Hromnička vás ochrání před zlými duchy
Banner

Hromnička vás ochrání před zlými duchy

Email Tisk

hromnice 200V otevřených vratech kostela se krátce před mší schází celá vesnice. Starší i mladší ženy v šátcích svírají v promrzlých rukou velkou bílou svíci. Co na tom, že drkotají zuby, sníh jim padá za kabáty a studený vítr zalézá až do morku kostí. Je právě 2. února a všechny vesničanky si chtějí od faráře nechat posvětit svoji hromničku.


Bouřka přináší jaro

Typickou velkou silnou a vysokou bílou svíci si pak schovají doma a zapálí ji, jakmile jim v dálce z oblohy svým nezaměnitelným zvukem pohrozí hrom. Právě její světlo má zažehnat blížící se bouři. Hromy a blesky se v tomhle předjarním období objevovaly docela často a měly být znamením končící zimy, která svoji vládu přenechává jaru. Rachot hromu spojený se staroslovanským bohem Perunem lidé vítali s radostí, protože ve vzduchu po bouři už cítili blížící se jaro. Jarní hřmění zkrátka mělo probudit přírodu.

Vyhánění zlých duchů

Před hromy také utíkali zlí duchové do svých nejroztodivnějších skrýší. První zahřmění brávali staří Slované jako velice vážný symbol, například si při něm klekli na zem a políbili ji, aby byla v následujícím roce plodná. Představovali si totiž, že se při něm obnovuje síla země a všechno se začíná hýbat. Také různě hýbali nábytkem a věcmi, mávali nářadím a před vrata svého domova zasekli sekeru, která byla Perunovým symbolem. Těmito zvláštními rituály pomáhali bohu Perunovi v jeho nelehké práci spočívající ve vyhánění zlých duchů.

hromnice perun

Šití se raději vyhněte

Hromnička se stala symbolem ochrany před nečasem a zdrojem světla svítícího na cestu. Světlo přinášelo orientaci na životní pouti. Umírajícím svítila na jejich putování do nebe, aby jejich duše nikde nezabloudila, než dorazí k bráně u svatého Petra.

Existovala také pověra, že se na Hromnice nemá nic šít, protože jehla přitahuje boží posly v podobě blesků, které udeří na zem. Kov samozřejmě přitahuje blesky, ale že by ho přivábila drobná jehla v našem šicím polštářku, tak to stěží můžeme předpokládat.

Probouzejí se i ptáci

Druhý únorový den také mnohde lidé věštili, jaké bude počasí v dalším období. Většina z nás určitě zná přísloví „Na Hromnice o hodinu více,“ jež symbolizuje prodlužování dne, kdy už se tak brzy nestmívá. Také je-li na Hromnice jasná noc, bude prý mrazů ještě moc a jsou Hromnice zelené, pak Velikonoce budou bílé. Nebo ještě jedno přísloví, které značí, že už i ptáci se probouzejí: „Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.“

hromnice skrivan

Svítili si i Keltové

Pro církev se Hromnice staly svátkem Uvedení páně do chrámu. Připomínají okamžik, kdy se 40 dnů po narození Krista vydala Maria s Josefem představit svého syna do jeruzalémského chrámu. Při tomto rituálu zasvětili malého Ježíška bohu a obětovali také dvě hrdličky nebo holoubátka.

Symbolem světla byl 2. únor i pro Kelty. Ti v tento den zapalovali ohně jako ochranu před bouřemi nebo krupobitím. I oni už tušili příchod jara.

hromnice1

Zdroj foto: internetSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Markéta Schneiderová: „Hodně mi záleží, aby člověk zapomněl, že je to jenom napsaný.“

schneiderova 200Jak se ze spisovatelky ‚do šuplíku‘ stane úspěšná blogerka, která trousí svá díla po světě? Co člověka nakopne, aby si začal plnit svůj sen a přitom se nezačal brát hrozivě vážně? Markéta Schneiderová je ženou činu. Osob...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Modlitby Martina Jonáša

Klarisky perexBratislavské kultúrne a informačné stredisko a spisovateľ Ivan Melicherčík otvorili 28. januára v priestoroch koncertnej sály Klarisky v Bratislave výstavu Modlitby Martina Jonáša. Obrazy pochádzajú zo zbierky Ivana Melicherčíka.


Literatura

Knihy Dobrovský připravily exkluzivní předprodej nového vydání Kingova hororu TO

to200Kultovní horor Stephena Kinga s děsivým klaunem na přebalu už třicet let straší čtenáře po celém světě. U příležitosti kulatého výročí připravily KNIHY DOBROVSKÝ ve spolupráci s nakladatelstvím Beta exkluzivní předprodej jubilejní edice románu TO, který se usk...

Divadlo

Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž

ceskolipsky divadelni podzimLetošní, již 36. ročník festivalu Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž, kterou měla před lety, kdy se do České Lípy sjížděly amatérské soubory z celých Čech i ...

Film

Rosemary má děťátko – hororová klasika, která nezklame
ImageKam až sahá láska matky k dítěti? Je pro něj schopna obětovat i svůj život? Klasika mezi filmovými horory s příznačným názvem Rosemary má děťátko vychází začátkem února na DVD.

...