„230 statečných“ – výstava SAMOROSTI 2015 v Galerii NoD spojuje široké spektrum kreativní veřejnosti

„230 statečných“ – výstava SAMOROSTI 2015 v Galerii NoD spojuje široké spektrum kreativní veřejnosti

Email Tisk

Samorosti 200Galerie NoD, která je součástí Experimentálního prostoru NoD v Praze, připravuje třetí ročník soutěžní přehlídky nezávislého výtvarného umění SAMOROSTI 2015. K účasti na Samorostech tvůrčí tým NoD tradičně vyzývá širokou skupinu tvůrců, amatérských i profesionálních umělců bez omezení národnosti, etnika či sociálního postavení. Soutěžní přehlídky, která v loňském roce oslovila více než 200 účastníků a na 1000 návštěvníků, se letos zúčastní 230 přihlášených tvůrců z širokého spektra společnosti České republiky, Slovenska, Francie a Běloruska. Vernisáž za účasti všech autorů proběhne 22. 7. 2015 v 19:00 v prostorách Galerie NoD. Výstava bude zakončena slavnostním vyhlášením vítězů Ceny publika, Ceny odborné poroty a Ceny za objev NoD dne 2. 9. 2015.

Prostory NoD v červenci a srpnu 2015 již napotřetí ožijí díly nezávislých autorů. SAMOROSTI 2015 letos opět přinášejí bohatý kaleidoskop stylů a technik, od malby, objektu, fotografie přes video až k netriviálním formám výtvarného výrazu (světelné objekty aj.), sdružují v rámci jedné výstavní síně širokou skupinu autorů různých národností, profesí, vzdělání, věku a společenského postavení. SAMOROSTI 2015 tak představí díla akademicky vzdělaných umělců mladší a starší generace, jako například závěsný objekt Veroniky Psotkové, obrazy Martina Šárovce, Tomáše Hlavenky či Alexie Goubareva, fotogramy Jan Bohuslava, účastníka a vítěze předešlého ročníků výstavy a dalších nezávislých umělců, kteří stojí vně tradiční a institucionalizované scény českého výtvarného umění.

Samorosti Bernath

Výstava SAMOROSTI 2015 má nejen celorepublikový rámec, ale svým dosahem oslovuje i lidi ze zahraničí. V letošním roce obdrželi organizátoři přihlášky a díla z Prahy, Brna, Pardubic, výstavy se zúčastní i autoři z Plzně, Ostravy, Opavy a spousty dalších měst České republiky. Galerie NoD zaznamenává také nárůst účastníku ze zahraničí. Na výstavu se letos přihlásili tři autoři ze Slovenska, další z Běloruska, jedna autorka zasílá své dílo dokonce až z Paříže.

Sociologický záběr výstavy se však nevyčerpává pouze geografickou rozmanitostí míst působení autorů „Letos se nám přihlásil i jeden občan ve výkonu trestu, který však posléze narazil na složitou administrativu a omezení svobody v nakládání s jeho autorským dílem stran příslušného nápravného zařízení. Po důkladných jednáních se nám však podařilo vykomunikovat uvolnění jeho díla pro potřeby této výstavy a vystavit jej“, říká kurátorka výstavy Veronika Zajačiková.

Samorosti Cermakova

Stejně tak se prostory Galerie NoD otevírají i skupině obyvatel, kteří mají ztížený proces socializace a začleňování se do běžné společnosti. Zajímavým momentem je proto i navázání spolupráce organizátorů s několika obecně prospěšnými spolky a sdruženími. SAMOROSTŮ 2015 se tak zúčastní i dvě desítky klientů a účastníků spolků a dílen pro osoby s mentálním handicapem či psychiatrickým onemocněním. „Co to je umění? A co to je inteligence? Co je kreativita? Rovná se kreativní člověk inteligentnímu člověku? Je správné dát někomu nálepku „mentálně postižený“, když se přitom díváme jenom na to, co nezvládá a ignorujeme to, co dokáže?“ říká Otto Kouwen ze spolku Inventura a z Ateliéru Radostné Tvorby, které sdružují osoby s mentálním a psychiatrickým handicapem.

Samorosti Hlavenka

Smysl akce, které se dříve zúčastnili i etablovaní umělci, jako například Kurt Gebauer, proto netkví jen v umělecké konfrontaci, jejíž význam vyzdvihuje akademická sochařka a účastnice letošní výstavy Veronika Psotková: „Význam Samorostů vnímám především v autorském setkání napříč spektrem tvůrců, v setkání technik a přístupů a díky formálnímu omezení možnosti přihlásit jen jedno dílo na autora také i v častém stírání rozdílů mezi profesionály a amatéry.“ SAMOROSTI 2015 tak vytvářejí svobodný prostor pro nezávislou prezentaci, integraci širokého spektra tvůrčí veřejnosti a vytvářejí příležitosti dalšího uměleckého rozvoje účastníků: „Snažíme se tak dostát ideji Experimentálního prostoru NoD [No Dimension] – tj. „prostoru bez hranic“, chceme zpřístupnit účast na přehlídce co nejvíce tvůrcům," říká hlavní kurátor galerie Jiří Machalický o bezbariérovém významu akce. Kurátorka výstavy Veronika Zajačiková dodává: „Svou otevřenou formou navíc sledujeme i cíle Linhartovy nadace, která stojí za zrodem samotného prostoru NoD. Smyslem nadace je otevřená komunikace mezi uměleckou komunitou a širokou veřejností, povznesení všeobecného kulturního vědomí, hledání kulturní kontinuity v současném umění s důrazem na podporu všeho nového, neznámého a odlišného. Linhartova nadace nepřipouští jakoukoli formu diskriminace kvůli rase, pohlaví, etnické příslušnosti, věku, sociálnímu postavení, výši peněžních prostředků, kvůli vyznání, politickému přesvědčení, fyzickému vzhledu nebo mentálnímu či fyzickému handicapu“. SAMOROSTI 2015 tak chtějí být společenskou událostí, která demonstruje a vyzdvihuje význam sdílení jednoho společného prostředí různorodou a rozmanitou společností.

Samorosti Holecek

Vyvrcholením letošních Samorostů 2015 bude již už tradiční předání cen pro nejzajímavější tvůrce, které vyberou zástupci odborné poroty a tým Galerie NoD. V odborné porotě zasednou osobnosti z výtvarného i divadelního prostředí. Účast potvrdili umělecký svéráz a vernisážový maratonec Martin Fryč, herečka Simona Babčáková a umělecké duo David Böhm a Jiří Franta. Komise letos udělí ceny ve třech kategoriích – Cenu odborné poroty a Cenu za objev NoD a Cenu publika, kterou určí hlasování samotného publika v průběhu trvání celé výstavy. Odměnou pro vítěze těchto tří kategorií je společná výstava v Experimentálním prostoru NoD: „Vítězní umělci dostanou příspěvek na realizaci výstavy a pak už to záleží na nich. To je od loňského roku další posun v naší soutěži - nabízíme účastníkům možnost získat skutečný náhled do praxe a dobrou referenci do portfolia," dodává Veronika Zajačiková. Slavnostní vyhlášení cen proběhne při příležitosti dernisáže výstavy 2. 9. 2015 v prostorách NoD.

Samorosti Koskova

Jednotliví autoři budou mít také příležitost představit veřejně svou tvorbu v rámci cyklu autorských prezentací Ke kořenům, které probíhají v měsíci srpnu jako doprovodný program výstavy. Tvůrci dostávají prostor pro veřejné multimediální představení vlastních tvůrčích konceptů, pro jejich konfrontaci s dalšími „samorosty“ a návštěvníky z řad publika a pro vzájemnou inspiraci. „Prezentace Ke kořenům jsou hojně navštěvovány jak vystavujícími umělci, tak i širokou veřejností. Věříme, že mají smysl i pro samotné autory, především vzhledem k jejich uměleckému vývoji. Někteří autoři, kteří se Samorostů účastní pravidelně od prvního ročníku, se díky veřejné konfrontaci své tvorby nyní řadí již oficiálně mezi adepty vysokých uměleckých škol. Pokrok směrem ke kvalitě zpracování a výrazu v jejich tvorbě je zjevný“, dodává Zajačiková. Prezentace Ke kořenům proběhnou každé úterý v prostorách Video NoD ve dnech 4. 8., 11. 8., 18. 8. a 25. 8. od 19:00. Vstup na výstavu a všechny doprovodné akce je zdarma.


SAMOROSTI 2015
22. 7. 2015 – 2. 9. 2015
Kurátorka: Veronika Zajačiková
Vernisáž: 22. 7. 2015, 19:00

www.nod.roxy.czNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Sebastiána I., královna Zlínského Majálesu : „Snad jsem pořád stejně super jako dřív!“

sebastiana 200Zlínský Majáles se kvapem blíží a my vám přinášíme rozhovor s loňskou královnou Majálesu Sebastiánou Hájkovou, která letošní klání organizuje. Co musíte udělat, abyste se stali králem či královnou Majálesu a...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Mimořádná mikrovýstava ke 400. výročí úmrtí Rudolfa II.
ImageVyužijte jedinečné příležitosti zhlédnout předměty ze sbírek SM z doby panování Rudolfa II., císaře římského, krále českého, uherského a chorvatského. Výjimečně bude vystavena i unikátní kniha De Alimentis Libri Tres

Literatura

David Mitchie: Kouzelník z Lhasy

Kouzelnik 200Jestli očekáváte jenom příběh tibetských mnichů, protkaný moudrostí buddhismu, vzletný a vznešený, tak budete možná zklamáni. Autor přidal do svého příběhu ještě jakýsi „nádech limonády z hollywoodu“. Kvalitní text se snoubí s tím, u kterého si...

Divadlo

Vršovické divadlo MANA uvede v české premiéře inscenaci Země česká, domov můj?


Mana 3Další novinkou vršovické scény je původní česká hra nazvaná Země česká, domov můj? Příběh českého vlastenectví je inspirovaný skutečným osudem a vzpomínkami vršovického rodáka, učitele, varhaníka a legionáře Františka Nováka. Napínavou a autentick...

Film

The Words: strhující film o síle slov a příběhů

the words plakatBradley Cooper, Jeremy Irons, Dennis Quaid, Olivia Wilde, Zoë Saldana, Ben Barnes, Nora Arnezeder, Michael McKean, John Hannah, J. K. Simmons, Ron Rifkin nebo Željko Ivanek – hvězdná herecká sestava ...