Na skok u nejšťastnějšího národa světa – část druhá

Na skok u nejšťastnějšího národa světa – část druhá

Tisk

kodan 202Dánsko se podle mnohých průzkumů umisťuje na prvních místech nejšťastnějšího národa světa. Jejich přístup k životu nazývaný „hygge“ se dokonce využije na univerzitách. Už na tom musí něco být, když se cítí nejšťastněji obyvatelé země, která je extrémně daňově zatížená. Pokračování předchozí části.

 

Kousek od opery je to už nedaleko k soše Malé mořské víly, znaku a nejvyhledávanější atrakci města. Po trase můžete vidět městskou spalovnu, jejíž součástí je i lyžařská sjezdovka. Par chvilek před vytyčeným cílem ještě potkáte majestátní Gefionskou fontánu, kterou provází zajímavá pověst. Fontána vypráví příběh vzniku jednoho z ostrovů, na kterém Kodaň leží. Gefion je norská bohyně, které švédský král slíbil tolik půdy, kolik si dokáže za jeden den noc zorat. Gefion nabídku přijala a své čtyři syny přeměnila na býky a dala se do práce. Díky její vytrvalosti vznikl ostrov Zeeland.

kodan gefion

Od Gefionské fontány je to k Malé mořské víle opravdu co by kamenem dohodil. Obrázky znáte, realitou ovšem je, že kolem sochy je neustále řada a desítky lidí. Socha je na mořském břehu od roku 1913. Od té doby už si zažila své. Je častou obětí aktivistů a různých vtípků a útoků. Mnohokrát byla přebarvená, mnohokrát na ni bylo navlečeno různé oblečení, ovšem stalo se i to, že byla zničena. Na svém místě stojí v celé své kráse jen díky tomu, že jsou zachovány formy k odlití.

kodan vila

Nedaleko od ikony Kodaně se nachází Kastellet, který dodnes slouží vojákům. Poznáte bezpochyby podle nepřehlédnutelné červené barvy. V trochu světlejším červeném odstínu je k návštěvě otevřen renesanční hrad Rosenborg, kde si mimo jiné prohlédnete dánské korunovační klenoty. Už jen zahrady okolo stojí za to a zvou k návštěvě a možná krátkého odpočinku.

kodan rosenborg

Pár kroků od Rosenborgu se vchází do Královské botanické zahrady, která skýtá jak zelené plochy, tak i obrovské skleníky, které jsou volně přístupné.

kodan zahrady

Pokud vyhledáváte netradiční místa s unikátní atmosférou, neměli byste vynechat svobodné město Christiania. Christiania vznikla v sedmdesátých letech v místech bývalé vojenské základny. Ve svých začátcích velmi bojovala s kriminálními živly a užíváním tvrdých drog. Časem ale tamní lidé vybudovali komunitu, která se stará o každého svého obyvatele, vymýtili ty nejhorší zločiny. Pořád je ale možné na v jejich ulicích koupit marihuanu a jiné lehké drogy. Občas zasáhne policie, ale provoz je do pár minut obnoven.

kodan christi

Christiania je i místem umělců (dílna kovářky je vyhledávaným obchodem), kaváren, restaurací. Domy jsou často ozdobené grafitti, je to barevné volnomyšlenkářské místo, ve kterém nesmí jezdit auta. Můžete si nakoupit spoustu drobností, které Christianii připomínají, ano, místní už si na turisty zvykli. A jako turistka jsem také dodržela zákaz focení, nicméně pár snímků na internetu samozřejmě najdete. Svůj rodný kus propaguje ve svých videích zpěvák Lukas Graham, jedno z videí připojuji ke zhlédnutí:

Odjíždím zpět z místa, ze kterého jsem své putování začala – od parku Tivoli. Je halloweenský víkend, takže vše je ozdobeno dýněmi a strašidly. Před parkem stojí zástup lidí v maskách a chystají se na průvod. V parku najdete mnoho atrakcí, mezi nimi i nejstarší funkční dřevěná dráha. Pokud chcete do parku, musíte zaplatit vstupné, základní je 120 dánských korun (kurz je přibližně 1 dánská koruna za 3,5 českých), ale za každou atrakci, kterou si chcete vyzkoušet, zaplatíte zvlášť.

kodan


Během těch pár hodin, které jsem v Kodani strávila, jsem nestihla vidět zdaleka všechno, co město nabízí – slony u pivovaru Carlsberg, magické stromy na hřbitově Vestre , kruhovou věž Rundetarn, bytový komplex ve tvaru osmičky 8 House, moderní ubytovny pro studenty Tietgenkollegiet nebo kulatý most Cirkelbroen, Glyptotéku a to jsem  zdaleka nevyčerpala vše. Tak brzy znovu na viděnou!

První část článku: http://kultura21.cz/cestovani/17332-dansko-kodan-prvni-cast


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

René Nekuda s Tomášem Kříkavou o sobě, práci, plánech… prostě o životě

200rozPři své práci nakladatelské redaktorky jsem se potkala s mnoha zajímavými lidmi. Patří mezi ně také René Nekuda – lektor tvůrčího psaní, spisovatel, dramatik a cestovatel – a Tomáš Kříkava – manažer, ilustrátor, herec, moderátor… Oba plní sny sami sobě ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Na cestě: Unikátní výstava obrazů Jana Šafránka

200vytVstupní prostory Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem se v těchto dnech zaplnily desítkami překrásných obrazů. Má je na svědomí Jan Šafránek (*1948), malíř, který to v životě neměl nikterak jednoduché. Po podpisu Charty 77 se stal nepohodlným a mus...


Literatura

Uvězněni v bývalém sanatoriu. Mají naději na záchranu?

Sanatorium perexLuxusní hotel ve švýcarských Alpách, který kdysi býval sanatoriem, o němž se dlouho šířily znepokojivé zvěsti, je tím posledním místem, na kterém by Elin Warnerová chtěla být. Protože tu však její bratr Isaac chce oslavit své zásnuby,...

Divadlo

Citové vzplanutí a herecký koncert Hany Maciuchové v Branickém divadle


maciuch 200Zamilovat se lze v jakémkoli věku. A láska může být opětovaná! To je asi největší poselství monodramatu francouzské autorky Noelle Chatelet Žena Vlčí mák. Představení, které uvedlo Branické divadlo, je hereckým koncertem Hany Maciuchové.

Film

Jak se hudební aktivity stávaly součástí literární i filmové tvorby

Kapitoly z filosofie nove hudby perexNová kniha, kterou vydala Univerzita Karlova v nakladatelství Karolinum, nese trochu odstrašující název KAPITOLY Z FILOSOFIE NOVÉ HUDBY. Ale naštěstí nevyžaduje ani odbornou hudební průpravu, ba...