Nezřízenost bídy v proměnách Williama Hogartha

Nezřízenost bídy v proměnách Williama Hogartha

Email Tisk

Promeny 200Národní galerie v Praze připravila výstavu jednoho ze zakladatelů moderního evropského umění – grafika Williama Hogartha (1697–1764).


Hogarth nechybí v žádném příběhu dějin umění. Položil základní kameny moderní karikatury. Hlavními tématy jeho grafik jsou město a společnost, alkohol, zločin a trest či Londýn 18. století. Národní galerie v Praze věnuje pozornost tomuto anglickému umělci poprvé ve své historii.


William Hogarth byl anglický malíř a grafik, stále vzrušující a aktuální pro svou schopnost komentovat moderní společnost a společenská tabu. Přestože při tvorbě vycházel z umělecké tradice 18. století, používal moderní a nadčasové prostředky.


K výstavě vyšla doprovodná publikace mapující dosah Hogarthova díla nejen v Čechách. Výstava a doprovodná publikace se poprvé v Čechách věnují komplexnějšímu zpracování umělecké osobnosti Williama Hogartha.

Promeny


Výstavu připravila Národní galerie v Praze z fondu Sbírky grafiky a kresby. Exponáty dále zapůjčily Památník národního písemnictví, Oblastní galerie v Liberci, Knihovna Akademie věd ČR.


Doprovodné programy k výstavě:


Nedělní komentované prohlídky a přednášky:


18. 1. / 15.00 Dekadentní hra proti sociální satiře: Hogarth a karikatura
22. 2. / 16.00  William Hogarth, ten, který zabil krásu
8. 3. / 15.00 William Hogarth. Nezřízenost bídy


Změna programu vyhrazena.
Vstupné na výstavu: základní 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 70 Kč
Kurátorka a autorka výstavy: Eva Bendová
Termín konání: od 5. 12. 2014 do 8. 3. 2015
Místo konání: Konírna paláce Kinských, Staroměstské nám. 12, Praha 1

www.ngprague.cz


 

Rozhovor

Richard Müller: „Uděláme s Fragile vše proto, aby koncert ve zlínském Kongresovém centru patřil k těm nezapomenutelným“

200rozVečer plný největších hitů legendárního slovenského zpěváka Richarda Müllera bez jediného hudebního nástroje! Takový bude koncert, který se uskuteční 3. listopadu 2013 v sále nového Kongresového centra ve Zlíně. Právě proto jsme poprosili pana Richarda, ab...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)

Z archivu...

Čtěte také...

Stolečku, prostři se!

stolecek foto 200Pohádková instalace českého designu, která se po úspěchu v zahraničí vrací do Prahy a přiváží s sebou exkluzivní výběr zahraničního designu.

...

Literatura

Lenka Sobotová: Suchý konce

suchy konce perexDuševní samomluvy a suchý konce. Někdy máme chuť se začíst do něčeho, co je obyčejné i neobyčejné, zároveň tím, jak to proniká do nitra duše, jak nás to osvobozuje od vlastních myšlenek, protože zjistíme, že jiní lidé mají někdy v h...

Divadlo

Balet Národního divadla a hosté - DANCE GALA

Dance gala 200Balet Národního divadla Vás zve na slavnostní představení s názvem DANCE GALA, které se uskuteční 21. června 2015 ve Státní opeře.

...

Film

Co nás přitahuje na Zemi vycházejícího slunce

nakladatelstvi crewV předvánočním období loňského roku se ke čtenářům dostala kniha Planeta Nippon, vydaná nakladatelstvím Crew, které se jinak soustředí především na vydávání comicsů. Trojice autorů – Anna Křivánková, spjatá s ...