Na festivalu Finále Plzeň bude výstava fotografií Jiřího Menzela
Banner

Na festivalu Finále Plzeň bude výstava fotografií Jiřího Menzela

finale plzen200Festival Finále Plzeň, který je největší bilanční a soutěžní přehlídkou českého filmu, chystá také řadu archivních sekcí. Jednou z nich jsou Křídla slávy, která představí mimo jiné filmy letošního jubilanta Jiřího Menzela. Oscarového českého režiséra a jeho dílo připomene i venkovní výstava fotografií s pracovním názvem Rozmarná léta Jiřího Menzela.

 

„Producentka Olga Menzelová Kelymanová chystá výstavu jako dárek manželovi k letošnímu jubileu. Snímky vycházejí z dokumentů, knih, fotografií, plakátů a scénářů ze soukromého archivu Jiřího Menzela a připomenou výrazné momenty jeho kariéry,“ prozrazuje koordinátorka festivalu Eva Košařová. Projekt není detailní retrospektivou mapující veškeré dílo a dosavadní život autora. Jde spíše o úsměvnou přehlídku výjimečných momentek a zlidovělých hlášek z režisérovy filmografie, stejně jako připomenutí a odhalení zajímavých událostí i z ostatních sfér jeho působení. Výstava bude instalována v sadech před Měšťanskou besedou a v Plzni se uskuteční slavnostní vernisáž. Následně pak poputuje do dalších českých měst.

finale plzen Jiri Menzel

Svoje zastoupení bude mít na Finále Plzeň i zahraniční kinematografie. Po loňském Polsku to bude letos sekce nazvaná ZOOM: Německo, která představí kromě současné hrané a dokumentární německé tvorby také práci výrazných německých režisérů a jejich českých kolegů a to hned v několika tématicky laděných debatách. Těšit se můžete například na večer s osobnostmi časosběrného dokumentu Volkerem Koeppem a Helenou Třeštíkovou nebo na debatu s nadčasovým tématem „Jak se točí politika“ v Německu, v Česku a na Slovensku. Další moderované diskuse se zaměří na témata historické identity či stárnutí a problematiku Alzheimerovy nemoci. Ve světové premiéře se na festivalu představí česko-německý koprodukční film Česká vesnice Jany Cisar a Petera Zacha pojednávající o česko-německém soužití či film Der Turm Christiana Schwochowa, který se natáčel v Plzni. Sekce ZOOM: Německo je vzhledem k evropské dimenzi festivalu zařazena do projektu Evropské hlavní město kultury a finančně podpořena společností Plzeň 2015.

finale plzen

 Na letošním Finále se tradičně prezentuje i nejmladší generace filmařů. Tentokrát to budou studenti plzeňských škol – Západočeské univerzity, Ústavu umění a designu a Soukromé střední umělecko průmyslové školy Zámeček, kteří představí své filmy v rámci sekce Plzeňské filmové naděje.

Dalším plzeňským tvůrcem bude na festivalu spisovatel a ilustrátor VHRSTI, který je výtvarníkem nového večerníčku České televize Bílá paní na hlídání. Ten uvidí návštěvníci festivalu v předpremiéře.

Finále Plzeň letos proběhne od 21. do 27. dubna a nabídne celkem 170 projekcí, besedy s mnoha tuzemskými filmovými osobnostmi, večer krátkých filmů, venkovní promítání zdarma, autorská čtení, filmy pro děti či výstavu. Letošní ročník připravil pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna: režisérce, scenáristce, výtvarnici a ženě mnoha dalších profesí Ester Krumbachové, spisovateli Pavlu Kohoutovi, a výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi. Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy (letos 40. narozeniny) a Víta Klusáka.

Připraven je i bohatý doprovodný program v podobě koncertů a dalších akcí.

Více informací na www.festivalfinale.cz.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Josef Polášek: Život není jen tragický nebo jen komický
rozhovor perPřinášíme Vám rozhovor s hercem Josefem Poláškem, v němž mimo jiné prozradí, jak se dostal k herectví nebo jaký je jeho postoj k reklamám.
 
 
...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Dobrodružný svět románů Karla Maye

vernisaz karel200V úterý 15. srpna 2017 byla v prostorách Galerie Malostranská beseda, na pražském Malostranském náměstí slavnostní vernisáží otevřena multimediální výstava Dobrodružný svět románů Karla Maye. Výstavu zahájili Mgr. Jan Husák (Nadace ČEZ...


Literatura

Pavel Stehlík – Do Temnoty

Do temnoty 200Kniha Do Temnoty není jen, jak titulní stránka napovídá, zpovědí českého vojáka v Afghánistánu, ale statečnou bitvou s těžkou bezmocí a umíráním po návratu domů. Autor seznamuje čtenáře se svojí životní cestou hovorovým až slangovým style...

Divadlo

Pěna dní - devastující dopad lásky k idolu

Pena dni perexRelativně mladý divadelní počin režisérů Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského, byl na prknech Klicperova divadla v Hradci Králové představen již po několikáté od jeho premiéry 12. března 2016. Toto velice nekonvenční a netradiční předsta...

Film

EXPERTI OBJASNÍ PŘÍČINY NIČIVÝCH HURIKÁNŮ V NOVÉM DOKUMENTU DISCOVERY

hurikan perexDva nejničivější hurikány poslední doby se přehnaly severoamerickým kontinentem a napáchaly škody v řádech stovek miliard amerických dolarů. Další mohutná bouře stupně 5 Saffir-Simpsonovy stupnice pustoší Karibik právě v tuto chvíli.