Výstava PŘÍBĚH KARLA KRYLA zahájí letošní festival STOPTIME
Banner
Chyba
  • Chyba při nahrávání RSS.

Výstava PŘÍBĚH KARLA KRYLA zahájí letošní festival STOPTIME

karelkryl perexvystavaJednu z nejrozsáhlejších akcí na počest slavného kroměřížského rodáka, básníka a písničkáře Karla Kryla připravuje Dům kultury v Kroměříži. Hned dvojí výročí – 70 let od narození a 20 let od předčasného úmrtí připomene ve dnech 23. - 25 dubna 2014 celá řada zajímavých a nejen v rámci kraje ojedinělých kulturních programů sdružených pod hlavičku tradičního mezinárodního mezinárodního festivalu zpívajících básníků STOPTIME.

 

Letošní v pořadí již čtvrtý ročník bude monotematicky zaměřen na Karla Kryla a bude mít mimořádně dvě části – Krylogie I. v dubnu a Krylogie II. v srpnu. Součástí festivalu bude i unikátní putovní výstava ŽIVOT KARLA KRYLA a její speciální jednodenní instalace (8. dubna 2014) v pražské pasáži LUCERNA tento festiva slavnostně zahájí. Festival probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

PŘÍBĚH KARLA KRYLA – unikátní putovní výstava se na jeden den představí v Praze Nedílnou součástí letošního již 4. ročníku festivalu STOPTIME bude i vytvoření putovní výstavy PŘÍBĚH KARLA KRYLA. Na výstavě se podílel především největší Krylův znalec a propagátor VOJTĚCH KLIMT. Společně s grafikem MICHALEM STRÁNSKÝM vznikla výstava, která představí na 21 panelech (70 x 100) klíčové události života Karla Kryla. „Výstava představuje chronologii Krylova života. Vybral jsem materiály a úryvky Krylových textů a rozhovorů, které do daných období zapadají. A zejména jsem chtěl, aby nebylo opomenuto poslední období jeho života a tvorby.„ (VOJTĚCH KLIMT - Klub Karla Kryla).
Výstava se poprvé NEOFICIÁLNĚ představila již v úterý 8. dubna v pražské pasáži LUCERNA, kde byla instalována od 13:00 do 23:00 hodin a nabídla především návštěvníkům speciálního koncertu PRO KARLA KRYLA unikátní možnost si výstavu prohlédnout. Neoficiální představení výstavy a setkání s autory proběhlo v 19:00 v pasáži LUCERNA.
Oficiální zahájení a vernisáž výstavy s hosty proběhne až ve čtvrtek 24. dubna od 19:00 ve foyer Domu kultury v Kroměříži v rámci první části festivalu STOPTIME. Výstava bude pak k dispozici až do 29. května.

karelkryl plakatvystava

www.dk-kromeriz.cz/1268a-pribeh-karla-kryla-vystava-24.4.-29.5.

KRYLOGIE I. - filmový, divadelní, výtvarný, symfonický Kryl První část festivalu zahájí ve středu 23. dubna 19.00 v přednáškovém sále Muzea Kroměřížska projekce ojedinělého dokumentu Karel Kryl: Kdo jsem z roku 1992 slovenského režiséra Dušana Rapoše. Režisér, známý například filmem Fontána pre Zuzanu film, osobně uvede film a po jeho skončení bude besedovat s diváky. Citlivě komponovaný autorský recitál Karla Kryla v tiché krajině spojuje jeho "role" básníka, písničkáře i svědka dob, jimiž procházel. Mimořádná projekce filmu bude přirozeně navazovat  na atraktivní vernisáž obrazů Vladimíra Franze v Muzeu Kroměřížska (od 17:00)  

O den později, ve čtvrtek 24. dubna od proběhne v prostorách foyer Domu kultury v 17.00 poslechový pořad hudebního publicisty Jiřího Černého Karel Kryl bez mýtů a legend. Pokud má někdo o Karlu Krylovi skutečně fundovaně mluvit, pak je to právě tento novinář, který v roce 1968 v tehdy populární rozhlasové hitparádě Houpačka nechal zaznít píseň Bratříčku, zavírej vrátka a posléze sestavil i jeho první LP.

Na tuto poslechovku pak naváže vernisáž výstavy PŘÍBĚH KARLA KRYLA. Na jednadvaceti panelech se v několika kapitolách představí život Karla Kryla, a to především graficky. Koncept výstavy a její obsah připravil největší znalec a propagátor jeho tvorby Vojtěch Klimt. Názvy jednotlivých panelů jsou totožné s názvy kapitol knihy novináře a spisovatele Miloše Čermáka Půlkacíř. Výstava potrvá v Domě kultury až do 29. května.

Hned po vernisáži je od 19:30 přichystán hlavní večerní program, koncert Symfonická Salome. Hudební projekt uskupení ARPEGGIO společně s filharmonií Konzervatoře Praha a speciálním hostem Hanou Ulrychovou (právě pro ní napsal Kryl kdysi píseň Nevidomá dívka, kterou zpívala se svou tehdejší skupinou The Bluesmen) a nabídne písně Karla Kryla v neobvyklé symfonické podobě.

salome ob

První část letošního festivalu Stoptime: Krylogie I. zakončí velmi zdařilé představení Švandova divadla Země lhostejnost v režii Dodo Gombára. Inscenace představí písničkáře Karla Kryla jako kacíře i proroka a přiblíží divákovi konec disentu v Čechách i rychlé vystřízlivění z polistopadové euforie. Autory inspirovaly především Krylovy eseje z let 1990 – 1993, které vyšly knižně. Hra využívá i citací z Krylových básní, písňových textů a představí i jeho dosud nevydané eseje a úvahy. Tvůrcům je z rodinného archivu poskytla umělcova manželka Marlen Krylová a z jeviště zaznívají veřejně úplně poprvé.

KRYLOGIE II. - vzpomínka na legendární koncert ve WROCLAWI (1989) Už nyní se můžete těšit na srpnové pokračování festivalu STOPTIME 2014, které nabídne unikátní koncert WROCLAW 1989, jako připomínku koncertu ve Wroclawi na začátku listopadu 1989 který byl historicky prvním společným vystoupením Karla Kryla a dalších českých písničkářů za železnou oponou – na půdě tehdejší Polské socialistické republiky. Koncert je – společně se svatořečením Anežky české – dnes považován za předzvěst listopadových revolučních událostí a pádu komunismu v ČR. Koncert v kroměřížském klubu Starý pivovar, na kterém v sobotu 2. srpna vystoupí především někteří z tehdejších přímých účastníků – Jarek Nohavica, Pavel Dobeš, Petr Rimský, Vlasta Třešňák, i ti, kteří se do Polska nakonec dosta nemohli – Vladimír Merta. Na festival dorazí i zástupci mladší generace (Raven, Missa) a také bratr Karla Kryla Jan. Karel Kryl se nakonec objeví symbolicky v závěrečné projekci záznamu jeho tehdejšího vystoupení. Koncert bude uvádět Krylův přítel a velký propagátor (nejen) zpívané poezie Mirek Kovářík společně s tehdejšími polskými organizátory wroclavského koncertu. Koncert symbolicky proběhne na nádvoří Starého pivovaru, na kterém bude již otevřeno nové Muzeum Karla Kryla.

kryl STOPTIME001

www.dk-kromeriz.cz/stoptime

Jan Dušek

Zdroj foto: www.dk-kromeriz.cz


 

Rozhovor

Rockeři z Turba: Ještě se nám vůbec nechce bilancovat

turbo skupinaV pátek 24. srpna bude pro mnoho lidí velkým dilematem. V Horčápsku, nedaleko od Příbrami budou v tento den vystupovat SkaliSka, Eviwat, punková legenda E!E a několik DJs. V té samé době rozezní l...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

První jarní výstava v Nové galerii

prote200První jarní paprsek, první jarní květ, první jarní polibek, první jarní výstava v Nové galerii!

...

Literatura

Nora Robertsová se závanem historie: Ohnivé pouto

ohnive pouto 200Vydavatelství Alpress vydalo v listopadu další novinku světoznámé a v České republice milované autorky Nory Robertsové. Tentokráte se jedná závěr trilogie O'Dwyer , o fantasy román, ve kterém se přítomnost mísí s historií. Necháte se uc...

Divadlo

GOLEM se vrací na Štvanici

golem perexInteraktivní divadelní událost, která v září 2013 vzbudila obrovský zájem veřejnosti, se vrátí na deset dní zpět do opuštěného domu čp. 858 na Štvanici a dovolí divákům od 11. do 20. dubna vstoupit do mystického světa Meyrinkova Golema.

...

Film

Kino Pilotů vás zve na premiéru filmu The Principal režiséra Kirila Todorova

21192518 1061440213992489 9101706855885029853 nPokud milujete krátké filmy, určitě byste si neměli nechat ujít premiéru nejnovějšího snímku The Principal, natočeného v česko-bulharské koprodukci, která se ...