Mezi pionýrským šátkem a mopedem

Mezi pionýrským šátkem a mopedem

Tisk

Mezi pionyrem a mopedem perexAutorská dvojice zkušených historiků Martin Franc a Jiří Knapík se ke společné práci sešla už potřetí. Předchozí knihy jsme na stránkách Kultury 21 recenzovali: jak rozsáhlého, dvojsvazkového Průvodce kulturním děním v českých zemích 1948-1967 (ZDE), tak Volný čas v českých zemích 1957-1967 (ZDE) Nyní následuje další cenná kniha MEZI PIONÝRSKÝM ŠÁTKEM A MOPEDEM, věnovaná dětem a mládeži dospívajícím v prvních dvou poúnorových desetiletích (1948-1970).

 


Autoři tuto publikaci rozdělili do pěti oddílů. V prvním zkoumají nejmladší generaci z pohledu usnesení stranických (tedy komunistických) orgánů, ale také nahlížejí do nitra rodiny a přibližují tehdejší výchovné styly. V druhém oddílu se zabývají samotnými dětmi a mládeží: všímají si hmotné kultury s nimi spojené - vybavení dětských pokojíků, hraček, oblékání (včetně „slavnostních“ stejnokrojů), školního stravování. A také se probírají mediálním odrazem: dovíme se podrobnosti o dětských časopisech, literatuře, ale také se můžeme začít do několika kapitol, které popisují rozhlasové i televizní vysílání pro děti, rovněž se dotknou jejich zpodobnění ve filmu. Tyto kapitoly, někdy zbytečně popisné a výčtové, ovšem psali jiní autoři. Ale aspoň v nich shrnuli a utřídili dostupné poznatky.

Třetí oddíl spojuje politické tlaky, doléhající třeba přes dětské a mládežnické organizace, ale také přes prázdninové aktivity, skrze letní ozdravovny a tábory. A nechybí ani citové a sexuologické aspekty. Ve čtvrtém oddílu nalezneme údaje o kriminalitě (či možná ještě častěji o chuligánství a jiných patogenních jevech), o dětech označených za obtížně vzdělatelné i vychovatelné (nejen mentálně postižených, ale třeba také cikánských), o dětských domovech coby náhradní péči. Také o sebevraždách coby noční můře politických elit. Přečteme si zajímavé postřehy, jak bylo nahlíženo na vše, co se vymykalo z představ o vzorném socialistickém člověku. A jak se rozpadala tvrzení, že za všechny potíže jsou zodpovědní odpůrci režimu a potažmo dřívější společenské poměry. Poslední oddíl čerpá ze vzpomínek pamětníků, kteří své dětství a mládí prožívali během 50. a 60. let, dokonce jsou zařazeny jejich konkrétní texty.

Ne vše autoři do své knihy zahrnuli. Jen do pouhé několikaslovné poznámky třeba odsunuli takzvaný „květušínský experiment“, který měl prokázat, že i cikánské děti, jsou-li vychovávány ve vhodných podmínkách (tedy izolovány od původního rodinného zázemí), mohou vyrůst v platné a pracovité členy socialistické společnosti. Ostatně stejné pohnutky rozhodovaly o výchově vlastně každého – rozhodující byla vize činorodého budoucího uplatnění, k čemuž směřovalo veškeré školní i mimoškolní snažení. Jak je běžné v každém totalitním zřízení, prioritou byla masová účast v politicky vhodných organizacích (Jiskry, Pionýr, Československý svaz mládeže), jakkoli zejména na vesnici a nábožensky orientovaných vrstvách nebyl tento cíl naplňován.

Na hodnocené publikaci oceňuji nejvíce, že nepodléhá nějaké „dojmologii“, důsledně vychází z dochovaných materiálů ať již písemných nebo obrazových. Autoři se snaží svá zjištění o kolektivizaci dětí a mládeže popisovat střídmě a bez emocí, celkové názornosti pomáhají i početné reprodukce nejrůznějších dokumentů, ať již jsou titulní listy časopisů, vysvědčení a zejména fotografie, které zaznamenávají nejrůznější podoby dětského věku. Ale ne vždy je dešifrujeme správně: třeba na obálce knihy spatříme dítě s dlaněmi na ústech. Tázal jsem se několika lidí, jak takový postoj odečítají – a dověděl jsem se, že prý může vyjadřovat údiv, potměšilost, šibalství, dokonce nutkání ke zvracení. Jenže ve skutečnosti se chlapec na obrázku cpe borůvkami…

Mezi pionyrem a mopedem

Jiří Knapík, Martin Francl a kol: Mezi pionýrským šátkem a mopedem. Děti, mládež a socialismus v českých zemích 1948-1970
Vydala Academia, 2018, 727 stran
Foto: kniha
Hodnocení: 80 %
www.academia.cz/mezi-pionyrskym-satkem-a-mopedem--knapik-jiri--academia--2018

( 0 hlasů )


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mezi postáváním u klouzačky a mixováním ovoce vedu online čtenářský klub, říká vítězka naší soutěže

Alžběta Janečková

Alžběta Janečková, která žije s manželem a dvěma malými dětmi ve Španělsku – na západním pobřeží poblíž Santiaga de Compostela, se stala vítězkou naší literární soutěže nazvané Nejlepší d...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Ecce Homo - Theodor Pištěk aneb krásná auta a motorky miluje dodnes

theodor pistekMotto (1984): „Miluji prostor – nekonečnou oblohu, utěšující oblaka a horizont, který vyzývá k překročení. Proto mi už nestačí iluze a vystoupil jsem z plochy obrazu.“
Theodor Pištěk

...

Literatura

Nevšední Kouzlo všednosti

Kouzlo vsednosti 200Nakladatelství NOXI nedávno vydalo knihu oblíbené slovenské autorky Táni Keleové-Vasilkové. Ta píše o ženách a běžném životě jedinečným stylem, ve kterém se nejedna žena najde. Kouzlo všednosti čtenáře pozve do domácnosti Magdy ...

Divadlo

Zdenek Merta a jeho hosté si zahrají u klavíru v Městském divadle Brno

merta200Kdo zná Zdenka Mertu více než jen jako výtečného klavíristu z divadelních a koncertních sálů, ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. Na hudbu po...

Film

Bizarní hříčka Davida Cronenberga jménem Cosmopolis

comopolis pattinsonDavid Cronenberg (Moucha, Dějiny násilí, Východní přísliby) patří k jedněm z nejzajímavějších režisérů současnosti. Robert Pattinson (Twilight sága) naopak k těm nejvysmívanějším hercům z aktu...