Výstava Street Life v Napa galerii se toulá v uličkách feťáků

Výstava Street Life v Napa galerii se toulá v uličkách feťáků

Image“Celek se skládá z detailů..” říká fotograf David Těšínský, který momentálně vystavuje v pražské Napa galerii, finišuje se závěrečnými přípravami na další samostatnou výstavu a plánuje spoustu dalších zajímavých projektů.

 
Výstava s názvem Street life odstartovala 20. ledna. Pojmenování slibující momenty z ulic skutečně odráží denní realitu velkých měst, konkrétně Berlína, Paříže a Prahy. Z první zmíněné metropole jsou k vidění fotografie převážně “punkáčů”, žijících v pro nás poněkud zvláštních subkulturách. Precizně zachycené detaily přinutí návštěvníky zastavit se a zblízka si prohlédnout zachycené emoce na tvářích. Kolekce “Prodloužený víkend v Paříží” odráží ironii jednoho z nejproslulejších měst světa. Kdo kolébku módy a umění navštívil a rozhlédl se kolem sebe, tak nemohl přehlédnout žebráky a lidi bez střechy nad hlavou. Zachycené pohledy, smířlivé úsměvy i oči studené či smutné se svou absurditou z fotek říkají své. Naprosto odzbrojující a vyvolávající husí kůži jsou ještě o to více snímky, kde jsou i dětská hladová kukadla. Ovšem největší syrovost je zachycená v našem hlavním městě.

Image

Každý je zná. Feťáky potulující se uličkami. A každý se jim raději obloukem vyhne. Ale David Těšínský ne. Podařilo se mu proniknout do skupinky lidí, jež propadli drogám a zachytit je v momentech tak intimních a zároveň hrůzostrašných. Něco jako upřímná zpověď beze slov zaujímá nejrozsáhlejší místo na výstavě. A také má proč. Bolestná realita lidí, kteří jsou nám tak vzdálení, se na moment rozplyne a pohled skrz fotografii nám dovolí hádat, co se skrývá v očích aktérů. Nejednomu proběhne mráz po zádech při pohledu na ztrápené postavy, na bezmocnost v úsměvech na snímcích a nad štěstím, které se dostává v dávkovaných porcích. Přistoupíte-li k fotografii blíže, možná ještě ucítíte vůni místa, kde byla pořízená, protože do detailu zachycené emoce jsou neskutečné.

Image

David Těšínský se bez váhání dá označit za naději fotografie v sociálním dokumentu. Většina jeho vrstevníků studuje na vysokých školách či se rozkoukává v prvním zaměstnání a možná sní, že jednou vyrazí do světa objevit jiné kultury nebo si odpočinout na pořádné dovolené. Tenhle fotograf ale sny vynechal a po skončení školy se vydal rovnou za oceán. A cestoval dál, poznal už třeba i Indii, Nepál, Ukrajinu. Podíval se za hranice české představivosti a s odvahou se vrhl do zachycení reality jiných mentalit, které jsou pro nás spíše raritou. S foťákem v ruce se noří do světa, kde jsou každodenní problémy běžné společnosti naprostou malicherností, beze strachu, s vysokým uměním v krvi. A tohle všechno je v jeho fotografiích vidět, možná právě proto je nelze přejít a zůstanou vám uložené v hlavě.

Image

Street Life je ke zhlédnutí a snímky ke koupi do 13. února. S koncem této výstavy startuje nová, tentokrát v Nota Bene, která potrvá zhruba měsíc. Tematicky je usazena do východních zemí. Nepál, Indie a Ukrajina ukážou, co všechno se objevilo v hledáčku. Kromě připravované výstavy David pracuje na dalších projektech a vytyčuje si další cíle svých cest. Vzhledem k tomu, že už procestoval vyjma Austrálie všechny kontinenty, tak s jeho poznávacím tempem brzy bude muset návštěvy opakovat. Ale stále jsou země, které ještě nenavštívil. Uvažuje o Kambodže a Vietnamu. Také pracuje na fotografiích, které doplní sbírku poezie "Cruor Bestia" Miroslava Sosoje a především na výstavě v Paříži.

“Žijeme v době, ve které žijeme a všichni mají svůj prostor na uvědomování a rozhodování. Vždy je čas pro změnu. Třeba právě teď.” Nezbývá, než souhlasit. Za nezávislého umělce se dnes považuje leckdo. S talentem to bývá už horší a s odhodláním bojovat proti předsudkům, nastavenému sytému a konvencím o to více. Naštěstí jsou skutečně lidé, kteří zážitek umí předat dál a zprostředkovat (nejen) emoce. David Těšínský je důkazem a jeho umění stojí za to!

Zdroj foto: archiv Davida Těšínského

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Radek Šubrt: „Důležité je, že jíst se bude vždycky!“

radek subrtS šéfkuchařem luxusních restaurací Radkem Šubrtem se v těchto dnech můžete potkávat na televizních obrazovkách, kde vystupuje jako jeden z porotců kulinářské show Masterchef. Co si o ní myslí? Jaké je jeho oblíbe...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Lidé a hvězdy očima Michala Bílka

Bilek perex
Kovář, sochař, malíř, řezbář, restaurátor, fotograf i dobrý amatérský hvězdář od jehož úmrtí uplynuly tři roky,  to byl Michal Bílek, jehož celoživotní dílo a život veřejnosti představuje ústecké muzeum pod názvem Lidé a hvězdy.


Literatura

Hrdlořez František Kotleta představuje svou novinku Perunova krev I.

Perunova krev obalkaHoldujete-li pikantnímu, peprnému a šťavnatému masu, tak se zakousněte do Kotlety. Františka Kotlety. Tento řeznický autor nám servíruje své nové dílo – Perunova krev I

 ...

Divadlo

Zlínské divadlo hlásí Osobní poplach

osobni poplach 200Úspěšnou knihu zlínského spisovatele Josefa Holcmana Osobní poplach oživí na jevišti Městské divadlo Zlín.

...

Film

Navždy spolu pro romantické duše?
ImageNavždy spolu je až neuvěřitelně klasický romantický film. Člověk by řekl, že už musí být americké publikum takovýmito filmy nasyceno, ale kdyby tomu tak bylo, tvůrci by se nejspíš tvorby dalších a dalších romanti...