Galerie hlavního města Prahy představí Vnitřní okruh v současné české fotografii

Galerie hlavního města Prahy představí Vnitřní okruh v současné české fotografii

Email Tisk

vnitrni okruh 200Galerie hlavního města Prahy (GHMP) zve na dosud nejrozsáhlejší výstavu aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby využívající fotografické médium z období po roce 2000. Expozice pořádaná od 15. 5. do 18. 8. v prostorách Městské knihovny je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu". Ten má symbolizovat nejen autorskou sebereflexi, ale i rodiny, nejbližších lidí a věcí.

 

Zatímco záznamy těch nejintimnějších chvílí svého života a života svých rodin a přátel zaznamenávají autoři v západoevropské, americké či japonské fotografii již delší dobu, v české fotografii se až na malé výjimky příliš neobjevovaly.

Po roce 2000 se však toto téma stalo i v české fotografické tvorbě rozšířené a aktuální. Expozice představuje zásadní změny, k nimž došlo ve fotografii po nástupu digitálních technologií. Vybraná díla zobrazují široké spektrum od tradičního dokumentu a portrétu přes výrazně subjektivně pojatou tvorbu až k fúzím různých stylů a médií.

Více než 40 autorů

Na výstavě jsou zastoupeny více než čtyř desítky autorů různých generací od etablovaných tvůrců Ivana Pinkavy, Jiřího Davida, Pavla Máry, Dity Pepe, Pavla Baňky či Veroniky Bromové až po současné studenty a nedávné absolventy uměleckých škol. K výstavě, kterou sestavil Vladimír Birgus, vychází katalog s českými a anglickými texty v nakladatelství KANT.

vnitrni okruh 1

Dekadentní Ivan Pinkava

V Pinkavově tvorbě často objevují biblické či mytologické motivy. Inspiraci získává v dekadentní a symbolistické literatuře a manýristickém, barokním a klasicistním výtvarném uměním, z kterého pak ve svých černobílých portrétech vychází. Jeho díla jsou součástí českých i světových veřejných sbírek a jeho výstavy probíhají po celém světě, např. v USA, Mexiku, Německu, Velké Británii, Francii, Itálii či Izraeli.

Srdce Jiřího Davida

Pro veřejnost je jedním z Davidových nejznámějších a zároveň nejdiskutovanějších počinů červené neonové srdce na Pražském hradě. Srdce upomínalo na Václava Havla, který symbol srdce připojoval ke svému podpisu, a který jej také slavnostně rozsvítil 17. listopadu 2002.

Pavel Mára

Zpočátku se Mára ve statické tvorbě věnoval především moderním zátiším, aktům a portrétům. Patřil do nevelké skupiny českých autorů, kteří tvůrčím způsobem pracovali s barevným obrazem. V druhé polovině 80. let se přeorientoval na figurální tvorbu a zaměřil se na fotografie na pomezí portrétu a aktu. V oblasti užité fotografie se zaměřuje na plakáty a kalendáře. Známý je např. jeho soubor stylizovaných portrétů určených pro propagaci Shakespearovských letních slavností na Pražském hradě. Velkoformátová podoba souboru „Madony“ byla součástí pavilonu České republiky na výstavě EXPO 2000 v Hannoveru.

vnitrni okruh 2

Dita Pepe

Věnovala se převážně reportážní fotografii, od roku 2010 se občasně zabývá fotografií módy. Je autorkou cyklu inscenované portrétní fotografie „Autoportréty“, ve kterém se fotografovala s ženami různého věku, charakteru i společenského postavení.

Pavel Baňka

Od roku 1968 se věnuje fotografii, v současnosti je šéfredaktorem časopisu Fotograf, který v roce 2002 spoluzakládal. V 80. letech se věnoval aranžované klasické černobílé fotografii, inspirované meziválečnou avantgardou. V rámci svého tvůrčího období tíhl k surrealismu a po zhruba deseti letech se začal realizovat v oblasti abstrakce. Zároveň má velmi osobní vztah ke krajinářské fotografii, kde krajina pro něj není jen příroda, ale vstupují do ní i další elementy, člověka nevyjímaje.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Tomáš Savka – Osmý světadíl je pro mě mimořádné dílo

savka 200Tomáš Savka si již tuto sobotu, 14. prosince v pražském Divadle V Rytířské, zazpívá spolu se svými hosty v rámci koncertu „Swinging Christmas“ písně Karla Hály, Waldemara Matušky, Sammy Davise jr., či Franka Sinatr...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Modlitby Martina Jonáša

Klarisky perexBratislavské kultúrne a informačné stredisko a spisovateľ Ivan Melicherčík otvorili 28. januára v priestoroch koncertnej sály Klarisky v Bratislave výstavu Modlitby Martina Jonáša. Obrazy pochádzajú zo zbierky Ivana Melicherčíka.


Literatura

P. S. Miluji tě po francouzsku

lide 200Když se vám život během jedné minuty tragicky změní navždy. Jak na to reagovat? Hrdinka našeho příběhu se uzavře do sebe a rozhodně nečte, jak by napovídal název knihy Šťastní lidé čtou a pijou kávu. I když kávy vypije hektolitry a vykouří stovky cigar...

Divadlo

Z malého brouka v hlavě velké divadlo

brouk v hlave 200Městské divadlo Zlín se derniérou rozloučilo s hrou Brouk v hlavě, ve které v dvojroli exceluje Pavel Vacek, a nejen on.

...

Film

Hotel Transylvánie aneb přijmeme nový pohled na Drákulu?!

hotel transylvanieMotto: „Jedním z nejtěžších úkolů pro rodiče je nechat děti žít vlastním životem. Nemůžete je navždy ochraňovat před světem, musíte zkrátka věřit, že se o sebe dokáží postarat. Ukazuje se, že dokonce i Drákula se domnívá, že ...