Dny evropského dědictví v objektech Národní galerie

Dny evropského dědictví v objektech Národní galerie

ddny evropskeho dedictvi logoDny evropského dědictví každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. V letošním ročníku, který se koná od 8. – 16. září 2012, je doposud přihlášeno 1 086 památek a 554 akcí po celé ČR.  Aktuální téma této významné celoevropské akce je Mladí památkám. Cílem tohoto projektu je upozornit veřejnost na zajímavá místa v jejich okolí, a podpořit tak zájem a snahu o jejich zachování pro příští generace.

 

Také lektorská oddělení Národní galerie v Praze připravila ke Dnům evropského dědictví bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky a výtvarné dílny v těchto stálých expozicích Národní galerie v Praze:

• Veletržní palác
• Klášter sv. Anežky České
• Šternberský palác
• Schwarzenberský palác
• Valdštejnská jízdárna

VELETRŽNÍ PALÁC

Sbírka moderního a současného umění
Doprovodné programy
Informace a rezervace: Lektorské oddělení Sbírky moderního a současného umění, Národní galerie v Praze, tel. 224 301 003, email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

15. 9. SO 14.00 – 17.00 ANIMOVANÝ OBRAZ s umělcem Matějem Smetanou - workshop pro mládež a dospělé: Vytvořte si animovaný film technikou rotoskopování!

Umělec Matěj Smetana vás srdečně zve na experimenty s animovaným filmem, které se budou týkat jeho videa „Je to jenom film“. Pokusíme se dát dohromady krátký animovaný film metodou rotoskopování, tj. převádění natočených záběrů na animované, a přitom si řekneme něco o animovaném obrazu v současném umění. Žádné znalosti nejsou potřeba, na vzniklý film se na konci podíváme a budete si jej moci odnést s sebou domů na USB klíči.  
Cena: 100 Kč / 1 osoba (v ceně je zahrnuto též vstupné do galerie a výtvarný materiál) / Rezervace: nutná na tel.: 224 301 003, email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

veletrzni palac

KLÁŠTER SV. ANEŽKY ČESKÉ

Středověké umění v Čechách a střední Evropě 1200 - 1550
Doprovodné programy
V rámci letošních Dnů evropského dědictví a projektu Europa Jagellonica jsou přichystány programy především k pozdně gotickému umění doby Jagellonců.

16.9. NEDĚLE 15:00
Komentovaná prohlídka
Lucas Cranach st., Albrecht Dürer. Umění pozdní gotiky a rané renesance
Cena: zvýhodněný vstup – účastníci platí pouze za program: 80 Kč / 50 Kč (senioři, pedagogové a členové SPNG) / 30 Kč osoby do 26ti let / Doba trvání: 60-90 min. / Místo setkání: u pokladny v přízemí.

klaster svate anezky

ŠTERNBERSKÝ PALÁC

Evropské umění od antiky do závěru baroka
Doprovodné programy pro děti a dospělé
Krátké komentáře k vybraným dílům:
15. 9.     SO 10. 30  Sochy v zahradě - Jan Štursa a jeho žáci        
12. 00  „Žáci mistra Leonarda?“- zastavení u obrazů  malířů italské renesance
14. 00  „Zpátky doma“ – Geertgen to Sint Jans : Klanění tří králů
Cena: zvýhodněný vstup – účastníci platí pouze za program: 80 Kč / 50 Kč (senioři, pedagogové a členové SPNG) / 30 Kč mladí lidé do 26ti let /  Doba trvání: cca 30 min.  / Místo setkání s přednášejícím: ve vestibulu paláce

SCHWARZENBERSKÝ PALÁC

Baroko v Čechách

Doprovodné programy
Pro pána Jána – loutkové představení a komentovaná prohlídka
8.9. SO 16.00 hod (doporučeno pro děti od 8 let a dospělé se zájmem o nepomucenskou tematiku) Divadelní amatérský soubor Baribal zahraje poutavý příběh o nejznámějším českém světci, Janu Nepomuckém. Představení s originálními loutkami v doprovodu autorské hudby přiblíží dobu panování krále Václava IV. Kromě samotného krále uvidíte jeho manželku Janu Bavorskou, rozvážného světce Jana Nepomuckého, jejího zpovědníka, ale také populární postavu kašpárka. Po představení následuje komentovaná prohlídka nepomucenských soch počínaje bozzettem pro Karlův most, přes plastiky Matyáše Bernarda Brauna až po sochy z dílny Platzerů.
Cena: 50 Kč dospělí, 20 Kč děti / Doba trvání: 30 min loutk. představení, 30 min koment. prohlídka / Místo konání: Národní galerie v Praze, Schwarzenberský palác, Hradčanské nám. 2,  Praha 1 / Místo setkání: ateliér ve 2. patře

Vyprávění o svaté Ludmile a Václavovi – výtvarná dílna pro děti a rodiče

16. 9.    NE 10.30 hod    (doporučeno pro děti 6 – 9 let)
NE 14.00 hod    (doporučeno pro děti 10 – 14 let)   
Jak si představovali barokní umělci naše patrony svatou Ludmilu a jejího vnuka svatého Václava? Přijďte je s námi společně hledat a poslechnout si jejich životní příběhy.
Rezervace nutná, počet míst omezen! e-mail:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 233 081 720 - 21  / Cena: 80 Kč pro každého účastníka dílny / Doba trvání: cca 120 min. / Místo konání: Národní galerie v Praze, Schwarzenberský palác, Hradčanské nám. 2,  Praha 1 / Místo setkání: vstupní chodba

VALDŠTEJNSKÁ JÍZDÁRNA (výstavní prostor NG)

Jakub Schikaneder
nformace a rezervace: Lektorské oddělení Sbírky umění 19. století, Národní galerie v Praze, tel. 224 301 003, email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Komentovaná prohlídka k výstavě
9. 9.   NE   15.00 Zmařené mládí v díle Jakuba Schikanedera
Cena: 20 Kč + vstupné / Doba trvání: 45–60 min. / Místo setkání: u pokladny

Komentované prohlídky a přednášky s odborníky/icemi
Čas: středa, 16.30 / Cena: 50 Kč + vstupné (vstupenka z výstavy zůstává v platnosti i na další přednášky, u nichž zaplatíte pouze lektorský poplatek) / Doba trvání: 60-90 min. / Místo setkání: u pokladny.
5. 9. Vražda v domě - vlivy a kontexty (Tomáš Winter)

Improvize na návštěvě u Jakuba Schikanedera

9. 9. Příběhy z obrazů
Přijďte si splnit sen 19. století – zhmotnit a rozžít dvojrozměrný obraz!

Na přání diváků improvizují a hrají: Jana Machalíková, Hana Malaníková, Martin Falář, Jakub Troják, Lucie Pospíšilová a Jakub Valenta.


Čas: neděle, 16.00 / Cena: vstupné dobrovolné / Doba trvání: 45-? min. / Místo setkání:kavárenský balkon.

Komponovaný program

16. 9.   NE   16.00 V hodině člověka - Komponovaný program Zdenky Sokolíčkové je oknem do světa Jakuba Schikanedera. Mozaiku textů budou tvořit citace z díla A. Schopenhauera a H. G. Schauera, verše K. Hlaváčka a J. Karáska ze Lvovic a úryvky z próz J. K. Šlejhara.
Cena: 20 Kč + vstupné / Doba trvání: 20 min. / Místo setkání: u pokladny

Interpretační a studijní prostor

Na kavárenském balkoně můžete nahlédnout do knih a katalogů týkající se Jakuba Schikanedera, jeho tvorby a doby. Nebo si zahrát společenské hry přelomu století, relaxovat při poslechu oblíbené hudby našeho malíře anebo se pročítat knihovničkou krásné literatury a filozofie přelomu 19. a 20. století.

Výtvarný ateliér

Na zadním balkoně budou připraveny samoobslužné výtvarné aktivity, kde si budete moci vyzkoušet a zažít některé výtvarné nebo dobové fenomény přelomu 19. a 20. století, kterým se Jakub Schikaneder věnoval jako např. světlo, nálada, vnitřní svět člověka, město a příběhy lidí.

Vstupné do expozic NG v rámci oslav DED 2012 je běžné! Pouze návštěvníci doprovodných programů mají ve dnech konání DED (8. - 16. září 2012) zvýhodněný vstup na speciální lektorské pořady pořádané k těmto oslavám evropského dědictví.

ddny evropskeho dedictvi logo


Dny evropského dědictví
8. - 16. září 2012, objekty Národní galerie
Pořadatel: Národní galerie v Praze

Zdroj foto: ngprague.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Turistický seriál K21: Litomyšl

zamek litomysl arkady 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašid...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Jan Bočan aneb už bohužel není mezi námi, na vernisáži by to bylo příjemnější

bocan 200Pražská Galerie Jaroslava Fragnera & Člověk a prostor připravila pod záštitou Karla Schwarzenberga (1. místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR), České komory architektů, Václava Havlíčka /rektora ČVUT v Praze, Zdeňka Zavře...


Literatura

Nahlédněte do přírody prostřednictvím skvělé knihy Podívej! Příroda

podivej-priroda 200V nakladatelství Bookmedia vyšla loni na podzim kniha s názvem Podívej! Příroda, kterou prostě musíte mít doma, a to ať už máte nebo nemáte děti.

...

Divadlo

Kouzelná, pohádková, strhující My fair lady

my-fair-lady 200Městské divadlo Zlín na konci předešlé sezóny představilo hudební komedii podle hry George Bernarda Swawa a filmu Gabriela Pascala Pygmalion - My fair lady. Nebyl to jednoduchý počin, protože většina zná zápletku nebo filmové zpracová...

Film

Současnost a budoucnost jezera Kökenúr

altPražské kino Aero má za sebou úspěšně 6. ročník filmového festivalu FLIM-Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Pokud chcete jít za zábavou, která se skutečně vymyká mainstreamovým proudům, pak je to tato podívaná. A dokonc...