Krajinou ticha – Hledání ztracené Atlantidy
Banner

Krajinou ticha – Hledání ztracené Atlantidy

Email Tisk

200vytOd středy 6. listopadu 2013 bude na vsetínském zámku otevřena nová výstava poetických fotografií Miroslava Olšáka. V Malé galerii vsetínského zámku bude k vidění na padesát barevných a černobílých snímků ze dvou autorových tematických souborů: Krajina ticha a Hledání ztracené Atlantidy.

 

 

 

Pracovníci Muzea regionu Valašsko si na podzimní sychravé dny připravili v Malé galerii vsetínského zámku výstavu barevných a černobílých fotografií. Autorem je fotograf Miroslav Olšák, který žije a působí ve svém rodném městě Vsetíně, kde pracuje na Střední průmyslové škole strojnické jako učitel. V minulém roce uspořádal hned tři autorské výstavy. Na výstavě ve vsetínského zámku budou prezentovány dva cykly fotografií: Hledání ztracené Atlantidy a Krajinou ticha.

vyt1

„Fotografie prvního souboru pořídil Miroslav Olšák v průběhu pěti let na svých toulkách Valašskem. Ke snímkům nenávratně ztracených krajin následně připojil fotografie míst, které pro svou malou míru konkrétnosti působí tajemně a vlastně neidentifikovatelně. Nakonec začal soubor doplňovat záměrně a při fotografování cíleně hledal a nacházel krajiny „bájné Atlantidy“. Druhý cyklus vznikl výběrem fotografií z různých míst: Valašska, Vysočiny, Slovácka a Slovenska a je jakýmsi autorovým pozváním do meditativních krajin, vnořených do sebe sama, naplněných tichem, v nichž vládne bezčasí...“ prozrazuje o fotografiích kurátorka výstavy Olga Mehešová z Muzea regionu Valašsko.

Miroslav Olšák fotografuje od roku 1995, a jak sám uvádí, promyšleněji se této tvůrčí činnosti věnuje od roku 2005. Kolegiální oporu mu na cestě za uměleckou fotografií poskytl kamarád Ing. Martin Čevela a další přátelé. Miroslav Olšák fotografuje zejména přírodu, její detaily, proměny krajiny v různých ročních i denních dobách. Významnou roli v tomto tvůrčím procesu sehrávají dle autora jak přírodní jevy samotné: světlo, mráz, mlha, déšť, tak i náhoda.„Rád fotím v mlze a vyhledávám místa, kde se málokdy potkám s živáčkem. 

vyt2

Snažím se ovšem nejít cestou přímočarou, ale podněcovat v divákovi fantazii a vést ho k zamyšlení“ prozrazuje o své tvorbě Miroslav Olšák.

Ve fotografiích nejde o dokumentární zachycení, ale o poetickou proměnu viděné skutečnosti. S úspěchem se zúčastnil i několika celostátních fotosoutěží. Nejvíce si váží 1. ceny z letošní celostátní soutěže Černobílé valéry, která se konala v Rýmařově.

Výstava v Malé galerii vsetínského zámku potrvá od 6. listopadu do 1. prosince 2013. Všichni jsou na zajímavou výstavu fotografií srdečně zváni.

vyt

Foto: muzeumvalassko.cz


 
Banner

Rozhovor

Eva Mlejnská: degustátorka piva pomáhá předčasně narozeným dětem!

eva 200Eva Mlejnská miluje děti. Nejen, že má sama doma čtyři ratolesti, ale ještě se aktivně věnuje charitativní činnosti ve spolupráci s nadací N. Ta se pomáhá předčasně narozeným dětem. Přinášíme nyní rozhovor s touto netradičně aktivní ženou.

...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Díla Olbrama Zoubka a Františka Skály budou k vidění na festivalu SCULPTURE LINE
 
socha perDíla nestora českého sochařství Olbrama Zoubka vytvoří nové zastávky originální sochařské linky Sculpture Line. Na nadcházejícím 3. ročníku sochařského festivalu bude představeno hned několik soch: Jinoch,...

Literatura

Deník plný vulgarismů. Rok se sprostou matkou

Denik-sproste-matky200Vytvořit literární dílo, jehož poetika stojí na kumulaci pravidelně se opakujících vulgarismů, nadávek a capslockových odstavců soustavy sprostých slov, je nepopiratelně originálním počinem.

Divadlo

Divadlo Na Jezerce má další nominaci na Cenu Thálie

hitler perexUž podruhé v krátké době se dočkalo Divadlo Na Jezerce prestižního ocenění. Herec Ondřej Kavan získal širší nominaci v Cenách Thálie 2017 za mimořádný výkon v roli Adolfa Hitlera v tragikomedii Už je tady zas!  Thálii za muž...

Film

LFŠ nabídne i dětský program, workshopy s Českou televizí nebo muzikálové večery

lfs 200Letní filmová škola Uherské Hradiště vypukne 22. července 2016 již po dvaačtyřicáté. Už nyní však zájemci naleznou na stránkách festivalu www.lfs.cz kromě informací o programových blocích a doprovodném programu i wor...