Zlínský zámek a krajská galerie představí interaktivní výstavu Orbis Pictus Play Zlín

Zlínský zámek a krajská galerie představí interaktivní výstavu Orbis Pictus Play Zlín

Email Tisk

orbis200Unikátní projekt Orbis Pictus Play zahájí v prostorách zlínského zámku 20. května stálou expozici inspirovanou Janem Ámosem Komenským. Vychází ze známého „škola hrou“ a nabídne návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů. Putovní výstava, která už jedenáctým rokem obohacuje návštěvníky po celém světě a láme návštěvnické rekordy, tak nyní najde své nové místo ve zlínském zámku a dočasně také v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

 

 

Autory projektu jsou Jiří a Radana Waldovi a umělecký koncept kolektivních interaktivních expozic pochází od Petra Nikla, renomovaného umělce a zlínského rodáka. Tomuto projektu předcházela v roce 2000 výstava Hnízda her v pražské galerii Rudolfinum a v roce 2005 koncepce expozice českého pavilonu pro Expo v Aichi v Japonsku. Vývojový projekt Orbis Pictus Play začal výstavou v Paříži v roce 2006. Tyto expozice shlédlo již téměř 3 miliony lidí.
"Inspirací k výstavnímu experimentu, zahrnujícímu výtvarné, hudební i divadelní formy, mi byl otevřený tvůrčí proces, vznikající pomocí hry, představivosti a fantazie. Projekt se metaforicky odkazuje k myšlenkám Jana Ámose Komenského, rozvíjí jeho poselství a posiluje touhu po poznání“ charakterizuje výstavu Petr Nikl a doplňuje: „ J. A. Komenský věděl, že nejpřirozenějším způsobem poznávání světa je hra. Proto je expozice koncipována jako svobodné herní pole, které sami návštěvníci svou aktivitou a spoluvytvářením oživují. Teprve jejich představivost a vzájemná spolupráce se stává hlavním obsahem výstavy".
Objekty od celkem třiceti umělců tvořící zlínskou výstavu, jsou velmi různorodé. „Kromě již existujících exponátů představíme na zámku například i novou místnost hudebny s instalací desítek strunných nástrojů. V jednotlivých zámeckých prostorách rozehrají sami návštěvníci spoustu zvukových a světelných objektů a poznají hravou formou řadu skrytých souvislostí,“ uvádí ředitelka obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek Jarmila Záhorová a vysvětluje, že Orbis Pictus Play Zlín není pouze výstava. „V rámci doprovodného programu proběhnou nejrůznější workshopy, koncerty, divadelní představení, výtvarné dílny a další aktivity. Vznikat budou nové objekty s cílem expozici dále rozšiřovat,“

orbis1

 

V prostorách zámku chystají nové instalace Miroslav Černý a Ivan Havlíček.  Kromě již zmíněných umělců své nástrojové objekty vytvořili tito autoři: Milan Cais, Michael Delia, Luděk Del Maschio, Mája  Dvořáková, Luboš Fidler, Pavel Havrda, Oldřich Hozman, Ondřej Janoušek, Jiří Konvrzek, Petr Korecký, Jaroslav Kořán, Petr Lorenc, Klára Ottová, Ondřej Puchta, Ueli Seiler-Hugova, Quido Sen, Ondřej Smeykal, Václav Smolka, Marianna Stránská, Zdeněk Šmíd, Dušan Váňa a Jiří Wald.  

Výstavu Orbis Pictus Play Zlín spravuje právě Zlínský zámek o.p.s. Od druhé poloviny května bude přístupná veřejnosti v prostorách zlínského zámku a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně v prostorách
14|15 BAŤOVA INSTITUTU, kde bude část expozice s názvem „Labyrint světla“ instalována do 18. září 2016. Tato část projektu bude prezentovat především objekty a instalace pracujících se světlem nebo optickými efekty. Návštěvníci budou doslova fyzicky vtaženi do procesu míchání barevného světla, zrcadlení, prostorové iluze vytvářené hrou světla a stínu a podobně. Výstavní prostor galerie v přízemí budovy 14 bude pro tento účel kompletně zatemněn, takže jeho podobu budou udávat výhradně světla a zvuky interaktivních instalací. „Kromě objektů, které již byly v rámci projektu Orbis Pictus vystavovány, vznikne i několik zcela nových uměleckých realizací, které jsou připravovány výhradně pro naši výstavu. Bude to například interaktivní datová instalace od Pavla Mrkuse. Půjde o speciální grafickou kompozici reagující na proměny zvuku v prostředí výstavního prostoru změnou pohybů, barev a tvarů. Nové instalace chystají třeba také Daniel Hanzlík, Martin Janíček,  nebo autorské duo Jiří Franta a David Böhm,“ uvedl Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.    

Výstava je přístupná na obou místech od 20. května vždy od úterý do neděle mezi 10. a 18. hodinou. Je určena návštěvníkům všech věkových kategorií i školním kolektivům. Základní vstupné je 119 Kč, snížené 59 Kč, rodinné vstupné pro 2 dospělé a 2 děti do 15 let je 199 Kč, děti do 3 let zdarma. Vstupenka zakoupená v době konání obou výstav platí souběžně v obou lokalitách.

orbis7


Více na www.zlinskyzamek.cz


O autorovi umělecké koncepce výstavy
Petr Nikl (narozen ve Zlíně, 1960) je český vizuální umělec, hudebník, scénograf, herec, performer a autor koncepcí řady výstav. Absolvoval Střední školu uměleckoprůmyslovou v Uherském Hradišti a Akademii výtvarných umění v Praze. Založil dnes již zaniklou uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Získal Cenu Jindřicha Chalupeckého, prestižní ocenění pro mladé české výtvarné umělce do 35 let. Prosadil se i jako autor a ilustrátor knih, získal cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku.
Vystavoval samostatně i v rámci společných výstav na mnoha místech České republiky (např. ve Veletržním paláci, Galerii Václava Špály či Galerii Rudolfinum v Praze) i v zahraničí – ve Finsku, Velké Británii, Německu, Rakousku, USA a dalších zemích.
Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách mj. Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Krajské galerie výtvarných umění ve Zlíně, ale i v soukromých sbírkách v Česku a v zahraničí.

 Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Recyklované pohádky naučí novou generaci recyklaci

200 rozDo Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět je zapojeno téměř 3100 škol z celé České republiky, které vedou své svěřence k šetrnějšímu přístupu k okolí. Jedním z jejich projektů jsou Recyklované pohádky, které nám podrobně představila ředitelka paní Ilona Johno...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

V Adam Gallery vstoupí lidé do obrazů Jiřího Černického

Dolby 200Přímo do obrazů mohou vejít všichni, kdo se přijdou podívat na výstavu Dolby Malba Jiřího Černického. Autor jim umožní si doslova ohmatat jednotlivé části díla a vyšplhat na ně. To však není jediným lákadlem, které návštěvníky čeká. Těm, kdo si v den ...


Literatura

Tři a půl kilogramu temných sil může zatížit i vaši knihovnu! Slibuje temný komiks Darkness kompendium

darkness200Balancuje na hraně kýče. Upoutá mafiánskými historkami, získá si vás metafyzickými otázkami a nakonec podmaní svým humorem. Před dvaceti lety se čtenářům poprvé představil Jackie Estacado.

...

Divadlo

Bomba taneční sezóny, divadelní reality show i bejbypank pro děti a jejich rodiče

roxy be twentyV pondělí 15. října vypukne v prostorách ROXY a NoD týden BE TWENTY - sedmidenní oslavy 20. narozenin jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších tuzemských klubů, který se pro mnohé stal ...

Film

Král Belgičanů

Kral belgicanu perexNicolas III., belgický král, je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Chce se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že je vzdušný prostor kompl...