Reklama

E S E J : O K N A - 20. výstava fotografa, historika a publicisty Zdeňka Pokorného

Email Tisk

p Pokorny OKNA PEREXPřijměte pozvánku na na již 20. výstavu fotografa, historika a publicisty pana Zdeňka Pokorného do ústeckého muzea, která bude zahájena vernisáží v úterý 22.července. Stěžejním tématem výstavy jsou Okna - snímky, které byly pořízeny během poznávacích cest autora, jenž často nachází poezii detailu tam, kde by jiný nehledal a snaží se poselství krásy předávat dál nejen prostřednictvím fotografií, ale i silou průvodního slova s osobním významem.

 

 

E S E J : O K N A

Neco tak obyčejného jako jsou okna. Opravdu? Všude je vidíme a je jich moc – a to nás mýlí. Je tomu však skutečně tak?

Okna 8

Nejsou okna také symbolem? Oddělování a přibližování. Něco je před nimi, mnohdy se otvírají do skutečné dálky. Za nimi bývá svět jiný. Skrytý a náš. Vše může existovat v četných variantách a podobách. Některá vedou do úzkých uliček, téměř se dotýkají zdí nebo nahlížejí do cizích oken. Okna umí zobrazovat i pásma krajiny, dohlédnutelné nebe, hladinu jezera, ale i zdánlivé nekonečné hladiny. Jsou okna otevřená, ale i ta, která nás zabezpečují a chrání. Okna plná vzduchu, která otvírají naše soukromí i cizím pohledům a slunci. Některá okna nabízejí jen temnotu plnou dohadů a tajemství. Jsou okna vyzývavá i zapomenutá, blýskající se i ta, která jen naznačují a špínou a prachem temní.

Okna Sant

Okna jsou prostředkem setkání. Jednoho prostoru, často nesouměřitelného, s jiným, velikým, těžko definovatelným. V lidské histori patří okna na úplný začátek. I v prvních příbytcích existovaly otvory, uvolňovaly sevření zdí, pomáhaly vzduchu a světlu. Okna ukrývají i naše tajemství. A stala se samozřejmostí. Jedním ze symbolů našeho žití a snažení.

Okna 5

Stále naléhavěji jsem si kladl otázky související se světem, který mě obklopoval. Po dlouhé cestě bych rád došel k určitým závěrům. Vše je v neustálém pohybu, těžko se mi to může podařit. Člověk by měl hledat samysl věcí i své existence. Tak vznikl i tento soubor. Dlouho jsem jen zaznamenával a evidoval. Nahlížel a nezastavoval se. I ve svém fotografování, jsem si uvědomil, že se musím pokusit vyjádřit i smysl toho co jsem viděl, zažil, promyslel. Dát všemu tvůrčí obohacenou podobu a zanechat svědectví.

p Pokorny Okna plakat

Autorem fotografií i průvodního textu je Zdeněk Pokorný
Úvodník: redakce 

www.muzeumusti.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Banner

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 26

Čtěte také...

Prague Photo Festival pokračuje

praguephoto 200Prague Photo 2013 již sice skončilo, zato jeho dceřiný projekt Prague Photo Festival nyní úspěšně běží v několika pražských galeriích. Oproti dubnovému Prague Photu, jehož cílem bylo seznámit laickou i od...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Seznamte se s richhikingem


jak jsem stopoval letadlo 200Nedávno vyšla v edici Bizbooks zajímavá knížka s poutavým názvem Jak jsem stopoval letadlo. Její autor, Stanislav Gálik s tímto tématem také objel republiku se sérií přednášek, protože rozhodně má co předa...

Divadlo

Když kamarádi už nejsou, co bývali

fuk 200Divadlo pod Palmovkou opět hraje po rekonstrukci ve svých prostorech. Jednou z premiér aktuální sezóny je i hra nizozemské autorky Marie Goos, která poukazuje na to, že časy a lidi se mění, i když byli skálopevně přesvěd...

Film

Woody Allen přichází s retro duchařskou komedií Kouzlo měsíčního svitu

Kouzlo mesicniho svitu 200Hlavní hrdina filmu  - celosvětově uznávaný Stanley alias Wei Ling Soo  (Colin Firth – Deník Bridget Jones , Mamma Mia, Králova řeč) poměrně silně odkazuje  svým charakterem na „křížence“  Marka Darcyho z Deníku Bridg...