Člověk jako nadbytečný lidský zdroj? Výstava poukazuje na oběti kapitalismu!

Člověk jako nadbytečný lidský zdroj? Výstava poukazuje na oběti kapitalismu!

Email Tisk

stanko200Nadbytečné lidské zdroje, vybombardované město, vyloučení… Na osudy lidí, kteří jsou denně podrobováni těžkým zkouškám ve stávajícím systému, upozorňuje výstava Libuše Staňkové Nezapomínejme na oběti kapitalismu - …minulé, současné i budoucí, která je až do 29. dubna instalována v galerii Idea (Františka Křížka 10, Praha 7).

 

 Výstava se skládá z výtvarných děl i tiskových materiálů, upozorňujících na oběti současných exekucí, válek nebo střelby za první republiky. Díla varují i před pekarizací práce, vylučováním lidí na okraj, propouštěním lidí pro nadbytečnost nebo volají po respektu k muslimským ženám s podtitulem „jiný svět je možný“. Jiné dílo - televize zakrytá černým suknem s podtitulem Události komentáře - má značit nevyvážené zpravodajství veřejnoprávní televize.

Historička Marie Neudorflová v rámci vernisáže poukázala na rušení sociálních výdobytků, které nám zanechali naši předci. Lidé jsou podle jejích slov ponižováni, ocenila ty, kteří se tlaku brání. Sociolog Marek Hrubec uvedl, že podle OSN v důsledku světové chudoby ročně umírá  20 milionů lidí.

stanko0

 

Kromě pondělí každý všední den

Na vernisáži promluvila i ekonomka Ilona Švihlíková, která s Libuší Staňkovou spolupracuje v Alternativě zdola. Promítnut byl desetiminutový dokument Lenky Procházková Lavička Františka Havla, poukazující na rozpor slibů z roku 1989 a současnou realitou. Spisovatelka Procházková dodala, že umělec je povinen konat proti „hanebné době“.

stanko2

 

Odlehčenou písničku na téma politické současnosti zazpívala Eva Novotná z iniciativy Ne základnám, všichni zúčastnění pak Libuši Staňkové zapěli k jejímu životnímu jubileu. Vernisáže se zúčastnila i poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová (KSČM), která se sociálním tématům věnuje.

stanko7

 

Výstavu lze navštívit každý všední den (s výjimkou pondělí) od 12. do 18. hodin (v pátek do 17. hodin). O víkendech a státních svátcích lze galerii, kde jsou vystavena i další díla, navštívit po předchozí domluvě s majitelkou Olgou Truskovou. Ekonomka Švihlíková při vernisáži mimochodem uvedla, že se jedná o její studentku z Vysoké školy ekonomické.

Foto: autorkaNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Z archivu...

Čtěte také...

Skleněná zahrada

sklen200Sklářské město Nový Bor se připravuje na velký třesk. V prvním říjnovém týdnu se zde odehraje 12. ročník Mezinárodního sklářského sympozia IGS. Na toto prestižní trienále se sjede více než 90 výtvarníků a designéru z celého světa.

...

Nové komentáře


Literatura

Nejnovější Kladivo na čaroděje cílí hlavně na kynology

kladivo 200Nakladatelství Epocha nám podzimní dny zpříjemňuje novou knihou z úspěšné městské fantasy série Kladivo na čaroděje. Již po deváté se setkáváme s partou netradičních vyšetřovatelů, kteří řeší ještě neobvyklejší případy. Žrádlo pro psy, jak již náze...

Divadlo

LETNÍ SCÉNA NA STŘEŠE GALERIE HARFA UVEDE LETOS CELKEM 60 PŘEDSTAVENÍ

letni Galerie Harfa 200Po loňské úspěšné první divadelní sezóně Letní scény Galerie Harfa se mohou diváci těšit na ještě širší nabídku divadelních představení a to nejenom z repertoáru Divadla Artur. Hostovat zd...

Film

Soukromé drama Harryho dcer
ImageLetošní silné mrazy snad už konečně polevily. Přesto je od 15. února do 19. února ve třech českých kinech pořádně chladno. Severská filmová zima zavítá do pražského Atlasu, brněnského Artu a do Ostravy. Středeční zahájení bylo ve znamení skutečně stu...