E S E J : O K N A - 20. výstava fotografa, historika a publicisty Zdeňka Pokorného

E S E J : O K N A - 20. výstava fotografa, historika a publicisty Zdeňka Pokorného

Email Tisk

p Pokorny OKNA PEREXPřijměte pozvánku na na již 20. výstavu fotografa, historika a publicisty pana Zdeňka Pokorného do ústeckého muzea, která bude zahájena vernisáží v úterý 22.července. Stěžejním tématem výstavy jsou Okna - snímky, které byly pořízeny během poznávacích cest autora, jenž často nachází poezii detailu tam, kde by jiný nehledal a snaží se poselství krásy předávat dál nejen prostřednictvím fotografií, ale i silou průvodního slova s osobním významem.

 

 

E S E J : O K N A

Neco tak obyčejného jako jsou okna. Opravdu? Všude je vidíme a je jich moc – a to nás mýlí. Je tomu však skutečně tak?

Okna 8

Nejsou okna také symbolem? Oddělování a přibližování. Něco je před nimi, mnohdy se otvírají do skutečné dálky. Za nimi bývá svět jiný. Skrytý a náš. Vše může existovat v četných variantách a podobách. Některá vedou do úzkých uliček, téměř se dotýkají zdí nebo nahlížejí do cizích oken. Okna umí zobrazovat i pásma krajiny, dohlédnutelné nebe, hladinu jezera, ale i zdánlivé nekonečné hladiny. Jsou okna otevřená, ale i ta, která nás zabezpečují a chrání. Okna plná vzduchu, která otvírají naše soukromí i cizím pohledům a slunci. Některá okna nabízejí jen temnotu plnou dohadů a tajemství. Jsou okna vyzývavá i zapomenutá, blýskající se i ta, která jen naznačují a špínou a prachem temní.

Okna Sant

Okna jsou prostředkem setkání. Jednoho prostoru, často nesouměřitelného, s jiným, velikým, těžko definovatelným. V lidské histori patří okna na úplný začátek. I v prvních příbytcích existovaly otvory, uvolňovaly sevření zdí, pomáhaly vzduchu a světlu. Okna ukrývají i naše tajemství. A stala se samozřejmostí. Jedním ze symbolů našeho žití a snažení.

Okna 5

Stále naléhavěji jsem si kladl otázky související se světem, který mě obklopoval. Po dlouhé cestě bych rád došel k určitým závěrům. Vše je v neustálém pohybu, těžko se mi to může podařit. Člověk by měl hledat samysl věcí i své existence. Tak vznikl i tento soubor. Dlouho jsem jen zaznamenával a evidoval. Nahlížel a nezastavoval se. I ve svém fotografování, jsem si uvědomil, že se musím pokusit vyjádřit i smysl toho co jsem viděl, zažil, promyslel. Dát všemu tvůrčí obohacenou podobu a zanechat svědectví.

p Pokorny Okna plakat

Autorem fotografií i průvodního textu je Zdeněk Pokorný
Úvodník: redakce 

www.muzeumusti.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Druhé Shape & Vision má větší prostor a navazující výstavu

shape and vision 200Shape & Vision je událost, která přináší setkání s tvůrčí prací výjimečných módních návrhářů a architektů. Na večer komentovaných projekcí a diskusí, který se skuteční 26. března v NoD, tentokrát naváže i dvouden...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Příběh žen z bloku 10

Zeny z bloku 10 200Na první pohled ponurá obálka s židovskou hvězdou knihy od německého autora Hanse – Joachima Langa skrývá několik smutných příběhů žen, které na vlastní kůži prožily lékařské pokusy v osvětimském koncentračním táboře. Ženy z bl...

Divadlo

Zlínské divadlo uvede gurmánskou komedii Blbec k večeři

blbec k veceri 200Vtipné dialogy, inteligentní svěží humor a nečekané situace slibuje nová komedie Městského divadla Zlín Blbec k večeři. V režii Hany Mikoláškové bude mít premiéru 25. února v 19.00 ve Velkém sále.

...

Film

Václav Marhoul dokončil druhou fázi natáčení filmu Nabarvené ptáče

ptace 1Skončila druhá z celkového počtu sedmi etap natáčení adaptace světového bestselleru Jerzy Kosińského Nabarvené ptáče v režii Václava Marhoula. V první polovině června štáb pracoval nejdříve na Slovensku, konkrétně pak na lokacích u řeky Váh, poté  v br...