E S E J : O K N A - 20. výstava fotografa, historika a publicisty Zdeňka Pokorného
Banner

E S E J : O K N A - 20. výstava fotografa, historika a publicisty Zdeňka Pokorného

Email Tisk

p Pokorny OKNA PEREXPřijměte pozvánku na na již 20. výstavu fotografa, historika a publicisty pana Zdeňka Pokorného do ústeckého muzea, která bude zahájena vernisáží v úterý 22.července. Stěžejním tématem výstavy jsou Okna - snímky, které byly pořízeny během poznávacích cest autora, jenž často nachází poezii detailu tam, kde by jiný nehledal a snaží se poselství krásy předávat dál nejen prostřednictvím fotografií, ale i silou průvodního slova s osobním významem.

 

 

E S E J : O K N A

Neco tak obyčejného jako jsou okna. Opravdu? Všude je vidíme a je jich moc – a to nás mýlí. Je tomu však skutečně tak?

Okna 8

Nejsou okna také symbolem? Oddělování a přibližování. Něco je před nimi, mnohdy se otvírají do skutečné dálky. Za nimi bývá svět jiný. Skrytý a náš. Vše může existovat v četných variantách a podobách. Některá vedou do úzkých uliček, téměř se dotýkají zdí nebo nahlížejí do cizích oken. Okna umí zobrazovat i pásma krajiny, dohlédnutelné nebe, hladinu jezera, ale i zdánlivé nekonečné hladiny. Jsou okna otevřená, ale i ta, která nás zabezpečují a chrání. Okna plná vzduchu, která otvírají naše soukromí i cizím pohledům a slunci. Některá okna nabízejí jen temnotu plnou dohadů a tajemství. Jsou okna vyzývavá i zapomenutá, blýskající se i ta, která jen naznačují a špínou a prachem temní.

Okna Sant

Okna jsou prostředkem setkání. Jednoho prostoru, často nesouměřitelného, s jiným, velikým, těžko definovatelným. V lidské histori patří okna na úplný začátek. I v prvních příbytcích existovaly otvory, uvolňovaly sevření zdí, pomáhaly vzduchu a světlu. Okna ukrývají i naše tajemství. A stala se samozřejmostí. Jedním ze symbolů našeho žití a snažení.

Okna 5

Stále naléhavěji jsem si kladl otázky související se světem, který mě obklopoval. Po dlouhé cestě bych rád došel k určitým závěrům. Vše je v neustálém pohybu, těžko se mi to může podařit. Člověk by měl hledat samysl věcí i své existence. Tak vznikl i tento soubor. Dlouho jsem jen zaznamenával a evidoval. Nahlížel a nezastavoval se. I ve svém fotografování, jsem si uvědomil, že se musím pokusit vyjádřit i smysl toho co jsem viděl, zažil, promyslel. Dát všemu tvůrčí obohacenou podobu a zanechat svědectví.

p Pokorny Okna plakat

Autorem fotografií i průvodního textu je Zdeněk Pokorný
Úvodník: redakce 

www.muzeumusti.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Z archivu...

Čtěte také...

Zelená vlna s VÝTVARNÍKEM Františkem Skálou

Frantisek Skala 200Hostem tradičního diskusního večera Zelená vlna bude přední český sochař, malíř, ilustrátor a hudebník František Skála. Řeč bude o jeho uměleckých aktivitách, plánech a o aktuálně realizované spol...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nadčasový Malý princ v novém vydání

Maly princ 200Máme doma tuhle knížku, kterou vydal Albatros v roce 2000, a jsou v ní autorovy ilustrace. Nyní se mi dostalo do ruky vydání z dílny Fragmentu a byla jsem zvědavá, jaký je mezi nimi rozdíl. Text je samosebou totožný, ale obrázky nejsou od Ant...

Divadlo

Divadlo Rokoko uvede hru Marka Epsteina Veterán

vet 200Tomáš Novotný, Máša Málková, Jan Vlasák, Dana Batulková, Oldřich Vízner a další právě v režii Pavla Kheka zkoušejí hru Marka Epsteina Veterán s podtitulem Šlapej, nebo chcípni. Mají z...

Film

Amores Perros – velkolepá, i když poněkud drsná podívaná

amoresperros 200Láska je v literatuře, filmu, písních opěvována jako něco nádherného, kouzelného, něco, o co stojí usilovat a bojovat. Proto považuji docela za odvahu dát jako podtitulek filmu Amores Perros „láska je kurva“. Režisér Alejandro Gonzáles I...