Nezřízenost bídy v proměnách Williama Hogartha
Banner

Nezřízenost bídy v proměnách Williama Hogartha

Email Tisk

Promeny 200Národní galerie v Praze připravila výstavu jednoho ze zakladatelů moderního evropského umění – grafika Williama Hogartha (1697–1764).


Hogarth nechybí v žádném příběhu dějin umění. Položil základní kameny moderní karikatury. Hlavními tématy jeho grafik jsou město a společnost, alkohol, zločin a trest či Londýn 18. století. Národní galerie v Praze věnuje pozornost tomuto anglickému umělci poprvé ve své historii.


William Hogarth byl anglický malíř a grafik, stále vzrušující a aktuální pro svou schopnost komentovat moderní společnost a společenská tabu. Přestože při tvorbě vycházel z umělecké tradice 18. století, používal moderní a nadčasové prostředky.


K výstavě vyšla doprovodná publikace mapující dosah Hogarthova díla nejen v Čechách. Výstava a doprovodná publikace se poprvé v Čechách věnují komplexnějšímu zpracování umělecké osobnosti Williama Hogartha.

Promeny


Výstavu připravila Národní galerie v Praze z fondu Sbírky grafiky a kresby. Exponáty dále zapůjčily Památník národního písemnictví, Oblastní galerie v Liberci, Knihovna Akademie věd ČR.


Doprovodné programy k výstavě:


Nedělní komentované prohlídky a přednášky:


18. 1. / 15.00 Dekadentní hra proti sociální satiře: Hogarth a karikatura
22. 2. / 16.00  William Hogarth, ten, který zabil krásu
8. 3. / 15.00 William Hogarth. Nezřízenost bídy


Změna programu vyhrazena.
Vstupné na výstavu: základní 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 70 Kč
Kurátorka a autorka výstavy: Eva Bendová
Termín konání: od 5. 12. 2014 do 8. 3. 2015
Místo konání: Konírna paláce Kinských, Staroměstské nám. 12, Praha 1

www.ngprague.cz


 
Banner

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (4)

Z archivu...

Čtěte také...

Byt vám prosvítí obrazy

Jandejskova 200Obraz, který prosvítí byt, nemusí být drahý. Ve smíchovské Galerii Evy Jandejskové (Preslova 2, Praha 5) je pestrý výběr. Obrazy si tam můžete vybrat osobně, chystány jsou i nové internetové stránky. Cena je na domluvě. Pokud se vám zalíb...


Literatura

Intr Ladislava Karpianuse – výborný povídkový román

INTR 200Podle anotace na záložce je internát prostorem, který člověka změní. Toto tvrzení jsem do přečtení knihy Ladislava Karpianuse nemohla plně posoudit, protože sama jsem na internátu ani na koleji nikdy nebydlela. Teď však mohu směle proh...

Divadlo

Nebezpečné hry irského tance

Lord perex1. listopadu jsme měli možnost zhlédnout další unikátní taneční show Lord of the Dance, tentokrát s názvem "Dangerous games". Představení proslulého Michaela Flatleyho opět nezklamalo.

...

Film

FILM POD NADVLÁDOU IDEOLOGIE A POLITIKY

FILM film-a-politika perexDávný bonmot praví, že film šíří politiku, i když dává okatě najevo, že s politikou nemá nic společného. Stačí si vybavit české protektorátní komedie, které dodnes rozdávají zábavu plnými hrstmi. Zejména ty zasazen...