Vrchol masopustního veselí: Lákat bude živý medvěd, ochutnávka slivovice i zabijačková polévka
Banner

Vrchol masopustního veselí: Lákat bude živý medvěd, ochutnávka slivovice i zabijačková polévka

Email Tisk

masopust 200Masopustní veselí vyvrcholí během tohoto víkendu. Zkuste zapátrat ve svém okolí, masopustní průvody jsou ohlášené na spoustě měst, městeček i vesnicích v Čechách. Díky nim na chvíli zapomenete na všední starosti. Neváhejte, určitě to bude stát za to! Kam se můžete podívat?


Pravý moravský fašank

Festival masopustních tradic Fašank proběhne od 8. do 12. února 2013 v obci Strání na Zlínsku. 8. února 2013 večer začne program v tělocvičně, kde se v 18:00 hodin představí se svým pořadem „Jablko nepadá daleko od stromu“ děti a později od 19:00 hodin dospělí s programem Řečeno písní o lásce, humoru a satiře v písních ze Strání. Objeví se i folklorní soubory jako například Javorina a do půlnoci bude trvat Beseda u cimbálu.

masopust fasank strani

Dne 9. února 2013 budou mít od 8:00 do 13:00 hodin den otevřených dveří Moravské sklárny v Květné. Uvidíte ruční výrobu českého skla. Další program na Zámečku vám od 9:00 do 15:00 nabídne ukázky lidových řemesel a zabijačkové hody. Od 13:00 se v rámci hlavního festivalového programu na náměstí u Zámečku předvedou různé folklorní soubory se svými fašankovými obchůzkami. Večer bude až do noci pokračovat Beseda u cimbálu. Neděli 10. února zpestří dětský karneval, noční cimbálová beseda bude spojená s ochutnávkou tradiční slivovice. I další den 11. února se těšte na živou hudbu a cimbálové posezení. V úterý 12. února se na masopustní obchůzku vydají domácí a závěr celého festivalu už bude patřit Taneční zábavě spojené s pochováváním basy. Zkrátka každý den bude na co koukat a kde se dobře pobavit.

A co slibují jinde?

Ve Stochově na Kladensku bude 8. února od 10:00 hodin na Mírovém náměstí k vidění i živý medvěd a lákadlem mají být také jízdy na koních.

masopust fasank stochov

Většina akcí ovšem proběhne 9. února. Nabízíme vám jejich malou ochutnávku.

Na Studáneckém masopustu v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku by od 14:00 hodin neměly chybět tradiční koblihy a zabijačka. Průvod masek půjde i děčínskou Zoo, akce je spojená i se soutěží o nejhezčí masku. Staročeský masopust v Housově mlýně na Táborsku nabídne návštěvníkům i oslavu keltského svátku Imbolc, jednoho ze čtyř nejdůležitějších keltských svátků, kdy se také předpovídá počasí. Svátek je také symbolem ohně a očištění. Domácí zabijačku nabízejí v Hustopečích na Břeclavsku, kde budou také otevřené vinné sklepy, a bude se konat benefiční aukce vín. Zabijačková polévka má být pro návštěvníky zdarma.

masopust decin

Hroznová koza i pochovávání basy

Na správný vinařský fašank zvou taktéž do Valtic na Břeclavsku. V průvodu budou k vidění i vinařské figurky a hroznová koza Vinifera a obchůzka se koná, jak jinak, po sklepech, vinárnách a kinotékách. Chlapci při každé zastávce zatančí obřadní tanec Pod šable. V Dobšicích na Znojemsku se 9. února dopoledne ukáže i flašinetář a koňská bryčka. Vodit medvěda a pochovávat basu budou lidé v Kajlovci, Jakubčovicích a Domoradovicích v rámci Masopustu v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Také hlavní město Praha si posvítilo na dávné zvyky. Na Karlínském masopustu si zahrají různá hudební tělesa a děti si vyzkouší svoji zručnost v tvůrčích dílnách.

masopust fasank valtice
Proč si slavnosti neprotáhnout?

Veselí bude pokračovat i 10. února. V Doudlebech na Českobudějovicku proběhne setkání se slaměnou a růžičkovou koledou a věnečkem. Kouřim na Kolínsku přiláká na vepřové hody, smažení koblih i ukázky lidových řemesel. Někde, jako třeba ve středočeském Berouně nebo v Lipnici nad Sázavou na Vysočině si ale masopustní veselí navzdory kalendáři a začínajícímu půstu protáhnou radovánky ještě o pár dní a s průvodem budou slavit až 16. února. Ostatně, proč si toho neužít o pár dní déle, když je to jenom jednou za rok?

Všude se bude něco dít, tak neseďte doma a vyrazte se také pobavit!

Zdroj foto: internet


 

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha-Klánovice


brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šu...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Kája Saudek - Zlatá éra československého filmového plakátu XIX.

saudek plakat 200Ve foyer kina Světozor se od 23.května do 31. července koná výstava plakátů krále českého komiksu Káji Saudka, který se výrazně zapsal také do dějin české kinematografie.

...

Literatura

Namalujte s Van Goghem jeho hvězdnou noc

van goghova hvezdna noc 200Místo výletu do galerie se můžete ponořit do knihy a dozvědět se mnohem víc nejen o velmi známých obrazech díky knize s názvem Van Goghova hvězdná noc a podtitulem Dějiny umění v příbězích pro děti.

...

Divadlo

Studio Hrdinů uvede Kafkovu Zprávu pro Akademii

opice perexTřetí premiérou aktuální divadelní sezóny se ve Studiu Hrdinů stane adaptace povídky Franze Kafky Zpráva pro Akademii v režii jedné z kmenových režisérek této scény, Kathariny Schmitt. Knižní předlohu, která byla prvně vydána ...

Film

Spolu s filmem vychází i kniha o Všech dobrých rodácích

200filmO co všechno se Národní filmový archiv, už nějakou dobu pod novým vedením, zasloužil? Hodlá zastavit letitý, mimořádně záslužný a svou informační šíří nenahraditelný časopis Filmový přehled, v posledním roce odsouzený živořit ve výhradně internetové podo...