Černá labuť představí ženský element v moderním českém umění

Černá labuť představí ženský element v moderním českém umění

Email Tisk

cerna labut200Art & Event Gallery Černá labuť uvede od 5. 11. 2016. výstavu Frauenpower v moderním umění, která představí osm výrazných ženských osobností uměleckého světa. Ženský element v současné tvorbě budou prezentovat Mariana Alasseur, Jana Budíková, Veronika Drahotová, Vladana Hajnová, Jitka Hilská, Věra Krumphanzlová, Marie Šeborová a Lenka Vilhelmová. Kolekce jejich prací je do Prahy přenesena s minimálními změnami z předchozí úspěšné výstavy v německé Kostnici. Expozice byla součástí oslav „600 Jahre Konstanzer Konzil 2016”, jako symbol propojení německého a českého prostoru, i jako představení ryze ženského pohledu na svět. „Jde o ojedinělý počin, který je aktuálním ženským uměleckým pohledem napříč generacemi,” říká kurátorka a jedna z vystavujících umělkyň Věra Krumphanzlová, a dodává: „Osm českých umělkyň se tu představuje svým svobodným a svobodomyslným uměním, které je spolu názorově i stylově sjednocuje.”

 

Výstava bude přístupná od 5. 11. do 27. 11. 2016. Více informací na www.cernalabut.cz.

„Nesouhlasím s názorem, že ženy jsou jen zřídkakdy v popředí v uměleckém světě, ani s argumentem, že ve většině skupinových výstav dříve i nyní dominovali pouze muži…,” říká Věra Krumphanzlová, a pokračuje: „Tuto barieru bych velmi ráda prorazila nejen argumenty o tom, že ženy jsou stejně oceňovány, pokud je jejich umělecký obzor a úroveň na špici výtvarného světa, ale hlavně pohledem do této expozice, která je až provokativně ženská, spíše bych možná řekla luxusně dámská.”

Mariana Alasseur zaujme dynamickým velkoformátovým vnímáním krajiny, Jana Budíková vystavuje originálně pojaté, abstraktně lyrizující představy krajiny a dějů na velkoformátovém plátně; skládaný obraz, nesoucí poselství budoucnosti představí Veronika Drahotová. Objekty Vladany Hajnové jsou sice zdánlivě křehké, ale v celkovém dojmu plné síly. Obrazy Jitky Hilské jsou inspirovány přírodou, poezií a pokorou, ale také vznešeností a dominancí barev. Jedna z nejvýznamnějších českých sochařek Marie Šeborová se i v malířské tvorbě zabývá tématem žen a ladnosti, ovšem s viditelnou sochařskou razancí. Lenka Vilhelmová vnáší do expozice nadčasové vnímání prostoru, tvaru, barevnosti v grafikách i malířské tvorbě. Konečně kurátorka výstavy Věra Krumphanzlová představí svoje obrazy s divokou signální barevností, hledající inspiraci hlavně v přírodě.

Zúčastněné umělkyně jsou velmi výraznými osobnostmi, jejich práce a výtvarná díla však zaznamenávají jakási proplétání, sounáležitost a pospolitost. Škálou a intenzitou realizace představ na plátně, papíru i v prostoru však zaručují jasně rozeznatelnou originalitu a identitu, zřetelnou stopu každé jedinečné tvůrčí osobnosti. Vystavující autorky jsou jakýmsi vzorkem toho nejlepšího, co se zrodilo v České republice napříč generacemi výtvarných umělkyň, které získaly mnohá ocenění nejen ve své vlasti.

cerna labut

Art & Event Gallery v osmém patře domu Černá labuť nabízí své prostory zajímavým autorským a profilovým výstavám, prezentacím umělců i konceptuálním artovým projektům, ale také firemním eventům nebo soukromým akcím, diskusním setkáním, konferencím a seminářům. Ke všem těmto aktivitám je galerie vybavena kvalitním technickým zázemím a umí poskytnout i špičkový catering. Za projektem nové prodejní galerie v centru Prahy stojí Ondřej Škarka, mimo jiné pořadatel sochařského festivalu Sculpture Line, a paní Danuše Siering, majitelka domu Černá labuť.

Na adrese Na Poříčí 25 stával od konce 19. století na místě dnešní moderní stavby menší dvoupatrový domek, kde se nacházelo v přízemí řeznictví, restaurace i byty. Ve 20. a 30. letech dvacátého století se stal dům střediskem spolkového života, sídlo zde měla řada cechů, společenských spolků

a korporací. Po roce 1945 zde pražská Židovská obec zřídila košer jídelnu a stavebními úpravami ve dvorním traktu vznikl divadelní sál, který sloužil kabaretu. V 50. letech zde mělo zázemí divadlo E. F. Buriana, které sídlilo naproti. Po listopadu 1989 se zchátralý dům v restituci vrátil původním majitelům a ti jej v 90. letech prodali současným vlastníkům. Starý dům byl následně zbourán a na jeho místě byla postavena v roce 1998 nová moderní budova. Název Černá labuť odkazuje k sousední budově – obchodnímu domu Bílá labuť. V 8. patře Černé labutě začal v roce 1999 fungovat umělecký prostor Galerie Černá labuť. V přízemí a v 1. patře nyní vzniklo jedinečné gastronomické centrum.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Z archivu...

Čtěte také...

Významný světový umělec v Galerii Miro

miro 200Ještě do konce srpna je možné shlédnout výstavu, která je v Čechách ojedinělá. Tento velmi zajímavý umělec ve svých obrazech mísí mnoho zajímavých filozofických prvků. Neváhejte!

...

Nové komentáře


Literatura

Pozor na chvíli, kdy uvidíte hořící stromy

horici stromy 200Kristina Ohlsson není pro české čtenáře žádný nováček. Její knihy jsou u nás velmi vysoce hodnoceny. Já jsem se s ní seznámila díky knihám Lotosové a Miovo blues, které mě nadchly, a proto jsem se s radostí pustila i do novinky Hořící stromy, která slibovala horor...

Divadlo

Muzikál Rocky má nového Apolla

22218577 10210653900169802 1031201844382987522 oOd listopadu mají diváci možnost vidět v muzikálu ROCKY! novou tvář. Roli Apolla se ujal Brit OJ Lynch, který v současn...

Film

96 hodin aneb Nechtějte nazlobit Liama Neesona

96 200O tom, že Liam Neeson by mohl být ve svém věku (letos mu bude jednašedesát) akční hrdina, by asi ještě před pár lety nikdo moc neuvažoval. Jenže v úvodním díle nové „batmanovské“ trilogie“ Batman začíná, kde si zahrál padoucha Ra´s Al Ghula, prokázal, že...