Nezřízenost bídy v proměnách Williama Hogartha

Nezřízenost bídy v proměnách Williama Hogartha

Email Tisk

Promeny 200Národní galerie v Praze připravila výstavu jednoho ze zakladatelů moderního evropského umění – grafika Williama Hogartha (1697–1764).


Hogarth nechybí v žádném příběhu dějin umění. Položil základní kameny moderní karikatury. Hlavními tématy jeho grafik jsou město a společnost, alkohol, zločin a trest či Londýn 18. století. Národní galerie v Praze věnuje pozornost tomuto anglickému umělci poprvé ve své historii.


William Hogarth byl anglický malíř a grafik, stále vzrušující a aktuální pro svou schopnost komentovat moderní společnost a společenská tabu. Přestože při tvorbě vycházel z umělecké tradice 18. století, používal moderní a nadčasové prostředky.


K výstavě vyšla doprovodná publikace mapující dosah Hogarthova díla nejen v Čechách. Výstava a doprovodná publikace se poprvé v Čechách věnují komplexnějšímu zpracování umělecké osobnosti Williama Hogartha.

Promeny


Výstavu připravila Národní galerie v Praze z fondu Sbírky grafiky a kresby. Exponáty dále zapůjčily Památník národního písemnictví, Oblastní galerie v Liberci, Knihovna Akademie věd ČR.


Doprovodné programy k výstavě:


Nedělní komentované prohlídky a přednášky:


18. 1. / 15.00 Dekadentní hra proti sociální satiře: Hogarth a karikatura
22. 2. / 16.00  William Hogarth, ten, který zabil krásu
8. 3. / 15.00 William Hogarth. Nezřízenost bídy


Změna programu vyhrazena.
Vstupné na výstavu: základní 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 70 Kč
Kurátorka a autorka výstavy: Eva Bendová
Termín konání: od 5. 12. 2014 do 8. 3. 2015
Místo konání: Konírna paláce Kinských, Staroměstské nám. 12, Praha 1

www.ngprague.cz


 
Banner

Rozhovor

Sanchez Amsterdam bude krstiť album

cibula (2)Skupina Sanchez Amsterdam vznikla v roku 2004 počas ich štúdia na základnej umeleckej škole. Skupinu tvoria Dávid Maniaček, B...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Z archivu...

Čtěte také...

Britský malíř David John Lloyd vystavuje ve Vratimově

Lloyd200David John Lloyd, který žije a tvoří na Ostravsku 11 let, představí svou tvorbu ve Vratimovské galerii VG. Britský umělec vystaví průřez své tvorby. Vernisáž za osobní účasti autora se uskuteční v úterý 26. březnav 17 hodin. Výstava potrvá do 10. května.

...

Literatura

Greg Loomis: Případ Pegasus

pripad pegasus 200Konspirační thrillery už trochu vyšly z módy, ale přesto se občas nějaký ten nový přírůstek najde. Tentokrát se jedná o knihu s názvem Případ Pegasus od amerického spisovatele Gregga Loomise. Vyplatí se podívat se po ní v knihkupe...

Divadlo

Čvachtající labutě? Baletní parodie v Severočeském divadle již tento pátek!

baletparodie perexMám moc ráda balet. A tak se těším do Severočeského divadla v Ústí nad Labem, kde je v pátek 22.5.2015 na programu představení na motivy Labutího jezera. Má být plné komických prvků a komediálního ztv...

Film

Největší přání Olgy Špátové byl vybrán do soutěže prestižního filmového festivalu ve Varšavě

nejvetsi praniSoučasní maturanti v novém filmu Olgy Špátové. Právě dokončený dokument Největší přání režisérky Olgy Špátové byl ještě před svým uvedením do české distribuce vybrán do soutěže 28...