Tíha lehkosti Mirka Kaufmana sleduje proměny lidské tváře

Tíha lehkosti Mirka Kaufmana sleduje proměny lidské tváře

Email Tisk

Tiha lehkosti 200Nový cyklus maleb Mirka Kaufmana s názvem Tíha lehkosti představuje od 8. května Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Hlavním motivem obrazů, které zaplní obě patra galerie, je lidská podoba, přesněji fascinace její proměnou. Obrazy jsou protipólem současného kultu krásy a dokonalosti. Nabízejí lidskou tvář živoucí s její nedokonalostí, tajemností, jejím příběhem.

 

 „Naše vlastní tvář je neustále přítomným svědkem, který nás informuje i o té nejnepatrnější změně, přechodném stavu napětí, o povrchových anomáliích všeho druhu až po zjevné a trvalé známky ubíhajícího času. Je nesmírně vzrušující pozorovat lidské tváře, vnímat a domýšlet důsledek těchto neustálých proměn,“ vysvětluje Mirek Kaufman. Tvář je podrobována zkoušce času, vystavována nejrůznějším vnějším vlivům a nachází svůj výraz v sériích Sepraných či Sedimentujících tváří nebo v Zaprášených krajinách. Ani krajinu autor nevnímá jako konkrétní popis zemského povrchu, zaznamenává ji v náznacích a symbolech. Povětšinou jde o krajinu abstrahovanou, kde autora zajímá kontrast mezi hmotností terénu a vzdušnou atmosférou. Výstava nabízí velké i malé formáty obrazů či práce na papíře. Výstava Tíha lehkosti potrvá do 14. června. Více informací je k dispozici na www.mirekkaufman.com.

Tiha lehkosti 1

Obrazy Mirka Kaufmana nejsou klasickými podobiznami či portréty. „Kaufmanův přístup k malbě odráží svět, ve kterém bezprizorní lidská přítomnost zprostředkovaná televizí nebo internetem, převládá v našem vědomí více než fyzická lidská přítomnost. Pojmy, jimiž Kaufman tuto situaci pojednává – narušení, sedimentace a eroze –, naznačují chápání tváře jako něčeho zcela zaměnitelného s krajinou a s transformativními procesy, které spoluvytvářejí její povahu,“ uvádí v katalogu k výstavě kunsthistorik Richard Drury.

V některých obrazech si Mirek Kaufman dovolil hříčku, která upozorňuje na to, že zdánlivě dokonalý elektronický obraz je ve stavu stálého ohrožení. Stejně jako lidská tvář je i digitální obraz křehký a zranitelný. Na jedné straně stopa času, na druhé straně nesčíslné shluky pixelů, které mají schopnost vymanit se z předem dané struktury a vytvořit zcela nové konfigurace či doslova se přerodit v nové hybridní obrazy. Tzv. digitální chyba se stává analogií křehkosti lidské tváře - obojí je odrazem a zároveň výsledkem snahy vzdorovat času.

Čas hraje stěžejní roli i při samotném vzniku obrazů – tzv. sedimentaci. „Proměnlivé procesy pomalého usazování barvy probíhají pouze v horizontální poloze. Celá záplava naředěné barvy se pomalým prosýcháním mění v mikroskopickou strukturu, podobně jako kaluže vody při odpařování zanechávají nenápadné kontury, kresba se zpřesňuje a nachází svou definitivní podobu,“ dodává Kaufman.

Součástí instalace v Severočeské galerii je i střihová dynamická slideshow autorových fotografií. Projekce s názvem Sedimenty tvoří paralelu k jeho malířské tvorbě. Jde tu o snahu vyjádřit často velmi prchavou lidskou stopu. Jednotlivé fotografie zachycují fragmenty městského prostředí z nejrůznějších úhlů pohledu. V prolínající se sekvenci můžeme sledovat detaily zdí, grafitti, rozmanité nápisy, piktogramy, zvětšené fragmenty plakátovacích ploch, nebo monumentalizované stránky z módních magazínů. To vše se proměňuje střihem do nečekaných souvislostí.

Tiha lehkosti obraz2

Jakousi výstavou ve výstavě je pak společný experimentální projekt Jamming, který iniciovala výtvarná dílna Inventura Otto Kouwena a v rámci aktivity streetartové Ukradené galerie poprvé vstupuje na půdu veřejné instituce. Ukradená galerie je experimentální streetartový projekt, který vznikl v Českém Krumlově v květnu 2010. V dlouhodobě opuštěných městských vitrínkách se konají outdoorové výstavy. Stejně tak i v prostoru litoměřické galerie se divákům představuje jeden exponát, umístěný v jedné z přenesených recyklovaných městských vývěsek. Tentokrát se jedná o dílo, na kterém pracovali všichni zúčastnění autoři.

MIREK KAUFMAN (nar. 1963) studoval v letech 1983-1989 na Akademii výtvarných umění v Praze a na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Paříži, kde řadu let pobýval. Věnuje se malbě, fotografii a příležitostně grafickému designu. Jeho hlavní doménou je práce na rozsáhlejších malířských cyklech. K nedávno realizovaným projektům patří rozsáhlý cyklus s názvem Tekuté písky (2010) nebo Úhel pohledu (2013). Svou práci pravidelně představuje doma i v zahraničí, kde je zároveň zastoupen v řadě soukromých sbírek. Patří k úzkému okruhu časopisu Revolver Revue, kde již několikrát publikoval své práce.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Michalská 7, Litoměřice
otevřeno út - ne 9 - 12 a 13 - 18 hodin


www.galerie-ltm.cz


 
Banner

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Březnice

zamek breznice 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. ...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (29)

Z archivu...

Čtěte také...

Kulturní tip z Divadla Viola: Výstava koláží Miroslava Horníčka

Hornicek perexV listopadu uplyne sto let od narození Miroslava Horníčka a jednou z připomínek tohoto výročí bude i výstava koláží oblíbeného herce, spisovatele, dramatika, režiséra a talentovaného výtvarníka ve foyer Divadla Viola. Návštěvníci mohou obdi...


Literatura

Kniha o oranžovém pokladu je zároveň pokladem do knihovny

Rakytnik perexRakytník nová a významná kulturní plodina, která vyvolává stále větší zájem, což se dozvíme už z anotace knihy. Právě díky popularitě a boomu této plodiny jistě vznikla tato kniha, jež čtivou formou seznamu...

Divadlo

Městská divadla pražská: šest ze sedmi premiér bude českých

divadlo rokoko abc shirley valentineCelkem sedm premiér chystají v divadelní sezoně 2012/2013 Městská divadla pražská. Až na jednu výjimku to budou české premiéry. Městská divadla pražská nabídnou divákům v nové s...

Film

Tři bratři se vydali hledat nevěsty

Tri bratri 200Na počátku bylo i z televize známé jevištní pásmo pro děti, poskládané z hudebních variací na čtyři známé pohádky - o Šípkové Růžence, o Červené Karkulce, o Marušce s dvanácti měsíčky a o Budulínkovi. Hudbu složil Ja...