První výstavu tvorby Pavla Brázdy ve Wroclavi provázel mimořádný úspěch

První výstavu tvorby Pavla Brázdy ve Wroclavi provázel mimořádný úspěch

Email Tisk

brazda perexVe středu  skončila v Městské galerii v  polské Wroclawi  rozsáhlá výstava tvorby malíře Pavla Brázdy.  Polská veřejnost zde mohla obdivovat 150  Brázdových originálů. Jedná se o vůbec první polskou výstavu uznávaného českého malíře.  Přehlídka končila poslední lednovou neděli. Od 20. 12. 2013 se na ni přišlo podívat více než 1 500 návštěvníků. 

 

BRÁZDA VE WROCLAWSKÉ MĚSTSKÉ GALERII
Poprvé se mohl Pavel Brázda představit polské veřejnosti v roce 1989, a to prezentací vskutku netradiční. Na  Přehlídku nezávislé československé kultury prezentující současné české umělce zapůjčil výběr ze své tvorby. Díla však byla tehdejšími československými úřady zabavena. Na výstavě ve Wroclawi tak mohly být vystaveny pouze prázdné rámy. Na velkou Brázdovu výstavu čekali Poláci více než dvacet let a čekání se vyplatilo. Exponáty totiž osobně vybíral sám její autor, který se zároveň podílel na samotné koncepci a instalaci.  Celkový dojem pak na své vernisáži zhodnotil slovy:  „Takovou výstavu bych si přál mít doma v Čechách.“ Nechyběla zde totiž nejznámější Brázdova díla z 50. let minulého století. Rané období jeho  tvorby je typické jemnými realistickými detaily a výraznou symbolikou. Nechyběly ani  práce z pozdějšího období, jasně rozeznatelné díky „brázdovské zkratce“.

brazda

OD 50. LET AŽ PO SOUČASNOST
Podstatnou část výstavy tvořila díla z posledních let, která si malíř nejdřív připraví ve stylizované  kresbě do níž vkládá barvy pomocí počítače. Pavel Brázda je vnímán jako malíř, který neulpívá ve své tvorbě na minulosti, ale klade důraz na současnost a na blízkou budoucnost.
„Čím je Pavel Brázda starší, tím se jeho  projev i myšlení blíží estetice mladé generace,“ řekl o něm na vernisáži Petr Janyška, ředitel Českého centra Varšava, které výstavu podpořilo. Snad nejvýstižněji hodnotí malíře kurátor Richard Drury: „V Polsku jsem představil dva umělce, kteří beze strachu stáli za svou pravdou – Josefa Čapka a Vladimíra Boudníka. Dnes uvádím třetího, Pavla Brázdu, kterému stejně jako jim přísluší slova nejzávažnější: originalita a autenticita.“ 

brazda 2
Osobnost Pavla Brázdy je Polákům zajímajícím se o moderní současné české umění dobře známá, třebaže umělec v Polsku nevystavoval. Jeho osudy jsou pohnuté, nikdy nepatřil k oficiálním umělcům, krátce po nástupu komunistického režimu byl v r. 1949 vyloučen ze studií na Akademii výtvarných umění a potom se celý život živil různými manuálními pracemi a zároveň maloval. Celý život šel tvrdohlavě svou cestou, stál mimo kolektivní proudy a skupiny, oficiální ale i neoficiální. Do povědomí širší veřejnosti se více vepsal na přelomu let 2006/ 2007 díky rozsáhlé výstavě konané v Národní galerii v Praze. Retrospektivu jeho tvorby připravila Sbírka moderního a současného umění. 

brazda 1

Výstava v Městské galerii ve Wroclavi nevznikla  náhodně. „Toto město, jež bylo před válkou třetím největším městem Německa a ve 40.letech velmi zničeno, je dnes snad nejvíce pročeským městem Polska“, hodnotí Petr Janyška. Podle Janyšky je zde tradice polsko-československé Solidarity stále živá a Poláci si ji stále připomínají. To potvrzuje také bývalý ředitel Polského institutu v Čechách  Miroslaw Jasiński, současný ředitel Městské galerie, která výstavu hostí. Od začátku výstavy zhlédlo výstavu  více než 1 500 návštěvníků. Gestem ocenění Brázdovy tvorby je také beznadějně vyprodaný katalog k výstavě.

brazda 3

www.czechcentres.cz

http://galeriamiejska.pl/wystawy/00167_pavel-brazda--malarstwo-i-grafika


http://warsaw.czechcentres.cz/program/travel-events/wystawy-pavel-brazda-malarstwo-i-grafika-my-wrocaw/


 

Rozhovor

Inspiraci nacházím všude kolem mě, říká zpěvák a textař Vlady Gryc

Gryc foto perexLoni mu vyšlo nejen debutové album Já svý sny mám, ale povedla se mu i letní hitovka Te Quiero, která zaznamenala sérii úspěchů v rozhlasové hitparádě Česká dvanáctka. To jsou poměrně nedávné umělecké úspěchy zpívajícího textaře Vladyh...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

JAN SÁGL – OBRAZY Z PODZEMÍ. FILMY 1971-74

jan sagl 200Galerie AMU představuje čerstvě zrekonstruovanou filmovou tvorbu předního českého fotografa Jana Ságla. Dokumentární filmy z prostředí undergroundu a několik výjimečných autorských výtvarných filmů doplní scénografické a výtvarné práce Ságla ...


Literatura

Andersenův Starý dům a jiné pohádky

I když je Hans Christian Andersen (1805 – 1875) známý především jako spisovatel pohádek pro děti, na své si určitě v jeho příbězích přijdou i dospělí. Když jsem byla malá a maminka mi předčítala, pohádky dánského vypravěče nebyly zrovna na seznamu mých oblíbených. Byly pro mě moc „bojavé“ a ko...

Divadlo

Noc divadel již popáté zapojí divadla z celé republiky

noc divadel 2017Jubilejní ročník Noci divadel s podtitulem „Forever Young“ proběhne 18. listopadu.

 

 

Film

Musí se do práce, i kdyby se nechtělo!

200filmFilm Já to tedy beru, šéfe…! reaguje na tehdejší podnikovou a ekonomickou stabilitu v Československu. Pracovních míst bylo mnohem více než práceschopných a kdyby nebylo zaměstnání ze zákona povinné, museli by se lidi k činnosti přemlouvat.

...