Člověk jako nadbytečný lidský zdroj? Výstava poukazuje na oběti kapitalismu!
Banner

Člověk jako nadbytečný lidský zdroj? Výstava poukazuje na oběti kapitalismu!

Email Tisk

stanko200Nadbytečné lidské zdroje, vybombardované město, vyloučení… Na osudy lidí, kteří jsou denně podrobováni těžkým zkouškám ve stávajícím systému, upozorňuje výstava Libuše Staňkové Nezapomínejme na oběti kapitalismu - …minulé, současné i budoucí, která je až do 29. dubna instalována v galerii Idea (Františka Křížka 10, Praha 7).

 

 Výstava se skládá z výtvarných děl i tiskových materiálů, upozorňujících na oběti současných exekucí, válek nebo střelby za první republiky. Díla varují i před pekarizací práce, vylučováním lidí na okraj, propouštěním lidí pro nadbytečnost nebo volají po respektu k muslimským ženám s podtitulem „jiný svět je možný“. Jiné dílo - televize zakrytá černým suknem s podtitulem Události komentáře - má značit nevyvážené zpravodajství veřejnoprávní televize.

Historička Marie Neudorflová v rámci vernisáže poukázala na rušení sociálních výdobytků, které nám zanechali naši předci. Lidé jsou podle jejích slov ponižováni, ocenila ty, kteří se tlaku brání. Sociolog Marek Hrubec uvedl, že podle OSN v důsledku světové chudoby ročně umírá  20 milionů lidí.

stanko0

 

Kromě pondělí každý všední den

Na vernisáži promluvila i ekonomka Ilona Švihlíková, která s Libuší Staňkovou spolupracuje v Alternativě zdola. Promítnut byl desetiminutový dokument Lenky Procházková Lavička Františka Havla, poukazující na rozpor slibů z roku 1989 a současnou realitou. Spisovatelka Procházková dodala, že umělec je povinen konat proti „hanebné době“.

stanko2

 

Odlehčenou písničku na téma politické současnosti zazpívala Eva Novotná z iniciativy Ne základnám, všichni zúčastnění pak Libuši Staňkové zapěli k jejímu životnímu jubileu. Vernisáže se zúčastnila i poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová (KSČM), která se sociálním tématům věnuje.

stanko7

 

Výstavu lze navštívit každý všední den (s výjimkou pondělí) od 12. do 18. hodin (v pátek do 17. hodin). O víkendech a státních svátcích lze galerii, kde jsou vystavena i další díla, navštívit po předchozí domluvě s majitelkou Olgou Truskovou. Ekonomka Švihlíková při vernisáži mimochodem uvedla, že se jedná o její studentku z Vysoké školy ekonomické.

Foto: autorka



Nejnovější články:
Starší články:

 




Hledáme do týmu...

Přihlášení



Anketa


Partneři

Hledat

Z archivu...

Čtěte také...

Lidé a hvězdy očima Michala Bílka

Bilek perex
Kovář, sochař, malíř, řezbář, restaurátor, fotograf i dobrý amatérský hvězdář od jehož úmrtí uplynuly tři roky,  to byl Michal Bílek, jehož celoživotní dílo a život veřejnosti představuje ústecké muzeum pod názvem Lidé a hvězdy.


Literatura

Teorie rozpadu aneb evropský politický komiks

teorie rozpadu 200Nakladatelství Crew nám v řadě Mistrovská díla evropského komiksu přináší již devátý svazek, tentokráte politický thriller Teorie rozpadu, kde najdeme dva nejznámější příběhy autorského dua scénáristy Pierra Christina a oslavované...

Divadlo

Blood, Tears and Gold

blood tears and gold200Druhý únorový víkend byl pro experimentální prostor NoD ve znamení premiéry velice očekávaného projektu Blood, Tears and Gold. Autorská prvotina studenta scénografie pražského DAMU J...

Film

Tohle je Teherán
ImageLetošní první ročník Festivalu íránského filmu, který proběhl minulý týden od 11. do 15. ledna, otevřel divákovi dveře nejen do hraného filmu poněkud exotické kinematografie, ale i do zákoutí života...