozhodli podpořit, jsou Premiere Cinemas, kino Lucerna, Kino 35 a Kino Atlas, Nezávislý 2CV Klub Praha a 2CV Klub Jesenice, mediálními partnery jsou ECHO24.cz, ECHO24 – týdeník, Radio 1, týdeník Metropolis a Zen.


Vernisáž
1. 10. v 18:30 se uskuteční slavnostní vernisáž, které se zúčastní i její patron Mardoša. K vidění při vernisáži bude model kachny z roku 1985 – bíločervená Dolly, derivát kachny autora Jaroslava Hořáka, se kterým letos v létě pojede po Evropě a také nový, očekávaný model Citroën C4 Cactus.

Jízda kachen a veteránů
4. 10. dopoledne se k příležitosti výstavy také uskuteční tradiční „Podzimní výlet“ Nezávislého 2CV Klubu Praha, který povede z Prahy 6 – Břevnova přes centrum Prahy do Štěpánské ulice, kde kachňáci možná i zaparkují a půjdou se podívat na výstavu. Jízdy se zúčastní cca 30 vozů, převážně kachen, ale i jejich derivátů a dalších typů vozů značky Citroën starších 30 let (statut veterán). K vidění budou i nové modely značky Citroën C4 Cactus a C1. Jízda pak bude pokračovat do Přerova nad Labem, kde účastníci navštíví Muzeum Moto-Velo. Organizátorem výletu je Lubomír Hůla a Nezávislý 2CV Klub Praha. Zúčastní se i vozy Mardošovy domácí stáje – 2CV Klub Jesenice. Autoři děkuji Francouzskému institutu za možnost kachny vystavit, Citroënu ČR za to, že svůj kladný postoj ke kachnám demonstroval sponzorským příspěvkem na propagaci výstavy, oběma kachním klubům (Jesenice & Praha) za neutuchající nadšení a pomoc – a nakonec všem milovníkům kachen a ptákovin obecně, kteří se přijdou podívat.


Více informací na www.horusarium.com, www.botka.cz, www.krupickova.com.


 

Rozhovor

Fotograf bez talentu: „Lidé umí být svině i hrdinové. Je jen na každém z nás, co si vybereme.“

bez talentu 200Fotograf bez talentu má na Facebooku po necelých dvou letech od založení stránky téměř 14 000 členů. Iedntita pro něj není důležitá, má svůj osobitý přístup i styl. Radí jak fotit a jeho posledním projektem je ten s názvem Hrdinové. Nejen o...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

FOTOEXPO 2015 – veletrh a festival současné fotografie

fototalent 200Třetí ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO zahájíme v sobotu  17.října 2015 v Národním domě na Vinohradech.

 

...

Literatura

Zásnuby nejsou červená knihovna

ZASNUBY 200Zásnuby bývají úžasným romantickým zážitkem. Člověk by tentýž romantický zážitek čekal i u románu Zásnuby od J. Courtney Sullivanové. Ale chyba lávky. Tento mnohovrstevný román v sobě skrývá totiž mnohem mnohem víc než jen červenou knihovnu.

...

Divadlo

Světová premiéra a australská komedie, v divadlech ABC a Rokoko se zkoušejí dvě novinky

noc200V Městských divadlech pražských se začalo zkoušet, režisér Miroslav Hanuš chystá pro Divadlo ABC světovou premiéru hudební revue Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách a v Divadle Rokoko připravuje režisér Pavel Khek australskou komedii Noc bláz...

Film

Vybíjená je natočena, film představuje první ukázky

vyb 200Režisér Petr Nikolaev se vrátil ke komediálnímu žánru a opět podle jednoho z bestsellerů Michala Viewegha. V průběhu srpna a září 2014 natáčel novou českou komedii VYBÍJENÁ podle Vieweghovy stejnojmenné knihy.

...