Projekt Galerie města Ostravy ožívá. První výstava bude v listopadu

Projekt Galerie města Ostravy ožívá. První výstava bude v listopadu

Email Tisk

galerie mesta-ostrava 200Dne 26. června 2013 schválili ostravští zastupitelé dotaci na provoz Galerie města Ostravy. O dotaci ve výši necelých 35 milionů korun na zajištění činnosti galerie do 31. prosince 2016 požádalo sdružení Trojhalí Karolina. Zastupitelstvo schválením dotace prakticky odsouhlasilo i vznik první vlastní městské galerie výtvarného umění. Tento záměr získal širokou podporu. Ze 46 přítomných zastupitelů bylo 43 pro návrh, proti pak nebyl žádný zastupitel.

Sdružení Trojhalí Karolina je složeno ze 3 členů, mezi kterými je statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj a sdružení Dolní oblast Vítkovice. Sdružení Trojhalí Karolina ihned po schválení dotace zastupitelstvem začalo podnikat nezbytné kroky vedoucí ke spuštění činnosti Galerie města Ostravy. Především Trojhalí zvítězilo ve veřejné soutěži o provozování galerijních prostor v multifunkční aule Gong, což byla zásadní podmínka pro uzavření smlouvy o poskytnutí dotace ze strany města. Zároveň byly připraveny základní podmínky pro vyhlášení otevřeného výběrového řízení na uměleckého manažera Galerie města Ostravy, ze kterého by vítězný uchazeč měl vzejít zhruba v říjnu tohoto roku. Umělecký manažer bude v pozici ředitele Galerie a bude klíčovou postavou pro její další rozvoj.

„Na nutnost vzniku galerie jako veřejnoprávní instituce, kterou mají téměř všechna větší města v republice, upozorňují ostravští umělci a galeristé už roky,“ poznamenává primátor města Petr Kajnar. „Současný návrh podoby galerie vytvořili odborníci na muzejní a galerijní činnost, ekonomické a produkční aktivity i umělci. Sdružení Trojhalí Karolina je nyní připraveno učinit veškeré kroky potřebné pro co nejrychlejší a nejefektivnější zahájení provozu městské galerie,“ dodává primátor.

galerie mesta-ostrava

Posláním Galerie města Ostravy je podle ředitele sdružení Trojhalí Karolina Petra Šnejdara prezentovat špičkovou současnou mezinárodní a domácí výtvarnou tvorbu prostřednictvím výstav a doprovodných programů a podporovat tvorbu nadějných mladých a začínajících regionálních umělců. Galerie bude zároveň místem mnohostranného dialogu o současném umění a kultuře v kontextu společenských témat, čímž bude přispívat k proměně Ostravy ve významné kulturní centrum.

Mimo kroky vedoucí ke spuštění Galerie jako instituce, jsou průběžně zajišťovány i činnosti vedoucí k otevření první výstavy pod hlavičkou Galerie města Ostravy v listopadu 2013. Tou bude instalace amerického umělce s českými kořeny Davida Michalka, který má za sebou již výstavy po celém světě – známé jsou jeho výstavy na Trafalgarském náměstí v Londýně, Benátském Bienále nebo v Lincolnově centru v New Yorku. Ostravská výstava bude prvním uměleckým počinem Davida Michalka v České republice.

galerie mesta-ostrava 2


 

Rozhovor

Ladislav von Kokesch připravuje poctu Jiřímu Šlitrovi

lada kokes perexMuzikant Láďa Kokeš dělá radost posluchačům všech věkových skupin. Srdcem i duší miluje hudbu 20. a 30.let a svou vizáží jako by vypadl z nějakého parádního prvorepublikového večírku....

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Galerie architektury Brno přivítá KLAN létajících lidí!

Klan 200Pohyb, zachycený ve fotografii, poezie jako slova vycházející z úst, hudba – požitek sluchu. Žáci Taneční konzervatoře Brno ve fotografiích Tomáše Picky, spisovatelka a performerka Sylva Lauerová spolu s hercem ND Brno Petrem Bláhou a hudebník Jaroslav ...


Literatura

Řeč o řeči: Jak mluvíme?

rec o reci cechova academiaZdálo by se, že naši mateřštinu ovládáme jaksi samočinně a bez velkého přemýšlení, avšak kniha Marie Čechové Řeč o řeči (vydala Academia) prozrazuje, že leccos je jinak. Nejen malé dítě, a...

Divadlo

Divadelní Rozmarné léto na počest Vančury

altNa počest spisovatele Vladislava Vančury, kterého před sedmdesáti lety popravili nacisti, byly uskutečněny Vančurovské dny 2012 konané v pražské Zbraslavi.

 

...

Film

Minulost je minulostí… dokud tě nedostihne.

temne200Od června mohou diváci v českých kineh zhlédnout mysteriozní  thriller s názvem Temné kouty. Režisérem a scénáristou je Gilles Paquet-Brenner, který v roce 2010 získal cenu diváka a nejlepší režie na filmovém festivalu v Tokiu za film Klíč k minulost...