Díla ovlivněná filmy Chytilové, Karlem Teigem či Toyen budou k vidění v Praze

Díla ovlivněná filmy Chytilové, Karlem Teigem či Toyen budou k vidění v Praze

Email Tisk

cerna labut 200Kultovní Valerie a týden divů Jaromila Jireše, Ovoce stromů rajských jíme Věry Chytilové, Krvavý román Josefa Váchala, dílo Bohumila Hrabala, ale také koláže Karla Teigeho či obrazy Alfonse Muchy - to vše a mnohem více se stalo inspirací pro díla, která od pátku 26. srpna vystavuje pražská Art & Event Gallery Černá labuť. Výstava Paula Harveyho, předního britského stuckisty, nese výstižný název From London to the Czech Avant-Garde. „Harveyho dílo tvoří citace klasiků českého umění. Autor zároveň pochopil i český smysl pro humor, smysl pro trapnost dovedenou až do úplného konce. Aktuální výstava představuje hráče v punkových kapelách, tvůrce komiksů a později nejtypičtějšího představitele nového uměleckého směru, který sami tvůrci nazvali „stuckismus“,“ popisuje kurátor výstavy PhDr. MgA. Josef Záruba-Pfeffermann, PhD.

K Harveyho prvním intenzivním kontaktům s českou avantgardou došlo prostřednictvím nové vlny českého filmu 60. a 70. let, zejména díky filmu Valerie a týden divů. Přes autora námětu Vítězslava Nezvala se pak Paul Harvey dostal k Devětsilu, Pražské surrealistické skupině, Teigemu i Toyen. „Některé mé malby byly přímo ovlivněny dílem českého výtvarníka a spisovatele Karla Teigeho, zejména sérií fotomontáží či koláží, které vytvářel od roku 1934 do své smrti v roce 1951. Některé z mých dřívějších obrazů se zdají být ovlivněny, ale byly vytvořeny dříve, než jsem si byl vědom bohaté historie české avantgardy. Nicméně vysvětlují, proč jsem byl následně fascinován tím, co jsem objevil na české scéně,” říká umělec, pro nějž má české výtvarné a filmové umění statut klíčové umělecké inspirace.

Na výstavě bude představena i část Harveyho dlouhodobého částečně autobiografického projektu Burning Up Time (Spalující doba), ve kterém je reprezentován vždy jeden rok jedním obrazem (počínaje rokem 1960, kdy se narodil).

Výstava From London to the Czech Avant-Garde čelného představitele britského stuckismu Paula Harveyeho bude přístupná od 26. srpna do konce října 2016. Více informací na www.cernalabut.cz.

cerna labut fruit of paradise vera chytilova small

Art & Event Gallery Černá labuť se systematicky věnuje stuckismu, výtvarnému směru, který vrací do hry řemeslnou kvalitu díla, zobrazení věrné realitě a nerezignuje na elementární diváckou sdělnost. Vystavoval zde již zakladatel a guru stuckismu Charles Thomson, český stuckista světového renomé Jiří Hauschka a chystá se i výstava dalšího ceněného českého výtvarníka, Jaroslava Valečky.

Britský umělec Paul Harvey, který patří k významným představitelům stuckismu, přiznává silné vnitřní propojení s českou avantgardou 20. a 30. let minulého století. Poté, co základní impuls získal prostřednictvím českých filmů nové vlny, objevil pro sebe výtvarnou poetiku zejména Karla Teigeho a Toyen. Fascinuje ho Teigeho unikátní schopnost propojit ženské postavy, krajinu a architekturu. Teige měl za to, že veškeré umění není nic jiného než transformovaná erotika, a že neexistuje žádné jiné téma než všemocnost lásky. „Jeho dílo má silné a autentické surrealistické prvky, ale vyjádřené takovým způsobem, že je pociťujeme jako realitu, vlastně jako přirozenost,“ vysvětluje Paul Harvey, a dodává: „Všechny tyto věci vnímám jako důležité aspekty svého vlastního díla, zvláště ve způsobu, jakým se spojují domněle nesouvisející prvky, aby dávaly smysl a měly význam. To může být vnímáno jako magický realismus.“

Paul Harvey se narodil v roce 1960 v anglickém městě Burton-upon-Trent, v hrabství Staffordshire. Získal titul bakalář humanitních věd v oboru Design na North Staffordshire Polytechnic a titul magistr humanitních věd, obor Fine Art Practice, na University of Northumbria. V roce 2006 zahájil postgraduální studium založené na praxi s tématem Stuckism, Punk Attitude and Fine Art Practice: Parallels and Similarities (Stuckismus, punkový přístup a výtvarná praxe: pararely a podobnosti) na University of Northumbria.
Od roku 1977 hrál v punkových kapelách. V roce 1985 začal spolupracovat se zpěvačkou Pauline Murray v kapele Penetration, s níž roku 2001 absolvoval comeback. V roce 1982 spolu s Chrisem Reynoldsem založil komiks Mauretania Comics. Od roku 1986 přednáší obor Art & Design na Tyne Metropolitan College. V devadesátých letech psal pro časopis Record Collector a vydával fanouškovský časopis Alive & Lovely.

cerna labut kino xxxv young toyen s

V roce 2001 založil výtvarnou skupinu The Newcastle Stuckists; vystavoval na všech významných výstavách britských stuckistů, např. výstavy v galerii Stuckism International Gallery v letech 2002–2004; výstava The Stuckists Punk Victorian v r. 2004 (pro kterou byl jako propagační obraz použit jeho obraz stejného názvu) a výstava Go West  (2006). V roce 2002 byl kurátorem výstavy Stuck in Newcastle v galerii Newcastle Arts Centre a v roce 2006 byl spolu s Hiroko Oshima spolukurátorem výstavy Members Only: the Artists Group in Japan and Britain v Bailiffgate Museum.
Mezi jeho sólové výstavy patří Dreaming of a World Without Irony, Opus Gallery, Newcastle upon Tyne (2006); Original Doubles, Wanted Gallery (nyní GGGallery), Londýn (2009). V roce 2008 byl pověřen společností Job Cigarette Papers, aby pro firmu vytvořil sérii plakátů jako nástupce návrhů Alfonse Muchy v 19. století. Ke sběratelům jeho děl se řadí americký herec Mark Herron, britská spisovatelka Kathy Bacovitch či umělecká sklářka Wendi Surtees-Smith. Jako své oblíbené umělce, kteří „by měli mít rovnocennou důležitost“ uvádí Giotta, Vermeera, Van Gogha a Wolfa Howarda.

Stuckismus je umělecký směr, který vznikl v Británii v roce 1999, a za jeho zakladatele jsou považováni Charles Thomson a Billy Childish. Hlásí návrat ke klasickým způsobům a technikám výtvarné tvorby, malbě a sochařství. Odmítá zejména současné konceptualistické směry, vystavující coby umělecká díla rozestlané postele, poházené odpadky, kupky sena nebo dokonce mrtvá zvířata. Název vznikl z anglického slova stuck (uvíznutí, zaseknutí), kterým konceptualistka Tracey Emin označila jejich malby.

cerna labut valerie na majaku web

Art & Event Gallery v osmém patře domu Černá labuť nabízí své prostory zajímavým autorským a profilovým výstavám, prezentacím umělců i konceptuálním artovým projektům, ale také firemním eventům nebo soukromým akcím, diskusním setkáním, konferencím a seminářům. Ke všem těmto aktivitám je galerie vybavena kvalitním technickým zázemím a umí poskytnout i špičkový catering. Za projektem nové prodejní galerie v centru Prahy stojí Ondřej Škarka, mimo jiné pořadatel sochařského festivalu Sculpture Line, a paní Danuše Siering, majitelka domu Černá labuť.

Na adrese Na Poříčí 25 stával od konce 19. století na místě dnešní moderní stavby menší dvoupatrový domek, kde se nacházelo v přízemí řeznictví, restaurace i byty. Ve 20. a 30. letech dvacátého století se stal dům střediskem spolkového života, sídlo zde měla řada cechů, společenských spolků a korporací. Po roce 1945 zde pražská Židovská obec zřídila košer jídelnu a stavebními úpravami ve dvorním traktu vznikl divadelní sál, který sloužil kabaretu. V 50. letech zde mělo zázemí divadlo E. F. Buriana, které sídlilo naproti. Po listopadu 1989 se zchátralý dům v restituci vrátil původním majitelům a ti jej v 90. letech prodali současným vlastníkům. Starý dům byl následně zbourán a na jeho místě byla postavena v roce 1998 nová moderní budova. Název Černá labuť odkazuje k sousední budově – obchodnímu domu Bílá labuť. V 8. patře Černé labutě začal v roce 1999 fungovat umělecký prostor Galerie Černá labuť. V přízemí a v 1. patře nyní vzniklo jedinečné gastronomické centrum.Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (8)

Z archivu...

Čtěte také...

Ve Slovanském domě představí svojí tvorbu umělec Dominik Mareš
pokoj 200Unikátní prostory zahrady Slovanského domu od 12. října do 15. listopadu 2018 hostí instalace autorské výstavy českého výtvarníka Dominika Mareše. Výstava pod názvem POKOJ představí více než 30 obrazů zachycujících nejnovější tvorbu výtvarníka za p...

Literatura

Černobílé Hejno bez ptáků hýří barvami

hejno bez ptaku200Název románu Filipa Douška Hejno bez ptáků je odvozen od úvahy, zda celek je víc než součet částí. Je hejno víc než součet ptáků, kteří jej tvoří? A čím by bylo hejno bez ptáků? To však není jediné dilema a jediný par...

Divadlo

Shakespeare v Mahenově divadle NdB
necozaneco perJe to skutečně záhada. Velký dramatik Shakespeare napsal spoustu nejlepší divadelních her, jaké kdy se objevily a taky několik velmi špatných her. Jako by v Shakespearovi byli dva autoři. Nebo že by Shakespeare, onen herec co utekl ke k...

Film

Filmový klub v kině Svět slaví

Filmov klub 2016 200Filmový klub kina Svět byl založen roku 1986 a v roce 2016 oslaví své 30. výročí. Za dobu své existence uvedl neuvěřitelných 522 filmů a díky početné a věrné členské základně stabilně patří mezi největší filmové kluby v ČR....