Na festivalu Finále Plzeň bude výstava fotografií Jiřího Menzela
Banner

Na festivalu Finále Plzeň bude výstava fotografií Jiřího Menzela

Email Tisk

finale plzen200Festival Finále Plzeň, který je největší bilanční a soutěžní přehlídkou českého filmu, chystá také řadu archivních sekcí. Jednou z nich jsou Křídla slávy, která představí mimo jiné filmy letošního jubilanta Jiřího Menzela. Oscarového českého režiséra a jeho dílo připomene i venkovní výstava fotografií s pracovním názvem Rozmarná léta Jiřího Menzela.

 

„Producentka Olga Menzelová Kelymanová chystá výstavu jako dárek manželovi k letošnímu jubileu. Snímky vycházejí z dokumentů, knih, fotografií, plakátů a scénářů ze soukromého archivu Jiřího Menzela a připomenou výrazné momenty jeho kariéry,“ prozrazuje koordinátorka festivalu Eva Košařová. Projekt není detailní retrospektivou mapující veškeré dílo a dosavadní život autora. Jde spíše o úsměvnou přehlídku výjimečných momentek a zlidovělých hlášek z režisérovy filmografie, stejně jako připomenutí a odhalení zajímavých událostí i z ostatních sfér jeho působení. Výstava bude instalována v sadech před Měšťanskou besedou a v Plzni se uskuteční slavnostní vernisáž. Následně pak poputuje do dalších českých měst.

finale plzen Jiri Menzel

Svoje zastoupení bude mít na Finále Plzeň i zahraniční kinematografie. Po loňském Polsku to bude letos sekce nazvaná ZOOM: Německo, která představí kromě současné hrané a dokumentární německé tvorby také práci výrazných německých režisérů a jejich českých kolegů a to hned v několika tématicky laděných debatách. Těšit se můžete například na večer s osobnostmi časosběrného dokumentu Volkerem Koeppem a Helenou Třeštíkovou nebo na debatu s nadčasovým tématem „Jak se točí politika“ v Německu, v Česku a na Slovensku. Další moderované diskuse se zaměří na témata historické identity či stárnutí a problematiku Alzheimerovy nemoci. Ve světové premiéře se na festivalu představí česko-německý koprodukční film Česká vesnice Jany Cisar a Petera Zacha pojednávající o česko-německém soužití či film Der Turm Christiana Schwochowa, který se natáčel v Plzni. Sekce ZOOM: Německo je vzhledem k evropské dimenzi festivalu zařazena do projektu Evropské hlavní město kultury a finančně podpořena společností Plzeň 2015.

finale plzen

 Na letošním Finále se tradičně prezentuje i nejmladší generace filmařů. Tentokrát to budou studenti plzeňských škol – Západočeské univerzity, Ústavu umění a designu a Soukromé střední umělecko průmyslové školy Zámeček, kteří představí své filmy v rámci sekce Plzeňské filmové naděje.

Dalším plzeňským tvůrcem bude na festivalu spisovatel a ilustrátor VHRSTI, který je výtvarníkem nového večerníčku České televize Bílá paní na hlídání. Ten uvidí návštěvníci festivalu v předpremiéře.

Finále Plzeň letos proběhne od 21. do 27. dubna a nabídne celkem 170 projekcí, besedy s mnoha tuzemskými filmovými osobnostmi, večer krátkých filmů, venkovní promítání zdarma, autorská čtení, filmy pro děti či výstavu. Letošní ročník připravil pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna: režisérce, scenáristce, výtvarnici a ženě mnoha dalších profesí Ester Krumbachové, spisovateli Pavlu Kohoutovi, a výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi. Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy (letos 40. narozeniny) a Víta Klusáka.

Připraven je i bohatý doprovodný program v podobě koncertů a dalších akcí.

Více informací na www.festivalfinale.cz.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Petr Martinák: To, že jsem nemohl být se svými dětmi, mě málem zabilo, teď už jsem opět šťastný

Martinak 200Petr Martinák, skvělý imitátor, herec, který na nějaký čas zmizel z televizních obrazovek i z povědomí diváků se pomalu vrací na pódia, odráží se ode dna a cítí se znovu šťastný. O tom, co ho potkalo a jak se s tím vypořádal hovoří na následují...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Veronika Holcová: Through The Needle´s Eye As A Frame

veronika holcova´Neměnnost  přírodních zákonů je naší jedinou ochranou před ataky chaosu a démonů nesmírného kosmu.´ H. P. Lovecraft

 

...

Literatura

Jak ti zmizet ze života je román o tom, jak přežít zlé časy

Jak ti zmizet ze zivota

Po delší době jsem si přečetla skvělý román. Trocha romantiky nikdy neuškodí. Nejprve mě upoutal jeho název, pak obálka a nakonec děj, který mě chytl od začátku až do konce. Román Jak ti z...

Divadlo

Pozvánka do pražského Divadla v Rytířské na romantickou komedii FRANKIE & JOHNNY

Frankie Johnny 200Krásný a uvěřitelný příběh o začátku jedné lásky...
I když už máte za sebou kousek života a několik zklamání, pořád je naděje!

...

Film

Kytarová legenda Gary Lucas přiveze neznámou verzi Draculy z roku 1931

200fKytarový virtuos Gary Lucas, známý z působení v kapele Captain Beefheart a z četných spoluprací s legendárními hudebníky (např. Jeffem Buckleym, Lou Reedem či Nickem Cavem), přijíždí v prosinci do ČR představit unikátní projekt spojující živý koncert a film...