Od kaligramů po snowboard z recyklovaného odpadu na přehlídce umění Samorosti 2014

Od kaligramů po snowboard z recyklovaného odpadu na přehlídce umění Samorosti 2014

Email Tisk

Samorosti 200V Experimentálním prostoru NoD byl v úterý 22. července zahájen druhý ročník přehlídky autorského nezávislého umění Samorosti 2014. Výstava maleb, fotografií, objektů, grafik, videoartu a jiných uměleckých výtvorů potrvá až do 5. září. Z celkem 215 přihlášených umělců budou vybráni vítězové kategorií Cena publika, Cena odborné poroty a Cena za objev NoD, kteří získají samostatnou výstavu v Experimentálním prostoru NoD v roce 2015. Záštitu nad přehlídkou převzaly významné osobnosti české umělecké scény František Skála, Štěpánka Šimlová, Margita Titlová-Ylovsky a Mardoša. Návštěvníci budou moci blíže poznat své favority každé srpnové úterý na večerních prezentacích. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 2. září 2014.


Samorosti letos ukazují šuplíková díla profesionálních i amatérských výtvarníků již podruhé. Na otevřenou výzvu k účasti reagovalo více než 215 tvůrčích osobností nejen z České republiky, ale také z Francie či Slovenska. Kromě maleb, fotografií, videoartu či prostorových děl zde lze nalézt například snowboard z recyklovaného odpadu, kaligramy nebo šperk z lipového dřeva.

Vítězové Ceny publika, Ceny odborné poroty a Ceny za objev NoD získají samostatnou výstavu v Experimentálním prostoru NoD. Nově udílená Cena za objev NoD je divokou kartou kurátorů přehlídky.

Samorosti1

O Ceně publika mohou až do 31. srpna rozhodovat sami návštěvníci přehlídky prostřednictvím hlasovacích formulářů umístěných v prostorách Galerie NoD. ,,Novinkou jsou také pravidelné prezentace zúčastněných autorů, které budou probíhat každé srpnové úterý. Tyto krátké přednášky mohou návštěvníkům pomoci nejenom při volbě favorita, ale také při hledání inspirace pro vlastní tvorbu," informuje o doprovodném programu kurátorka výstavy Veronika Zajačiková.

Třetí výherce získá Cenu odborné poroty, v níž letos zasedne svérázný autor a držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého František Skála. Skála šel pěšky z Čech až na Bienále do italských Benátek, kde poté ,,vystavoval, co cestou našel". Dalším členem poroty je výtvarnice Štěpánka Šimlová, která se ve své tvorbě snaží zachytit pomíjející okamžiky života, včetně vlastních pocitů. Dále pak Margita Titlová-Ylovsky, která ve svých obrazech pracuje s aurou a energetickým polem člověka. Čtveřici porotců uzavírá spisovatel a hudebník Mardoša, který, společně s Milanem Caisem, v osmé třídě základní školy založil hudební skupinu Tata Bojs.

Slavnostní vyhlášení vítězů a dernisáž výstavy proběhnou 2. září od 19 hodin.

Samorosti2

Přehlídka navazuje na dřívější české salony, které se od šedesátých let nepravidelně opakují a jež dávaly příležitost tvůrcům z řad profesionálních umělců i amatérů, kteří tvořili doma bez možnosti svá díla představit veřejnosti. Samorosti dávají takovým lidem možnost vzájemného srování své tvorby, inspirace a konfrontace. V loňském roce přehlídka oslovila více než 130 účastníků a 1000 návštěvníků. V odborné porotě zasedli zpěvačka Monika Načeva, výtvarnice Kamila Ženatá, divadelní režisér Jan Nebeský, moderátor Karel Oujezdský a jejím čestým členem byl zpěvák Karel Gott.

Samorosti 2014
23. 7. - 5. 9. 2014
Prezentace Samorosti 2014 | Ke kořenům:
5. 8., 12. 8., 19. 8., 26. 8. / vždy od 19:00
Slavnostní vyhlášení vítězů 2. 9. / 19:00
Kurátor: Veronika Zajačiková


 
Banner

Rozhovor

1st Choice: „Budeme hrát na tisíc dvě stě procent a navíc před domácím publikem!“

1st choice 200Těsně před festivalem Sunday Music Jam vám přinášíme rozhovor s bubeníkem kapely 1stChoice Janem Martinkem. V kapele se udály různé změny a frčí směle dál, tak si přečtěte, jak jim to jde a zajděte se podívat – 30. srpna do areálu Tiskárny n...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

PODÍVEJTE SE NA OBRAZY VYTVOŘENÉ DĚTMI Z AZYLOVÉHO DOMU A NA UMĚLECKÁ DÍLA PACIENTŮ SE SCHIZOFRENIÍ

galerie harfa 200Obě dvě netradiční výstavy budou v Galerii Harfa k vidění pouze jeden týden a to od pondělí 20. května do neděle 26. května 2013. Pokud tedy chcete vidět možná trochu jiný svět, pospěšte si!

...

Literatura

Budou Čáry života nejlepší Young Adult knihou tohoto roku?

cary-zivota200Když se má objevit novinka od autorky populární knihy či série, vždy ji provází velké očekávání a zároveň i obavy. Dokáže se vyrovnat své předchůdkyni? Čarám života od autorky Veroniky Roth se to rozhodně povedlo.

Divadlo

Divadlo se rozloučí na náměstí se sezonou muzikálem Řek Zorba

Zorba perexNáměstí Míru ve Zlíně se v pátek 27. června v 18 hodin promění v prosluněnou Krétu. Zlínští divadelníci se tam budou stejně jako každý rok loučit se sezonou. Tentokrát zvou na koncertní verzi světového muzikálu Řek Zorba o nekone...

Film

Vendetu? Nebo něco ostřejšího?

200filmGiovanni Manzoni/Fred Blake (Robert De Niro) byl dříve mafiánským bossem velké rodiny. Nyní je ale už starý, chce mít klid i bezpečí, a to jak pro sebe, tak pro ostatní členy své rodiny – svou impulzivní ženu Maggie (Michelle Pfeiffer), překrásnou dce...