Galerie hlavního města Prahy představí Vnitřní okruh v současné české fotografii
Banner

Galerie hlavního města Prahy představí Vnitřní okruh v současné české fotografii

vnitrni okruh 200Galerie hlavního města Prahy (GHMP) zve na dosud nejrozsáhlejší výstavu aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby využívající fotografické médium z období po roce 2000. Expozice pořádaná od 15. 5. do 18. 8. v prostorách Městské knihovny je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu". Ten má symbolizovat nejen autorskou sebereflexi, ale i rodiny, nejbližších lidí a věcí.

 

Zatímco záznamy těch nejintimnějších chvílí svého života a života svých rodin a přátel zaznamenávají autoři v západoevropské, americké či japonské fotografii již delší dobu, v české fotografii se až na malé výjimky příliš neobjevovaly.

Po roce 2000 se však toto téma stalo i v české fotografické tvorbě rozšířené a aktuální. Expozice představuje zásadní změny, k nimž došlo ve fotografii po nástupu digitálních technologií. Vybraná díla zobrazují široké spektrum od tradičního dokumentu a portrétu přes výrazně subjektivně pojatou tvorbu až k fúzím různých stylů a médií.

Více než 40 autorů

Na výstavě jsou zastoupeny více než čtyř desítky autorů různých generací od etablovaných tvůrců Ivana Pinkavy, Jiřího Davida, Pavla Máry, Dity Pepe, Pavla Baňky či Veroniky Bromové až po současné studenty a nedávné absolventy uměleckých škol. K výstavě, kterou sestavil Vladimír Birgus, vychází katalog s českými a anglickými texty v nakladatelství KANT.

vnitrni okruh 1

Dekadentní Ivan Pinkava

V Pinkavově tvorbě často objevují biblické či mytologické motivy. Inspiraci získává v dekadentní a symbolistické literatuře a manýristickém, barokním a klasicistním výtvarném uměním, z kterého pak ve svých černobílých portrétech vychází. Jeho díla jsou součástí českých i světových veřejných sbírek a jeho výstavy probíhají po celém světě, např. v USA, Mexiku, Německu, Velké Británii, Francii, Itálii či Izraeli.

Srdce Jiřího Davida

Pro veřejnost je jedním z Davidových nejznámějších a zároveň nejdiskutovanějších počinů červené neonové srdce na Pražském hradě. Srdce upomínalo na Václava Havla, který symbol srdce připojoval ke svému podpisu, a který jej také slavnostně rozsvítil 17. listopadu 2002.

Pavel Mára

Zpočátku se Mára ve statické tvorbě věnoval především moderním zátiším, aktům a portrétům. Patřil do nevelké skupiny českých autorů, kteří tvůrčím způsobem pracovali s barevným obrazem. V druhé polovině 80. let se přeorientoval na figurální tvorbu a zaměřil se na fotografie na pomezí portrétu a aktu. V oblasti užité fotografie se zaměřuje na plakáty a kalendáře. Známý je např. jeho soubor stylizovaných portrétů určených pro propagaci Shakespearovských letních slavností na Pražském hradě. Velkoformátová podoba souboru „Madony“ byla součástí pavilonu České republiky na výstavě EXPO 2000 v Hannoveru.

vnitrni okruh 2

Dita Pepe

Věnovala se převážně reportážní fotografii, od roku 2010 se občasně zabývá fotografií módy. Je autorkou cyklu inscenované portrétní fotografie „Autoportréty“, ve kterém se fotografovala s ženami různého věku, charakteru i společenského postavení.

Pavel Baňka

Od roku 1968 se věnuje fotografii, v současnosti je šéfredaktorem časopisu Fotograf, který v roce 2002 spoluzakládal. V 80. letech se věnoval aranžované klasické černobílé fotografii, inspirované meziválečnou avantgardou. V rámci svého tvůrčího období tíhl k surrealismu a po zhruba deseti letech se začal realizovat v oblasti abstrakce. Zároveň má velmi osobní vztah ke krajinářské fotografii, kde krajina pro něj není jen příroda, ale vstupují do ní i další elementy, člověka nevyjímaje.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Všechno dopadne jinak: Mechanismy evoluce se nezastaví, budoucnost ale nepředpovíme

Koukolik‘Chtít od vás, abyste tu takhle u čaje konverzačně shrnul svých vlastních padesát let zkušenosti s vývojem poznání lidského mozku je nejspíš drzost povrchní novinářky. Přesto to zkouším,’ říká tazatelka, novinářka Libuše Koubská. Zkusila to a povedlo se.

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Festival SCULPTURE LINE vystaví dílo nositele Turnerovy ceny a jednoho z nejvýznamnějších britských sochařů Tonyho Cragga
sculpture 1Třetí ročník festivalu Sculpture Line ozdobí zcela výjimečná událost, kterou bude instalace díla jednoho z nejrespektovanějších sochařů současnosti, britského umělce usazeného v Německu, Tonyho Cragga. „Je to pro nás jeden z vrcholů toho, co js...

Literatura

Procházka po britských galeriích a muzeích

altNejen milovníkům Velké Británie a umění je určena kniha Britské galerie a muzea vydaná Radioservisem. Autor Jaroslav Beránek chce dokázat i pochybovačům, že Británie má co nabídnout…

Divadlo

Přelíčení 9. září od 20:00 hodin

preliceni PEREXDokudrama Petera Weisse Přelíčení pojednávající o soudním procesu s vedoucími tábora v Osvětimi / 60 vagonů denně / Obžalovaní, svědci, byrokratičtí zapisovatelé a „vrchní soudce“ / 3.000 lidí...

Film

Nebezpečně omamující jízda Rona Howarda

200rushNiki Lauda a James Hunt. Jména, která před pár dekádami vzbudily ve Formuli 1 takový rozruch, že si na své vzájemné rivalitě tito závodníci vystavili schody ke slávě, k níž se ale oba dostali úplně jinými cestami.

...