Aktuálne výstavy v Dům pánů z Kunštátu v Brně o neexistujúcej utópii aj o pocite straty
Reklama
Banner

Aktuálne výstavy v Dům pánů z Kunštátu v Brně o neexistujúcej utópii aj o pocite straty

Email Tisk

dum 1Dům panů z Kunštátu, ktorý spadá pod Dom umění v Brně od 29.4. hostí dve nové výstavy. Obe sú novátorské a obe majú silný komunikačný apel na diváka.

 

 

Prvá výstava „Není takového místa“, ktorej názov sa snaží odpovedať na otázku existujúcej utópie vo svete sa skladá z dvoch častí. V prvej sa nachádzame v malej miestnosti s množstvom exponátov, ktoré sa v podstate nesú vo farbách bielej a čiernej. Jednotlivé exponáty sú však objekty, interaktívne, alebo menej interaktívne a súčasťou sú tiež dve videosekvencie. Všetky sa dotýkajú pokroku, ktorý je v našej spoločnosti reálny, no nie tak blízky bežnému človeku. Veda síce napreduje, ale jej komponenty sa nedostávajú do spoločnosti tak zjavne, aby nastala utopicky ideálna bezproblémová spoločnosť.
Druhá miestnosť odkrýva jediný exponát, takzvaného bieleho šumu, ktorý kooperuje priamo s divákom.  Tichá miestnosť odpovedá na naše otázky, podnety a zvuky bielym šumom, ktorý nás prehluší a uvedie do znovu sa opakujúceho ticha.

dumdum

 

Výstava: Není takového místa
Doba trvania: 29/4-07/06
Kurátor: Tomáš Knoflíček
Miesto konania: G99, Dům panů z Kunštátu, Dominikánska 9, Brno
Umelci: Ján Gašparovič a Jaroslav Kryša

V identickej budove nachádzame aj druhú výstavu, ktorá pod názvom „Dlouho jsem se sám sebe neptal a zapomněl jsem všechny odpovědi“ neodpovedá na žiadnu otázku, keďže všetky odpovede zabudla. :) Ale určite kladie veľa otázok nám, a to také, na ktoré sme sa sami seba tiež možno dlho nepýtali. Pohráva sa s pocitom straty a jej nahradenia, kompenzácie strateného. Pýta sa či to, čím stratu nahrádzame je dostatočné a ako sa so stratou vyrovnávame.
Táto výstava veľmi mladého umelca je premysleným výtvorom autorovej osobnej imaginácie, do ktorej ale vtesnáva aj subjektívne prvky. V jednej inštalácii totiž rozpráva vlastný príbeh straty a nachádzania.
Všetky časti výstavy sú logicky prepojené a odkazujú jedna k druhej, nachádzame rôzne typy prázdnoty, straty a odchádzania a sami si skladáme obraz svojej straty a možno každý v sebe pocíti ten zvláštny „horror vacui“.

Výstava: Dlouho jsem se sám sebe neptal a zapomněl jsem všechny odpovědi
Doba trvania: 29/4-07/06
Kurátorka: Eva Mráziková
Miesto konania: G99, Dům panů z Kunštátu, Dominikánska 9, Brno
Umelec: Miroslav Hašek

www.dum-umeni.cz

Zdroj foto: Facebook Domu umeni Brno


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Čtěte také...

Derniéra výstavy Podoby a hlavy

POK PEREXV závěru roku 2014 proběhne v Centru textilního tisku v České Lípě derniéra výstavy pana Zdeňka Pokorného Podoby a hlavy. 30. prosince v 15 hodin se mohou příznivci umění rozloučit s fotografiemi z celého světa, jež zobrazují motivy všemožných podo...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Eva Zábranová čtenáře zavede na Cesty

cesty1O šedočerné knížce s prostým názvem Cesty jsem slyšela, že ji člověk buď miluje, anebo nenávidí. Přečetla jsem ji během pár hodin a byla mi okamžitě sympatická. Styl, obsah, výpravnost, jistá hrubost a syrovost, umění autorky vystihnout ...

Divadlo

Pejsek a kočička rozdávají ve zlínském divadle opět radost

200dZlínské Městské divadlo si dětské diváky předchází jak může, rozhodně je nebere jako doplněk k divákům dospělým. A tak první premiéra roku 2013 i první premiéra právě se rozbíhající sezóny 2013/2014 patřily právě dětem. Na jeviště zlínského divadla se po čase v...

Film

Kouzlo osobnosti aneb love story po Řecku

altDny evropského filmu je úspěšný festivalový projekt plný snímků s označením 100% made in EU. Kinosály se plní nejen v Praze, ale i v dalších šesti českých městech. Ve čtvrtek 19. dubna se ty pražské v rámci filmového maratonu naplnily naposled. A jedním z těch posledních sní...