Dominantní prvek NOVÉHO DIVADLA V PLZNI odhalen, perforovaná fasáda je největší betonovou skulpturou v ČR

Dominantní prvek NOVÉHO DIVADLA V PLZNI odhalen, perforovaná fasáda je největší betonovou skulpturou v ČR

Email Tisk

Plzen divadlo vizualizace noc perexZahajovací sezóna Nového divadla v Plzni se blíží a tomu odpovídá i výrazný pokrok stavebních prací na jeho budově. Po bočních fasádách z unikátního probarveného pohledového betonu byla v těchto dnech odhalena také sochařsky pojatá čelní fasáda, která je architektonickou reinterpretací divadelní opony, předělu mezi realitou dne a magickým iluzivním prostorem divadla uvnitř. Autorkou výtvarné předlohy je akad. mal. Ivana Hanzlíková z výtvarného sdružení KVADRA, která na návrhu spolupracovala s akad. arch. Vladimírem Kružíkem z architektonické a projekční společnosti HELIKA.


Monumentální hmota jižní fasády o šířce 22 m, výšce 14 m a tloušťce více než 0,5 m se pyšní zajímavým prvenstvím – je nejrozměrnější betonovou skulpturou u nás. Perforována je čtyřicítkou oválných otvorů, třemi z nich se do budovy divadla vchází. Kompozice organicky tvarovaných otvorů fasádu odlehčuje a propůjčuje jí zvláštní půvab. Fasáda se směrem k příchozímu naklání, odklon od vertikální osy činí 11 stupňů a přesah její horní hrany 2,65 m.

Fasada divadlo Plzen foto 03

“Po zahájení provozu divadla bude fasáda nasvětlena LED reflektory s proměnlivou barevností světla, ovládanými a programovanými počítačem ze světelné režie divadla. Průčelí budovy se tak de facto stane součástí divadelního představení. Estetika fasády se promítne do vstupního předprostoru divadla, kde bude osazena organická betonová skulptura - společně budou tvořit jeden výtvarný celek,” uvádí akad. arch. Vladimír Kružík ze společnosti HELIKA, která stojí za návrhem divadla.

Fasada divadlo Plzen foto 04

Fasáda je založena na základovém prahu a pilotách a k divadelní budově je kotvena speciálními prvky zajišťujícími přerušení tepelného mostu. Pro zhotovení fasády bylo třeba 100 metrů kubických samozhutnitelného betonu o speciální receptuře. Po uložení komplikované výztuže v neortogonálním rastru mohla být zahájena technologicky náročná tlaková betonáž. Realizována byla prostřednictvím 29 napouštěcích otvorů směrem od paty fasády nahoru k její koruně a trvala nepřetržitě 43 hodin.

05 Plzen divadlo vizualizace noc

Budova Nového divadla v Jízdecké ulici nahradí nevyhovující prostory Komorního divadla v Prokopově ulici. Bude součástí programu projektu Evropské hlavní město kultury 2015.

www.helika.cz

07 Plzen divadlo vizualizace noc

Architektonická a projekční společnost HELIKA působí na českém trhu investiční výstavby a poradenství již od roku 1990. HELIKA se vyprofilovala jako přední architektonická, projekční a inženýrská společnost v oblasti pozemního stavitelství a dopravních staveb. Od května 2004 rozšířila společnost HELIKA své aktivity na Slovensko a otevřela svoji pobočku v Bratislavě. V červnu 2007 se stala součástí nadnárodní korporace Obermeyer působící v oblasti architektury a projekčních činností v zemích po celém světě. V roce 2012 byly založeny dceřiné společnosti v Rusku a v Kazachstánu. K nejvýznamnějším realizovaným projektům patří rekonstrukce budov ústředí České národní banky v Praze Na Příkopech, výstavba Národní technické knihovny v Praze – Dejvicích, multifunkční projekt Centrum Chodov v Praze na Jižním Městě, výstavba chirurgického pavilonu Vojenské nemocnice v Praze – Střešovicích, rekonstrukce Dětské fakultní nemocnice v Motole, výstavba obytného komplexu Zelené údolí v Praze – Kunraticích či multifunkčního sportovního centra O2 Arena v Praze – Vysočanech. V současné době se Helika podílí na 2 projektech v Plzni - stavbě Nového divadla a rekonstrukci kulturní fabriky Světovar. Mezi další projekty, které jsou v realizaci, patří dostavba Základní školy v Roztokách, stavba obchodního centra Bory Mall v Bratislavě a dostavba a modernizace okresní nemocnice v Náchodě.Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Štěpán Pácl: „Boj proti přesile má smysl.“

paclSvět plný krátkých cest za rychlým uspokojením je silnou inspirací pro odvážné tvůrce. Divadelní režisér Štěpán Pácl si troufl na dramatickou látku, která byla v českých podmínkách dlouhá léta nezpracována. Ostatně – jd...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)

Z archivu...

Čtěte také...

ZÁVĚR SEZÓNY V ČESKOLIPSKÉ GALERII JÍDELNA VE ZNAMENÍ DVOU VÝJIMEČNÝCH VÝSTAV

Museum CL 200Na závěr sezóny připravila Galerie Jídelna při Vlastivědném muzeu v České Lípě dvě výjimečné výstavy. První z nich, pod názvem „Vyskladněno / vystaveno“, bude zahájena v úterý 3. 11. 2015 v 17 hodin. Ivo Medek Kopaninský – surrealista, grafik,...


Literatura

Robert Rohál mapuje tvorbu českých a slovenských zpěváků i herců

Rohal Hvezdy odvedle 200Dvě publikace - Legendy československé populární hudby (podtitul: 70. a 80. léta) a Hvězdy odvedle (podtitul: a jejich stopy nejen v českém filmu) - mají leccos společného.

 

...

Divadlo

TANEC PRAHA 2014 26. Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla

TP perexČervnový program 26. Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2014, který probíhá v rozmezí 26.5.-26.6.2014, je velmi bohatý a přináší milovníkům tohoto žánru spoustu krásných představení pro dospělé i děti.

...

Film

KOLEKCE FILMOVÝCH KLAPEK JE TÉMĚŘ KOMPLETNÍ. BUDE NEJVĚTŠÍ V HISTORII

klap200V průběhu minulého týdne dorazila do Zlína od výtvarníků velká část umělecky ztvárněných klapek. Ty budou tvořit unikátní kolekci téměř 140 kusů, která bude svým rozsahem největší v historii. K vidění budou na různých místech v ČR. V neděli 29. května se...