Jiří Neuwirt vystavuje ve Vratimově obrazy z 60. a 70. let

Jiří Neuwirt vystavuje ve Vratimově obrazy z 60. a 70. let

Email Tisk

Neuwirt 200Malíř, grafik a ilustrátor vystavuje od úterý 21. října ve Vratimovské galerii. Výstavu nazval Šedá sedmdesátá. Objeví se na ni z velké části dosud nevystavené obrazy a grafiky. „Obrazy pocházejí z let 1969 a 1970 a pak z osmdesátých let. Většinu z nich jsem nikdy nevystavil,“ řekl Jiří Neuwirt. „V letech, kdy obrazy vznikly, se dalo vystavovat jen velmi složitě. Obrazy schvalovala komise a tyto neprošly. Později jsem to už nezkoušel,“ vysvětlil výtvarník. Už názvy maleb napovídají, že neodpovídaly tehdejšímu socialistickému realismu: Továrna na lásku, Továrna na hesla, Továrna na sex.. Část vystavených obrazů a grafik je věnována ostravským předměstím.

 


Vernisáž ve Vratimovské galerii v Kulturním středisku Vratimov proběhla 21. října, výstava je prodejní a potrvá do 20. listopadu.  


Jiří Neuwirt (nar. 27. 2. 1948 v Ostravě) je malířem, grafikem, ilustrátorem a medailérem. V letech 1963 až 1967 studoval na Střední umělecko-průmyslové  škole v Brně na oddělení Tvarování plastických hmot u profesorů, akademických sochařů Františka Schenka a Františka Navrátila.  

Neuwirt 1


Po absolvování školy se zabýval uměleckým kovářstvím a medailérstvím.  Vytvořil pamětní medaile pro účastníky Veteran Rallye Morava, k 35. výročí založení Veteran Car Clubu Ostrava nebo k 50. letům Havířova. Postupně se začal stále více zaměřovat na grafiku. Zabývá se jak grafikou užitou, tak volnou. Aktivní zájem o literaturu ho přivedl k ilustraci a úpravám knih. Souběžně rozvíjel i tvorbu ex libris, která jej dovedla až k mezinárodním oceněním. Neuwirtovy grafické listy jsou příběhy plné fantazie. Proto v jeho grafikách dominují postavy anebo fantaskní bytosti, někdy pohádkové, jindy spíše surrealistické. Divákovi tak dává možnost rozvíjet dále svou představivost a pokračovat v naznačeném příběhu.


Jiří Neuwirt se v současné době věnuje grafice a malbě. Je členem ostravské Skupiny 4 a členem výtvarného spolku Nová věc. Působil jako pedagog na oddělení grafiky SUŠ v Ostravě. Žije a tvoří v Ostravě-Hrabové.

Neuvirt 2


Od roku 1968 uspořádal 40 samostatných výstav v Ostravě, Frenštátu pod Radhoštěm, Hradci nad Moravicí, Havířově, Třinci, Prostějově, Mikulově atd. a zúčastnil se řady společných výstav v České republice i zahraničí.


www.facebook.com/ksvratimov  
www.ksvratimov.cz


 

Rozhovor

Miloslava Erika Veselá: „Ten, kdo pro mě točí sny, je docela profík.“

erika 200Jako dítě chtěla být literární nebo výtvarný kritik, spisovatel, psychoanalytik nebo diplomat. Kritika jí rodiče zakázali s tím, že se má živit slušně. Neposlechla a v současnosti pracuje jako zahraničně-politický analytik. V lednu vychází její fan...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

S kosmonauty do papuánské džungle

papua200První podzimní výstava letošního roku v Galerii UFFO nabídne nevídanou podívanou. Svá díla představí dvojice umělců – Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein. Do UFFA zavítají s výstavou s názvem Všechno je jinak. Ta zachycuje jejich společný patnáctiletý pr...


Literatura

Jak se úspěšně učit?

Jak se ucit perexNení podstatné, jestli se učíte ke zkoušce do školy, rozšiřujete si své vzdělávání při zaměstnání nebo studujete čistě z vlastního zájmu. Důležité je ale vědět, jak se učit opravdu efektivně, aby vaše úsilí přineslo vytoužené výsl...

Divadlo

„Pomozte svému divadlu“ - informační kampaň Asociace profesionálních divadel České republiky odstartovala

pomozte svemu divadluA proč kampaň?
Informační kampaň Asociace profesionálních divadel ČR se koná od 5. do 21. září 2012 ve městech po celé České republice. Cílem je upozornit nás, jako občany České republiky, na neřešený ...

Film

NOVÝ TRAILER k filmu JUMAJI: VÍTEJTE V DŽUNGLI!

jumanji perexPřinášíme Vám nový trailer k filmu JUMANJI: VÍTEJTE V DŽUNGLI! V hlavních rolích se představí Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas, Bobby Cannavale.

...