Galerie Kaple hostí výstavu „Friday Night Highlights“
Banner

Galerie Kaple hostí výstavu „Friday Night Highlights“

Email Tisk

200vytGalerie Kaple hostí výstavu „Friday Night Highlights“, která představuje tvorbu mladé autorky slovenské výtvarné scény. Vlasta Žáková ve svých vyšívaných obrazech, nebo textilních objektech propojuje klasické textilní techniky s fotografickým námětem bujarých večírků.

 

 

 

Galerie Kaple umožní návštěvníkům shlédnout průřez tvorbou výrazné slovenské autorky Vlasty Žákové, která vystaví již známé velkoformátové obrazy a plastiky ale i její aktuální tvorbu. Patří do řady výtvarníků, jejíž vizuální projev se vyznačuje především novou koncepcí obrazů, soch a měkkých objektů. Vyšívaná díla v jejím podání v podstatě postrádají příbuznost s textilním navrhováním nebo designem, její práce jsou z formálního i obsahového hlediska blízké spíše malbě a kresbě. Interpretace závěsného obrazu prostřednictvím textilu a textilních technik, jakým jsou ruční a strojové šití, je charakteristickým znakem její tvorby.

vyt1

Tuto techniku používá pro své vyjadřování a razí tím novou cestu v současném umění.

Zvolená textilní technika vyšívání, která je čistá a precizní, nám asociuje určité ženské uvažování. Nanášením různých typů stehů, barevných nití a ploch modeluje obraz znázorňující dobovou zábavu a agresivitu mladých lidí. Bourá tak tradiční chápání textilního obrazu a posouvá jej až do plastiky.

vyt2

Autorka jako předobraz převážně používá drsné náměty, které se jí nejvíce dotýkají, například kompoziční situace z večírků či rvaček. Jedná se o výjevy z běžného i soukromého života či amatérské fotografie, které nachází na internetových sociálních sítích. Obrazy nás situují do voayerské pozice. Minimum zobrazených těl naznačuje jejich psychické a emocionální pochody a zároveň se dotýká gendrové problematiky. Fáze nadšení a snad i upřímná oslava socio-kulturní zábavy tohoto typu, která se vyznačuje dynamickou barevností figurálních kompozic, se nám především v plastikách záhy předefinuje na pohled osob zničených vyčerpáním, vyprahnutím po mejdanu a kritickým uvědomováním si sebe sama. Žáková tak upozorňuje na negativní image a devastaci mladých lidí pod falešnou vizí a de facto evokuje pohoštění, které nikam nevede.

Vlasta Žáková je absolventkou Fakulty umění Technické univerzity v Košicích, Ateliér grafiky a experimentální tvorby pod vedením prof. Rudolfa Sikory a Zbyňka Prokopa. Tvorbu prezentovala na mnohých výstavách doma i v zahraničí. Roku 2007 byla finalistkou Ceny Egoart a v roce 2008 a 2010 se stala finalistkou ceny ČEZ 333, kterou uděluje Národní galerie Praha.

vyt

Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí má otevřeno denně v ÚT-PÁ od 9 do 17 hodiny, v SO-NE od 13 do 17 hodiny, v pondělí je zavřeno.

Více informací: http://galerie.kzvalmez.cz


 
PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (3)

Z archivu...

Čtěte také...

Jan Švankmajer, Naturalia

Svankmajer 200Variaci na starodávné kunstkomory renesance a baroka, a především na slavnou kunstkomoru Rudolfa II. na Pražském hradě, můžeme označit za Švankmajerův Gesamtkunstwerk, tedy souhrnné umělecké dílo, v němž se nejen uplatňuje široká škála jeho ...


Literatura

Jak udržovat mozek zdravý a mladý?

neuroimunita200K čtenářům se nyní dostala velmi zajímavá kniha Neuroimunita autorek Michal Schwartzové a Anat Londonové s předmluvou Olleho Lindvalla. Autorky si v ní kladou závažné otázky typu, zda je možné udržet mozek mladý a zdravý navzdory letům opotřebení, zda je možné léčit o...

Divadlo

Ztracená čest Kateřiny Blumové poprvé na českém jevišti

čest perexAktuální novinka Švandova divadla na Smíchově si posvítí na média a teroristy a poukáže i na ničivé dopady dezinformačních článků. Inscenaci Ztracená čest Kateřiny Blumové připravuje do komorního Studia režisér David Šiktanc v ...

Film

La Película aneb průvodce španělských filmem
ImageLetošní festival španělských filmů už klepe na dveře. V Praze se stane útočištěm španělštiny kino Světozor od 14. do 19. února a poté se festival přestěhuje do brněnského kina Art od 20...