Motýlí efekt? Obraz jako různosměrná dekonstrukce celku
Banner

Motýlí efekt? Obraz jako různosměrná dekonstrukce celku

martin greboc200Martin Gerboc a Petr Vaňous: projekce autorských videoklipů, diskuse umělce s kurátorem a komentovaná prohlídka výstavy
Martin Gerboc má z vystavujících autorů nejblíže k psanému slovu a k literatuře. Tomu odpovídá i způsob dramatizace jeho obrazů-koláží. Povaze Gerbocova uvažování je blízký na jedné straně básnický a dramatický odkaz Charlese Baudelaira, Antonina Artauda nebo Bertolda Brechta, na straně druhé filosofický a politický diskurz 20. století (často cituje např. L. Wittgensteina, M. Foucaulta nebo R. Barthese). Obraz je Gerbocovi především kritickým nástrojem. Gerboc rozkládá obraz nejen v jeho vizualitě, ale mnohem radikálněji - jako jazyk schopný reference. Vytváří zvláštní destruktivní mechanismus, který má otevřít samotnou problematiku tematizace a žánru mimo oblast estetična. Vše se tu proměňuje v pokleslý, ale katarzní kabaret – z části politický, z části orgiastický. Obnažovány tu jsou společnékořeny zla, exaltace, násilí a agrese. Autor zhutňuje temnotu, aby ji mohl překonat.

Petr Vaňous, ukázka z textu katalogu výstavy Motýlí efekt?

Martin Gerboc hodnotí fenomém radikalismu následovně: "V polohách radikalizmu nerozmýšľam; pre mňa tento fenomén existuje len vo svojom predpoklade. Ak je vypovedaný, spája sa pre mňa len s otázkou istého estetizujúceho precedensu, na ktorý sa je možné iba odvolávať, a nie ho "vykonávať" či dokonca žiť. Radikalizmus v umení tak ostáva len pojmom referencie, a v tom prípade je pre mňa ako scenár nepoužiteľný... ".
Interview s Petrem Vaňousem, ukázka z katalogu výstavy Motýlí efekt?

martin greboc

Martin Gerboc, Člověk bez osudu (Autoportrét), 2011- III. 2012
kombinovaná technika, 150 x 120 cm, soukromá sbírka


čtvrtek 21. 2. / 18.00 hod.
Galerie Rudolfinum


 

Rozhovor

Markéta Baňková: Do fiktivních světů se ponořuji na dlouho – od začátku do konce!

malickost200Těšila jsem se na rozhovor s touto českou autorkou, především s otázkou, do jakéhože stavu vědomí se dostává při svém psaní. Protože tohle je opravdu talent, ať si o Maličkosti myslíte, co chcete. Má talent se dostat do čiré fantazie, vést př...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

NAPIŠ OBRAZ v Týdnu výtvarné kultury

napis200Již sedmý ročník Týdne výtvarné kultury (TVK) se bude konat od 14. do 20. března 2016 v Brně. V rámci programu budou návštěvníci moci zavítat do řady předních brněnských muzeí, galerií i dalších kulturních institucí. Hlavním tématem letošního ročníku j...


Literatura

Tlustá tak akorát – skvělý zákusek ke kávě

tlusta-tak-akorat 200V nakladatelství Práh vyšla před pár dny kniha Michaly Jendruchové s názvem Tlustá tak akorát, jehož úvod anotace zdobí označení „humorný románový návod, jak se nezbláznit z nadváhy (a přijmout sama sebe)“.

Divadlo

Divadla ABC a Rokoko představila dramaturgický plán na sezonu 2015/16

Rokoko 200Městská divadla pražská představila dramaturgický plán na divadelní sezonu 2015/16. Diváci se mohou těšit na šest nových inscenací.

 

...

Film

Tereza Voříšková, Vojta Kotek & MENTAL POWER v novém spotu

MPPFZa tři týdny začne 11. ročník filmového festivalu MENTAL POWER PRAGUE FILM FESTIVAL 2017, na který zvou v novém spotu TEREZA VOŘÍŠKOVÁ, VOJTA KOTEK, HERCI A TÝM MENTAL POWER.

 

 

...