Úvahy o pozorování v galerii NoD Mini

Úvahy o pozorování v galerii NoD Mini

stindlova perexVe výstavním prostoru NoD Mini bude ve středu 23. dubna zahájena výstava projektu studentky Fa VUT Marie Štindlové. K vytvoření této výpovědi, reflexivního díla o pozorování inspiroval autorku její studijní pobyt v Japonsku.Výraz "cestování" je v díle Štindlové metaforicky posunutý do toho nejjednoduššího významu. Jde pouze o zlomkovitý, velmi abstraktní pojem a východisko pro další jednání. V tvorbě Štindlové hraje nejdůležitější roli intuice a sledování této pocitové linie. Individuální lidské pocity jako součást zážitku jsou přítomné při každé situaci a obvykle vyjadřují něco, co člověk neumí sám přesně pojmenovat a vyhodnotit a co je vnímané smyslově i mimosmyslově.

Dá se říci, že toho se snaží docílit i výstava Mezi místy. Cíleně instalované objekty doprovázené textem a videem navozují atmosféru, za jejíž pomoci postupně odkrýváme a nahlížíme celek. Autorka nechce diváka vést, pouze mu nastavuje drobné záblesky možností vidění, které jsou pak individuálně dotvářené.

Procházení neznámého místa, stejně jako galerie, můžeme charakterizovat jako pohyb doprovázený úvahami o minulosti. Propojení s pocitem nostalgie a vzpomínkami je skrze současnost reflektované v sen o budoucím. Tento podnět nám může připomínat sádrový válec, který svým otáčením vyjadřuje cykličnost života a zároveň může být motivem k úvaze o prostoru zcela jinde, mimo bezprostředně zakoušenou realitu, obratem k dotknutí se neznámého. Metafora cestování pomyslně odděluje dva možné světy vnímání - jeden přesně fyzicky definovaný a druhý intuitivní, abstrahovaný, protkaný lyričností a subjektivitou.

Marie Štindlová (*1990) studuje ateliér malířství Vasila Artamonova na Fa VUT v Brně. Pracuje především s prostorem, kresbou, textem a videem. Volí si jednoduchá a čistá řešení ve vyjádření myšlenek i ve formálním provedení. Důležité jsou nepatrné pohyby a neznatelná gesta, pohyb diváka, mystifikace ve smyslu znejasnění, tajemna. Její tvorba a uvažování má mnohé společné s poezií.

Galerie NoD Mini je dalším z projektů Experimentálního prostoru NoD. Galerie zahájila svou činnost v srpnu roku 2012 a slouží jako rezidenční prostor pro začínající kurátory. Dosud zde působili student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Ondřej Čech a absolventka Univerzity J.E.Purkyně v Ústí nad Labem Veronika Zajačiková. Rozmanitý prostor galerie vyzývá i vzhledem ke svému umístění k realizaci instalací či site specific projektů. Výstavní prostor slouží především pro prezentaci díla studentů pražských i mimopražských vysokých uměleckých škol.

Portfolio autorky: www.stindl.tumblr.com

stindlova

Marie Štindlová: Mezi místy /První kapitola/
Kurátorka: Sára Davidová
24. 4. 2014 - 25. 5. 2014
Vernisáž 23. 4. 2014, 18:00

www.nod.roxy.cz


 

Rozhovor

Igor Bareš: Snažím se posluchačům předat ty správné emoce

Bares 200Uznávaný herec Igor Bareš se věnuje čtení rozhlasových pořadů a audioknih už dlouhá léta. S nakladatelstvím OneHotBook spolupracoval na příbězích Žena v kleci, Chatrč, Poslední Laponec a dalších titulech. O tom, co práce na audioknihách obnáší a co h...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Po 20. letech opět spolu: už ne jako partneři, ale stále přátelé…

lukas prikazky utekyDo 28. listopadu potrvá v Úřadu městské části Praha 10 prodejní výstava obrazů akademického malíře Lukáše Příčiny pod názvem Útěky 2012.

...

Literatura

Bee, Schenker: Nestárnoucí tělo

nestarnouci telo200Tohle není dieta, milí čtenáři, je to možná stravovací a životní styl, který vám přinese úlevu nejen na těle, ale i na duši. A je to přitom tak jednoduché, jen to je občas proti zažitým konvencím a všem těm rádoby dietním a stra...

Divadlo

Světová premiéra a australská komedie, v divadlech ABC a Rokoko se zkoušejí dvě novinky

noc200V Městských divadlech pražských se začalo zkoušet, režisér Miroslav Hanuš chystá pro Divadlo ABC světovou premiéru hudební revue Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách a v Divadle Rokoko připravuje režisér Pavel Khek australskou komedii Noc bláz...

Film

Publicistický thriller ze současnosti: Čtvrtá mocnost

ctvrta mocnost200Do českých kin vstupuje německý koprodukční snímek Čtvrtá mocnost. Jeho autor Dennis Gansel, režisér mezinárodně oceněného filmu Náš vůdce (Die Welle, 2008), se opět vrací k tematice p...