Výstava v Galerii UM! Můj baťovský domek
Banner

Výstava v Galerii UM! Můj baťovský domek

Email Tisk

batovskydomek perexVýstavní projekt Jitky Ressové se věnuje architektuře zlínského baťovského bydlení v dnešní době. Na vybraných příkladech zdařilých rekonstrukcí baťovských domků výstava ukazuje možná řešení problematiky úprav domů v památkově chráněném území města Zlína. Návštěvník se ocitá uprostřed urbanismu města a seznamuje se s projekty prostřednictvím nákresů, modelů, filmového dokumentu nebo souboru fotografií Libora Stavjaníka. Osobní vhled obyvatel baťovských domků se stal klíčový. Výstava je pokračováním stejnojmenné výstavy, která proběhla na jaře roku 2012 ve Zlíně. 

 

 

Vize Tomáše Bati vybudovat ze Zlína město pro 50 000 obyvatel zapříčinila stavební boom, který si vynutil nejen velkorysé urbanistické stavební řešení, ale především výstavbu domků pro individuální bydlení zaměstnanců firmy. Od dvacátých let byly zastavovány čtvrti jako Letná, Zálešná, Podvesná, Díly nebo Lesní čtvrť. Výstavba rodinných domů se stala prioritou pro řešení bytové otázky. „Průmyslový zaměstnanec je při své práci služebníkem, musí proto mít takové možnosti soukromého života, aby se cítil ve svém domě králem.“ Vysvětluje v roce 1944 F. L. Gahura naplňování Baťových plánů. Masová výstavba však měla sloužit jen po dobu třiceti let, navzdory původním plánům slouží obyvatelům města dodnes. Z dělnického bydlení se stalo místo chráněné památkovou péčí, bydlí zde rodiny starousedlíků, jejichž prarodiče byli u Bati opravdu zaměstnáni, stěhují se sem jejich potomci ale i noví obyvatelé města, kteří jsou hrdi na zdejší architekturu. Životní styl, potřeby a nároky na bydlení se změnily, proto je nutné klást si otázky, jak nové potřeby vypadají, umožňují současné regulace skloubení kvalitního bydlení při zachování ceněných urbanistických hodnot celku?   

Výstava „Můj baťovský domek“ prezentuje současné úpravy baťovského bydlení ve Zlíně. Jejím cílem je konfrontovat někdejší záměry tvůrců s novými požadavky a představami, které jsou na bydlení kladeny současnými obyvateli. Způsob zkoumání a kladení otázek je osobní. Pro Jitku Ressovou znamenalo téma baťovského bydlení završení její doktorandského studia na VŠUP a zároveň profesní bilanci. Jako architektka působící v kanceláři ellement se svými kolegy se soustavně věnuje tématu minimálního prostoru pro bydlení. Na výstavě je představeno devatenáct pečlivě vybraných, zdařilých a v nějakém ohledu zajímavých rekonstrukcí různých typů baťovských domků. Díky pozitivním příkladům tak můžeme dojít ke zjištění, že omezení, ať už prostorová nebo daná regulací, nemusí být nutně omezením v individuálním a kreativním využití obytného prostoru.Na druhou stranu výstava ukazuje, že i při dodržením vnějších omezení a přizpůsobení se regulacím je možné dosáhnout originálního obytného prostoru. 

Rekonstrukce jsou prezentovány na přehledných schématech a půdorysech, které doplňuje soubor fotografií Libora Stavjaníka dokreslující vnitřní atmosféru bydlení a obraz ze života v domě. Výstavu doplňuje zvukový záznam a filmový dokument, jehož autorkami jsou Jitka Ressová a Gabriela Janková. 

Projekt přispívá k úvahám o tom, jak pracovat s chráněnou lokalitou a vyvolává diskuzi o současném stavu těchto budov a o způsobu, jakým je možné v daném místě vytvořit komunitu.

Jitka Ressová: Můj baťovský domek 

batovskydomek

Výstava „Můj baťovský domek“ prezentuje současné úpravy baťovského bydlení ve Zlíně a jejím cílem je konfrontovat někdejší záměry tvůrců s novými požadavky a představami, které jsou na bydlení kladeny současnými obyvateli. 

Na výstavě jsou představeny vybrané zdařilé a v nějakém ohledu zajímavé rekonstrukce různých typů baťovských domků. Omezení, ať už prostorová nebo daná regulací, nemusí být nutně omezením v individuálním a kreativním využití obytného prostoru. Na výstavě je prezentováno devatenáct rekonstrukcí na přehledných schématech a půdorysech, které doplňují fotografie Libora Stavjaníka dokreslující vnitřní atmosféru bydlení a obraz ze života v domě.   

VERNISÁŽ proběhla 27.2.2014 v Galerii UM
Výstava potrvá do 12.04.2014
Otevřeno po - so 10-18h
vstup zdarma

Zrdoj informací: www.vsup.cz 
Banner

Rozhovor

Portico Quartet: Praha je úžasné město. Má bohatou historii hudby a kultury a ty holky…:-)


mladi ladi jazz 200Na festivalu Mladí ladí jazz, který započal už v neděli v Praze, se v pátek 4. dubna představí anglická skupina Portico Quartet. Do Prahy se vrací po dvou letech a my jsme je u této příležit...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Josef Lada – malíř a spisovatel aneb vnímáme poezii Ladových obrázků?

josef-lada 200Městská část Praha 5 pozvala veřejnost na výstavu obrazů a maleb Josefa Lady. Uskuteční se od 4. prosince 2012 do 4. ledna 2013 v Galerii Portheimka na Smíchově.

...

Literatura

Růžový přebal neznamená „růžové čtení“

zmr 200Sladce růžová obálka s něžnými ilustracemi a název Zmrzlinové sedmé nebe, román, co napsala Abby Clementsová, jasně evokují, že půjde o pohodovou knihu. Až jsem se bála ji otevřít, aby nebyla růžová příliš. Na druhou stran...

Divadlo

Léto v Celetné bude opět rozmarné a Kašpar opět zamíří na Kašperk

celet200Divadelní spolek Kašpar patří k nemnoha souborům, které v červenci a srpnu nemají na programu divadelní prázdniny. V létě tak bude rušno nejen v Divadle v Celetné, ale tradičně také na hradě Kašperk.

...

Film

Robocop 1 - tip pro čtvrteční lednový večer

Robo 200Za dob komunismu nešlo mnoho amerických filmů do československé distribuce, a tak si bohužel hodně filmů musí fanoušci zopakovat o mnoho let později na VHS, DVD a případně na Blu-ray. Jedním z filmů, které v době své americké premiéry nebyly pro českosl...