Hlína ohněm pálená vodou chlazená
Banner

Hlína ohněm pálená vodou chlazená

keramika Raku 200Letošní letní výstava v Podřipském muzeu seznámí s netradiční keramickou technikou „raku“. Slavnostní zahájení, se bude konat v pondělí 14. července v 18 hod v muzejních prostorách. Autorkou výstavy je zakladatelka keramického Ateliéru v Újezdci u Litomyšle paní Jana Krejzová. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky čajové keramiky a dekoračních předmětů.  Výstava bude obohacena o stylové doplňky přibližující prostředí, ve kterém Jana Krejzová žije, získává inspiraci a tvoří.

 


Oheň, voda, země a vzduch jsou pradávnými tvořivými elementy. Stávají se také hlavními a vzájemně na sebe působícími činiteli při vytváření keramiky ojedinělou technologií raku. Tento proces jakoby zpřítomňuje prvotní proměny hmoty, avšak v urychleném časovém horizontu, měřícím čas nikoliv na miliony let, ale na čas dnů a týdnů. Zvláštností tohoto postupu je mimořádná možnost vstoupit do děje výpalu keramiky a stát se tak jeho součástí.  Vlastním záměrem a představou je možné v daném okamžiku ovlivnit a zakusit proměnu vznikajícího díla, jeho vzhledu a charakteru. Pojem „Raku“ má svůj původ v Japonsku již v 16. století a znamená potěšení - radost.


Technologie Raku přitahuje právě svými nevyčerpatelnými proměnami v průběhu výpalu. Je to neopakovatelný vzájemně se ovlivňující dialog o tom, co z výchozí předem promyšlené představy bude pozměněno nebo zachováno? Jakým způsobem bude hliněný materiál reagovat na relativně nízký žár v peci? Jak se při výpalu změní barevnost, která bývá při tomto postupu proměnlivá a nevšední? Objeví-li se něco neočekávaného, co naruší nebo posílí účinek původního záměru?

Keramika Raku


Při této interakci je podle autorky důležité naslouchat proměnám, nechat se jimi překvapovat, neulpívat na původní vizi konečného vzhledu díla a současně instinktivně zanechávat stopy vlastních zásahů.  Přes respektování přirozených vlastností materiálu je pro ni lákavé jít proti požadavkům hlíny i proti ověřeným zvyklostem a zkušenostem. Výsledkem může být nezdar, ale také objevení nových možností. Osobitý tvar děl Jany Krejzové je daný modelováním z volné ruky, stavěním, plátováním a následným vytloukáním dřevěným tloučkem a kartáčkem. Stejně tak je ojedinělý vzhled povrchu, který je v průběhu výpalu poléván mlékem, vkládán do čajových lístků, obilných zrn, tlejícího listí nebo trav a po té je upravován včelím voskem.  


    Během výstavy bude pro zájemce k dispozici workshop věnovaný čajové tématice spojený s praktickými ukázkami přípravy méně známých japonských čajů. Doufáme, že vás netradiční téma zaujalo a povzbudilo k návštěvě muzea během nadcházejících letních a podzimních měsíců. Výstava bude návštěvníkům Podřipského muzea přístupná od 15. července do 24. října 2014.


 

Rozhovor

Vyzrálost člověka se pozná podle toho, že dokáže dělat něco i pro druhé, říká Alena Hájková

alena hajkova perexAtraktivní, zajímavá, temperamentní, akční, inteligentní, empatická, pokorná...  Tak nějak bych charakterizoval paní Alenu Hájkovou, jednatelku agentury VIP osobnosti. Řadu let organizuje zajímavé akce, na jiných zase spoluprac...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Do Prahy přijela ruská propaganda, usadila se na Václavském náměstí!
ruska propaganda 200Až do 29. července mohou zájemci navštívit výstavu obrazů ruského karikaturisty Vasji Ložkina nazvanou sarkasticky Ruská propaganda. Jeho díla jsou vystavena v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství (Václavsk...

Literatura

Je-libo bizárek v komiksovém kabátku? Dobrodružství Jeronýma Moucherota

dobrodruzstvi jeronyma moucherota200Komiksové nakladatelství Crew vydalo v květnu v edici Mistrovská díla evropského komiksu Dobrodružství Jeronýma Moucherota od význačného francouzského autora Francoise Boucqa. Necháte se nalákat na...

Divadlo

Manželské vraždění jako dárek k výročí

manzelske vrazdeni perexNelekejte se, krev v tomto článku nepoteče. Řeč je o divadelní hře Manželské vraždění francouzského dramatika Erika-Emmanuela Schmitta, kterou si přidalo do repertoáru Městské divadlo Z...

Film

Vybíjená jako ze školy

vybijenaperexFilm Vybíjená (2015) je jakýmsi pokusem o realistickou komedii. Všechno je v ní znázorněné dost natvrdo, ale zároveň se nic z toho příliš neřeší.

C...