Výstava grafik Boba Dylana zavítá poprvé do České republiky. Od června do srpna se zabydlí v Křížové chodbě Staroměstské radnice.
Banner

Výstava grafik Boba Dylana zavítá poprvé do České republiky. Od června do srpna se zabydlí v Křížové chodbě Staroměstské radnice.

Email Tisk

Bob Dylan Two Sisters PEREXBob Dylan. Proslulý americký písničkář, hudebník, básník, spisovatel, čerstvý držitel Nobelovy ceny za literaturu… a také výtvarník, jehož díla jsou k vidění v prestižních galeriích po celém světě. Jedinečnou příležitost prožít nevšední kulturní a estetický zážitek budou mít v červnu, červenci a srpnu poprvé také obyvatelé a návštěvníci Prahy, kdy bude v prostorách Křížové chodby  Staroměstské radnice k vidění výstava Bob Dylan – Na cestě. Součástí expozice bude téměř 50 Dylanových grafických listů z let 2008 – 2014, kolekce jeho gramofonových desek a tematické fotografie Alana Pajera.

 


První uvedení výstavy Bob Dylan – Na cestě v České republice je výsledkem spolupráce pražské Galerie GOAP  s Halcyon Gallery London.

Bob Dylan c Alan Pajer (2)

Bob Dylan(c)Alan Pajer

Bob Dylan se malování a kreslení věnuje od 60. let minulého století. Dominantním tématem jeho výtvarné tvorby jsou zážitky a postřehy z cest, které absolvoval během své dlouhé hudební kariéry. Výstava Bob Dylan – Na cestě na Staroměstské radnici představí přibližně 50 grafických listů (číslovaných a signovaných) z limitované kolekce sestavené londýnskou Halcyon Gallery a soubor gramofonových desek, jako připomenutí hudební tvorby Boba Dylana, ikony světové hudební scény. Expozice zahrne také několik momentek fotografa Alana Pajera zachycujících Václava Havla a Boba Dylana během jeho koncertu v Praze začátkem listopadu 2005.

Bob Dylan Truck Stop 2012

Bob Dylan_Truck Stop_2012

Řekli o Dylanovi

Bob udával směr, byl majákem, který svítil na cestu novou divočinou, kterou se Amerika stala. Vztyčil vlajku, psal písně, zpíval texty, které byly zásadní pro tehdejší dobu a pro duševní a emocionální přežití tolika mladých Američanů té doby.” Bruce Springsteen

„Není většího velikána v americké historii hudby….nejde jen o to, jak jeho hudba zněla, ale o poselství, které nesla a jak se lidé při jejím poslechu cítili.” Barack Obama

„Věc, kterou jsem od Boba Dylana jako jeho fanoušek převzal, je vyprávění příběhů. Dovede vyprávět opravdu působivé příběhy.” Ed Sheeran

„Předtím než byly sepsány epické příběhy a básně, předávaly se dál prostřednictvím lidských hlasů a žádný hlas není lepší než ten Dylanův.” Tom Waits

„Tvorba některých umělců mluví sama za sebe, tvorba těch dalších mluví za celou generaci.” Jack Nicholson

„Nikdy nebudu jako Bob Dylan. On je mistr. Kdybych chtěl někým být, byl by to on.” Neil Young

Bob Dylan c Alan Pajer

Bob Dylan, Václav Havel, Dagmar Havlová(c)Alan Pajer


Biografie

Bob Dylan je jeden z nejvlivnějších a nejprůkopničtějších umělců na světě. Prodal více než 125 milionů desek, na kontě má obdivuhodné množství vlastních písní, z nichž mnohé patří mezi nejlepší a nejoblíbenější písně na světě. Jeho první úspěch přišel na začátku 60.let minulého století, když vystupoval v kavárnách a folkových klubech v Greenwich Village v New Yorku. Dylan koncertuje po celém světě, běžně odehraje více než 100 koncertů ročně. Jeho fanoušci přijímají jeho nové písně se stejnou horlivostí jako jeho staré hity.


V posledních letech si získal popularitu také jako výtvarný umělec. Jeho autobiografie Kroniky I. se stala celosvětově nejlépe prodávanou autobiografií. V roce 2004 byla 19 týdnů v žebříčku bestsellerů dle New York Times. Od roku 2007 byly jeho obrazy vystaveny v nejprestižnějších muzeích a galeriích na celém světě.


Narodil se 24.května 1941 v Duluth, v Minnesotě. Dylan strávil většinu svého dětství v městě Hibbing, kde se těžila železná ruda. Sám se naučil hrát na klavír a kytaru.  Později hrál v několika kapelách jak v Duluthu, tak v Hibbingu.


Dylan byl hluboce ovlivněn Woodym Guthriem a dalšími americkými folkovými umělci, také proto se v roce 1961 přestěhoval do New Yorku a začal hrát na začínající folkové scéně v Greenwich Village.


John Hammond, uznávaný umělec a hudební producent, ho v roce 1961 přivedl ke Columbia Records. Dylanovo první sólové album vyšlo v roce 1962. Mnoho Dylanových raných písní bylo proslaveno jinými umělci jako např.: Joan Baezovou anebo triem Peter, Paul & Mary. Díky jejich verzím skladeb Blowin’ In The Wind a The Times They Are A-Changin’ se mladý umělec dostal do širšího povědomí.  


Dylan získával pověst jednoho z nejlepších muzikantů hrajících na živo již od svých prvních vystoupeních na začátku šedesátých let v kavárnách, na folkových festivalech a shromážděních v Greenwich Village, přes své rockové koncerty na stadiónech v sedmdesátých letech až po každoroční mezinárodní turné.


Vydal přes 50 alb a napsal více než 600 písní. Mezi jeho největší hity patří Like A Rolling Stone, All Along The Watchtower, Knockin’ On Heaven’s Door, Tangled Up In Blue anebo Make You Feel My Love.


Jeho písně se dočkaly více než 6000 cover verzí od velmi různorodých umělců: Duke Ellington, Jimi Hendrix, Guns N’ Roses, Stevie Wonder, Rod Stewart, Red Hot Chili Peppers, Bob Marley, Pearl Jam, Neil Young, Adele a U2.

Dylanův přínos celosvětové kultuře byl mnohokrát oceněn. V roce 1970 obdržel čestný doktorát hudby na Princetonské univerzitě v New Jersey a další pak v roce 2004 na Univerzitě v St Andrews ve Skotsku. Prezident Clinton mu v Bílém domě v roce 1997 předal Cenu Kennedyho centra za výrazný přínos americké kultuře.


Prezident Obama mu v roce 2009 udělil Americkou národní medaili za umění. V roce 2012 pak obdržel nejvyšší civilní vyznamenání Spojených států: Prezidentskou medaili svobody. V roce 2013 získal francouzské prestižní jmenování Chevalier de la Légion d’honneur. Dylanova píseň Things Have Changed z filmu Skvělí chlapi (2000) získala v roce 2001 Oscara.

V roce 2007 získal španělskou cenu Spain’s Prince of Asturias Award for the Arts. V roce 2008 pak zvláštní Pulitzerovu cenu za výrazný přínos populární hudbě a americké kultuře. Jeho tvorba byla označena jako lyrické kompozice mimořádné poetické síly. Kromě vítězství 11 cen Grammy, vešel Dylan šestkrát do Grammy síně slávy, která oceňuje “kvalitní nebo historicky významné” nahrávky staré nejméně 25 let. Jeho 37.studiové album Fallen Angels bylo vydáno v květnu 2016 a ve 23 zemích se vyšplhalo do TOP 10.


V roce 2016 získal Dylan Nobelovu cenu za literaturu, byl prvním muzikantem, kterému se dostalo tohoto ocenění.

Bob Dylan Two Sisters 2008

Bob Dylan_Two Sisters_2008


Dylan datuje počátky své výtvarné tvorby do začátku šedesátých let. Ve své autobiografii z roku 2004 píše: „Co jsem kreslil? Začal jsem s tím, co bylo po ruce. Seděl jsem u stolu, vytáhl tužku a papír a nakreslil jsem psací stroj, krucifix, růži, tužky, nože, špendlíky a prázdné krabičky od cigaret. Úplně jsem ztrácel pojem o čase… Ne, že bych si myslel, že jsem v kreslení nějak zvlášť skvělý, ale měl jsem pocit, že dávám řád chaosu kolem mne.”


Kresby se dostávaly ke zraku veřejnosti zvláštními způsoby, například na obalu debutové desky Music from Big Pink od kapely The Band z roku 1968.


V roce 1994 následovala kniha nazvaná Drawn Blank, která obsahuje 92 kreseb. Výstava přepracovaných původních kreseb z knihy byla v roce 2007 k vidění v německé galerii Kunstsammlungen Chemnitz a následujícího roku v galerii Halcyon Gallery v Londýně.


Původní skicy pro knihu Drawn Blank pocházejí z období 1989 až 1992. Dylan je nakreslil během turné v Americe, Evropě a Asii, když si potřeboval odpočinout a přijít na jiné myšlenky.


Když ho oslovili z německé galerie Kunstsammlungen Chemnitz v Saské Kamenici a nabídli mu výstavu, vrátil se k těmto obrázkům a přepracoval je.


 „Pohrává si s barvami na jednoduchých černobílých skicách stejně jako hraje své písně na koncertech. Někdy udělá jen drobné úpravy, někdy je radikálně změní”, komentovala Marisha Pessl v New York Times. „Jeho tahy štětcem jsou jako jeho hlas: přímé, hrubé, někdy křehké, vždy však s úmyslem zachytit trampoty lidského bytí.”


V roce 2010 byla výstava The Drawn Blank Series uvedena na dvou důležitých místech: v italském Turíně v Accademia Albertina delle Belle Arti  a v Asahi Exhibition Centre v Roppongi v Tokiu.


V galerii Halcyon Gallery byla vystavena jak limitovaná edice jeho grafik, tak jeho první malby akrylovými barvami na výstavě Bob Dylan on Canvas.


Po seznámení s touto technikou Dylan dokončil unikátní soubor 50 maleb: The Brazil Series.


Na následné výstavě v Dánské národní galerii v Kodani mohli návštěvníci od září 2010 do dubna 2011 vidět, jak své přípravné studie pozvednul: od bohatě kolorovaných vyobrazení krajin a panoramat měst až po postavy jako jsou hudebníci, karetní hráči nebo výtržníci.


Dalším uměleckým milníkem byla jeho první výstava v New Yorku. V galerii Gagodian byla v roce 2011 uvedena jeho výstava The Asia Series. 18 děl z této série odráží jeho návštěvy Číny, Japonska, Vietnamu a Koreje, ale také odkazuje na historii výtvarného umění, mimo jiné na díla Édouarda Maneta, Paula Gauguina a Henriho Cartier-Bressona.

Bob Dylan Bragg Apartment New York City 2014

Bob Dylan_Bragg Apartment New York City_2014


V listopadu 2012 byl v New Yorku vystaven umělcův kontroverzní soubor Revisionist Art Series s velkými sítotiskovými díly, které satirizovaly vznešené osoby veřejného života a celebrity z obálek časopisů. Jedná se o ikonografie s temperamentem a nekonformním smyslem pro absurditu.  


V únoru 2013 byl v Palazzo Reale v Miláně vystaven Dylanův soubor New Orleans Series, 23 olejů na plátně vzdává hold kolébce bluesu a jazzu v charizmatických čtyřicátých letech. Jedná se o dekadentní akty, portréty a scény z new Orleans.

 „Noc Tě může pohltit, přesto se Tě nic nemusí dotknout”, říká Dylan ve své autobiografii Kroniky I. „Za každými dveřmi se odehrává něco nestydatě veselého. Buď to, nebo tam někdo pláče s hlavou v dlaních. Město je jedna velmi dlouhá báseň.”


Dylanova první muzejní výstava Face Value byla uvedena v srpnu 2013 v umělecké galerii National Portrait Gallery. Výstava obsahovala 12 pastelových portrétů zachycujících tajemné osobnosti. Dylan při tvorbě vycházel ze své paměti, představ i skutečného života. Zobrazil takové osobnosti jakými jsou Nina Felix nebo Red Flamagan, což znamenalo porušení tradice této vznešené instituce, která obyčejně vystavuje jen portréty známých osobností britského veřejného života.


O tři měsíce později byla poprvé zveřejněna Dylanova fascinace kovářstvím. Galerie Halcyon Gallery uvedla na výstavě Mood Swings jeho první sérii železných objektů. Díla křížila cestu, ale zároveň lidem umožňovala pohlédnout až za obzor.


Během roku 2014 Dylan opět vystavoval v Halcyon Gallery, kde představil Revisionist Art a Side Tracks: sérii více než 300 tisků, přičemž každý  z těchto tisků je jedinečný a ručně nazdobený Dylanem, který se vracel k Drawn Black Series a obrazům Train Tracks evokující železniční koleje.


Výstava Face Value poté cestovala. Nejprve v roce 2014 do kodaňského muzea Museum of National History, poté v roce 2015 do muzea Butler Museum v Youngstownu v Ohiu a dále v roce 2016  do Kent State University Museum taktéž v  Ohiu a dále do galrie Kunstsammlungen Chemnitz v Saské Kamenici. Výstava New Orleans Series pak odcestovala do města, které inspirovalo vznik této série obrazů.

CENY A OCENĚNÍ
* Cena Tom Paine Award za zásluhy v boji za občanskou svobodu
* Čestný doktorát z Princetonské univerzity v New Jersey
* Guvernér Mississippi Cliff Finch ho jmenoval čestným plukovníkem Mississippi
* Byl uveden do Písničkářské síně slávy  
* Ocenění od Americké společnosti skladatelů, autorů a nakladatelů ( ASCAP), které je udělováno textařům a skladatelům za průkopnické obohacení hudby
* Byl uveden do Rokenrolové síně slávy
* Byl jmenován francouzským ministrem kultury Jackem Langem Commandeur des Arts et des Lettres
* Cena Grammy za celoživotní přínos (1991)
* Pocta Arkansas Traveler mu byla udělena guvernérem Arkansasu Jimem G. Tuckerem  
* Cena Dorothy and Lillian Gish mu byla předána fotografem Richardem Avedonem v Lotus Club v New Yorku
* Cena Kennedyho Centra za výrazný přínos americké kultuře
* Tři ceny Grammy,  v roce 1997 získal Grammy za album roku za Time Out Of Mind
* Švédský král Karel VI.Gustaf Dylanovi ve Stockholmu udělil cenu Polar Music Prize
* Zlatý Glóbus za nejlepší původní píseň Things have changed ve filmu Skvělí chlapi
* Oscar za nejlepší původní píseň Things have changed ve filmu Skvělí chlapi
* Byl uveden do Nashvillské písničkářské síně slávy
* Čestný doktorát hudby na Univerzitě v St Andrews
* Oceněn španělskou prestižní cenou za umění Prince of Asturias Price for the Arts
*  Zvláštní Pulitzerova cena za výrazný přínos populární hudbě a americké kultuře
* Americká národní medaile za umění
* Prezidentská medaile svobody
* Byl zvolen do The American Academy of Arts and Letters v New Yorku
* Zvolen do Akademie der Künste v Berlíně
* Jmenován Chevalier de la Légion d'honneur ve Francii
* Nobelova cena za literaturu (2016)

Bob Dylan – Na cestě v České republice
červen, červenec, srpen
v prostorách Křížové chodby  Staroměstské radniceSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Fleret je lék, říká autor knihy Umělci na šňůře Jakub Malovaný

200rozInspicient Městského divadla Zlín Jakub Malovaný je autorem knihy Fleret - Umělci na šňůře. Podařilo se mu nashromáždit obdivuhodné množství informací o kapele a muzikantech, kteří jí prošli (a není jich málo), které pak šikovně prošpikoval historkami ze z...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Možnosti dialogu: Poznejme švankmajerovskou estetiku

jan svankmajer moznosti dialoguNejnovější výstavu prací Jana Švankmajera Možnosti dialogu můžeme navštívit v pražském Domě U Kamenného zvonu od 26. října 2012 do 3. února 2013. Nemůžeme ji však vůbec považovat za ...


Literatura

Nový Kotleta nasekal Velké problémy v malém Vietnamu

kotleta velke problemy200Nakladatelství Epocha udělalo na podzim radost všem příznivcům kvalitní české mladé krve s nejnovějším titulem Františka Kotlety Velké problémy v malém Vietnamu. Tahle řízná knížka by mohla mít dovětek „exkurze do vi...

Divadlo

Světově proslulé taneční divadlo Do-Theatre zaplaví Prahu sny

Theatre 200Do Prahy se po pěti letech vrací světově proslulé taneční divadlo Do-Theatre. Průkopníci fyzického divadla a tvůrci naléhavých a poetických choreografií do České republiky poprvé přivezou vizuálně strhující představení Gofmaniana. ...

Film

Expendables: Postradatelní 3

Expendables 200Úspěšná a oblíbená akční série Expendables přináší ve třetím díle další výbušnou porci zábavy a jako posily nové filmové legendy. Vedle Stalloneho, Stathama, Lundgrena, Li nebo Schwarzeneggera budou nově na odstřel i Anton...