Brněnská výstava Kateřiny Houfkové propojuje fotografii a poezii

Brněnská výstava Kateřiny Houfkové propojuje fotografii a poezii

OlihneVýstava brněnské fotografky a zároveň naší redakční kolegyně Kateřiny Houfkové představuje unikátní propojení fotografie a minimalistické poezie. Vernisáž výstavy s názvem Olihně z mikrotenu můžete navštívit 11. července od 18 hodin v brněnské Vinné galerii, výstava následně potrvá až do poloviny srpna.

 

 


Kateřina Houfková usiluje o zachycení prchavých okamžiků, momentálních dráždění smyslů a intimních zpovědí. Jediný pohled doplněný o pár slov může dohromady tvořit živou vzpomínku, jakousi poetickou slzu, kterou občas uroní naše podvědomí.

V životě nás provází nejhlubší momenty, kdy naše nitro pozoruje okolní svět a do své paměti si už napořád ukládá ty malé jiskrné záblesky. Protože drobná andělská ptačí mrtvolka nikdy nebyla krásnější, než když ji zrovna pozorujeme, a usmívající se oči pod blonďatými loknami nikdy nebyly nebezpečnější, než když se dívají na nás.

Každý si ve své hlavě tvoříme vzpomínky, které čas obrousí do nejtřpytivějších diamantů. Tvoříme si své vlastní vzdušné olihně, fata morgány, které jsou tak dokonalé jen proto, že je vidíme právě našima očima.

„Fotobásně, síla slova a obrazu, dva prolínající se příběhy, které se semknou v jeden, jenž je na konci pokaždé jiný. Svět, jaký známe a neznáme, v konverzaci s námi. V každém díle, které přináší Kateřina Houfková, nejen že nalézáme kus sebe, ale autorka jde dál, až za hranici našeho světa a přináší cestu do našeho vnitřního vesmíru,“ komentuje tvorbu básník Gabriel Emanuel Stapo. „Série fotobásní Olihně z mikrotenu není o tom, co je v jednotlivých fotografiích, je o tom, co je mimo jejich rámec,“ dodává.

Okamžik je jakýsi atom existence, vykrystalizovaná podoba bytí. Nakonec je to to jediné, co v uspěchané sebestravující postmoderní době dává smysl. Okamžik je jedinečný právě ve své nejzákladnější podstatě, a tou je pomíjivost.

Olihně z mikrotenu

OlihnePozv

Vinná galerie Brno
Vernisáž: 11. července od 18 hodin v brněnské Vinné galerii
Lužánecká 16, 60200 Brno, Czech Republic
Výstava potrvá až do poloviny srpna

https://www.facebook.com/events/1476387095936800/?fref=ts


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Anna K. a Kryštof Michal hodnotí festivalovou sezónu

anna k krystof michalOpen Air Festival sice hostil zahraniční hvězdy velkých jmen, které na sebe strhly značnou pozornost, ale Kultuře21 neunikly ani stálice české poprockové scény. Kryštof Michal ze Support...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Významný světový umělec v Galerii Miro

miro 200Ještě do konce srpna je možné shlédnout výstavu, která je v Čechách ojedinělá. Tento velmi zajímavý umělec ve svých obrazech mísí mnoho zajímavých filozofických prvků. Neváhejte!

...

Literatura

Obžaloba dospělého světa

male klice 200Čeští čtenáři se v minulém roce po téměř třiceti letech od prvního vydání dočkali překladu knihy norské spisovatelky Bjørg Vikové Malé klíče, velké pokoje. Kniha čtenáře přenáší v čase do období druhé světové války v norském  Oslo. Průvodk...

Divadlo

PERFORMALITA: Tělo moje
Performalita Telo moje obrInscenované scénické čtení současné divadelní hry polského autora Marka Pruchniewského Tělo moje je prvním překladem této hry do češtiny a zároveň jejím prvním uvedením v Čechách. Vzniká za spolupráce Performal...

Film

EXPERTI OBJASNÍ PŘÍČINY NIČIVÝCH HURIKÁNŮ V NOVÉM DOKUMENTU DISCOVERY

hurikan perexDva nejničivější hurikány poslední doby se přehnaly severoamerickým kontinentem a napáchaly škody v řádech stovek miliard amerických dolarů. Další mohutná bouře stupně 5 Saffir-Simpsonovy stupnice pustoší Karibik právě v tuto chvíli.