Libverda - ostrov uprostřed bažin k pomilování
Banner

Libverda - ostrov uprostřed bažin k pomilování

LL perexV půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor, mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem, se nachází obec Lázně Libverda. Kotlina, v níž se obec nachází, je uzavřena majestátním horským masivem Smrku - nejvyšší horou české části Jizerských hor (1.124 m.n.m.), a jejich hřebeny, které Libverdu malebně lemují, jim dávají punc důležitého střediska cestovního ruchu a turistiky nejen regionu Frýdlantska, ale i celého Libereckého kraje.

Milý ostrov uprostřed bažin
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1381, kdy se dnešní Libverdě říkalo Lybenwerde a již v té době lidé věděli o léčivosti místního pramene. Název obce se později měnil: Liewerde, Liwerde, Liebweda (1601), Liewerda (1651), Leibwerda (1854), Libwerda. Začátek jména obce „lieb“ znamená v němčině „milý“, v doslovném překladu je celý název „milý ostrov uprostřed bažin“. Poutníci, kteří putovali z Lužice do nedalekého mariánského poutního kostela v Hejnicích, se osvěžovali „boží vodou“, která zde vyvěrala. Zpočátku to byl pouze jeden pramen. Léčili se jím i slavní panovníci - saský kurfiřt August I. a vévoda Albrecht z Valdštejna, který trpěl syfilidou a nechával si léčivou vodu posílat tam, kde právě pobýval. Více o historii obce se dočtete ZDE. Zakladatelem dnešních lázní byl Kristián Filip hrabě Clam-Gallas, majitel frýdlantského panství. Kristián Filip nechal v letech 1776 - 1818 otevřít nové prameny. Starý pramen byl zasypán. Nově navrtané prameny dostaly jména Mariin, Kristiánův a Eduardův a vyvěraly přímo u lázeňských budov. Statut léčivých lázní byl Libverdě udělen v roce 1836. 

LL kolonada

Regenerace těla i ducha
V místním Spa resortu Libverda se můžete oddat nejen léčivým účinkům minerálních pramenů hydrogenuhličitanového typu, ale i široké nabídce lázeňských procedur. Park, který resort obklopuje, je jako stvořený pro odpočinek a relaxaci. K dokonalému zážitku přispívají příjemné prostory lázeňských budov, komfortně zařízené pokoje a skvělá strava. Čerstvého vzduchu se můžete dosyta nadýchat při procházkách po blízkém i vzdálenějším okolí.

LL 1

Vyhlídky nad Libverdou a Sluneční cesta
Obec připravila pro své hosty a turisty značený vyhlídkový okruh, který je součástí interkontinentální sluneční cesty vedoucí kolem celé země, procházející 5 kontinenty a 180 státy. Sluneční cesta je největší cestou naší planety, je dlouhá půl milionu kilometrů. Tato unikátní trasa vede nejatraktivnějšími částmi jednotlivých měst, fascinujícími přírodními divy země, kulturními poklady lidstva. Zavede vás například do Himálaje v Nepálu, k pyramidám Egypta a Mexika, do říše Inků, do Paříže, New Yorku, Tokia, k historické Tróji, do pohoří Alp, do Austrálie a do mnohých dalších více než zajímavých míst. Zde v České republice vede tato trasa po značených cestách KČT. Zdejší okruh začíná u jednoho z nejstaršího objektu v lázních - zrekonstruovaného loveckého zámečku (penzion Frýdlant), dalšími zastávkami jsou Nový dům, lázeňský dům Ostrava, areál lázeňské kolonády, Zámeček s Clam-Gallasovským erbem a lázeňský dům Vodoléčba, odpočívadlo u panoramatické mapyObří sud.

LL 2

Obří sud pro jedlíky i tanečníky
Nedaleko obce na kopci se nachází další z atraktivních cílů návštěvníků, turistů i cyklistů – výletní restaurace Obří sud. Stavba je celá ze dřeva a vzorem pro její vybudování byl Obří sud na vrcholu Javorníku. Od roku 1974, kdy Obří sud na Javorníku vyhořel, až do otevření po jeho znovupostavení v roce 2011, byla libverdská stavba jedinou takovou v celé České republice. Na jídelním lístku můžete najít klasiku z české kuchyně, například hovězí guláš, staročeské lokše či flambovaný trhanec jako dezert. Pro pivaře mají na čepu ležák z Plzně či jedenáctku Kozla a nealko osvěžení zajistí domácí malinová limonáda. Přímo v sudu je i taneční sál pro 160 návštěvníků. V okolí můžete navštívit několik vyhlídek, které provází místní pověsti, a milovníky cyklistiky potěší nedaleká stezka Singltreku pod Smrkem.

LL sud

Vyhlídka, kterou si zamilujete (nebo kde se zamilujete)
Jednou z vyhlídek lemujících obec je místo s názvem Libverdské prameny. Kromě nádherné vzrostlé lípy, pod níž jsou umístěny lavičky jako stvořené k odpočinku znavených šviháků lázeňských, zde stojí dřevěná socha charismatického loupeživého rytíře Černýho Honzy, do které(ho) jsem se okamžitě zamilovala. Vypráví o něm místní legenda.

LL honza
Černej Honza

Za dávných časů v těchto končinách řádil se svými kumpány. Když zjistil, že si páni léčivý pramen pouze sobě ohradili, aby z něho nesměl pít obyčejný lid, rozčílil se převelice. A velel kumpánům rozbít ohradu, zapálit stavení, které bylo poblíž a studánku zasypat. Chlapi raubíři se na to vrhli jako diví. Což o stavení – shořelo hned, však bylo jen dřevěné – i ta ohrada padla, ale se zasypáním pramene bylo ouvej … Loupežníci snaživě zaházeli pramen hlínou, ale kouzelná voda prosakovala dále. Vykopali tedy nedaleko jámu, aby hlínou z ní zasypali ten pramen jak se patří … ale co čert nechtěl, jak tu jámu kopali, začal z ní prýštit druhý pramen, ještě vydatnější než ten první. Rozzuřil se tenkrát Černej Honza a rozkázal kopat zas ještě o kus dál a hloub, aby zaházeli pořádně oba prameny. Loupežníci kopou, kopou, už mají oba prameny skoro zaházené, když tu najednou i z té třetí jámy vyrazí prudký proud a prýští do výšky, jako když vodotrysk pustíš. A tu Černej Honza vzkřiknul: „Jeden pramen jsem zaházet chtěl a dva docela nové vyrazily. To bych taky mohl kopat do soudného dne a nakonec mi to tu začne stříkat ze všech stran.“ A tak se krutý mordýř stal objevitelem dalších dvou pramenů libverdské kyselky.

Zastavení u Matky Boží v Hejnicích
V nedalekých Hejnicích se nachází chrám Navštívení Panny Marie, který je národní kulturní památkou České republiky a patří mezi vyhledávané cíle turistů i skutečných poutníků. Pro ty je zde zřízeno Mezinárodní centrum duchovní obnovy. Baziliku je možné si prohlédnout po předchozím objednání za doprovodu průvodce (s výkladem).

LL znak

Tlustý kohout zemřel zdráv
Přijdete-li do Libverdy, podívejte se nejdříve na střechu Eduardova zřídla. Uvidíte tam fešáckého zeleného kohouta, ke kterému se váže další místní legenda o objevu léčivého pramene.

Jizerky po celý rok a výhledy 14x jinak
Lázně Libverda jsou součástí Turistického regionu Jizerské hory. Náhorní plošiny jsou protkány sítí cyklostezek a v zimě udržovaných lyžařských stop, kterými můžeme projíždět podle libosti mezi osadami, horskými chatami a přírodními zajímavostmi. Otevřené planiny a rarita Jizerských hor, 14 rozhleden, odkryjí před vámi nádherná panoramata. www.jizerky.cz

Fotogalerie:

Kdykoliv během roku se vydáte do tohoto nejsevernějšího pohoří České republiky, ať už do lázní nebo za různými druhy turistiky či sportu, Jizerky budou připraveny vás napojit, nakrmit a uspokojit další vaše představy a tužby. Věřte mi, že u jedné návštěvy nezůstane a že se budete chtít zase brzy vrátit.

Použitý zdroj: www.laznelibverda.cz 

Foto: Radka Mothejzíková


 

Rozhovor

David Stypka se draka NEBOJí

Neboj perex28. dubna 2017 vychází nové album Davida Stypky a jeho kapely Bandjeez s názvem NEBOJ. Už teď je v médiích poprask a jméno Stypka se skloňuje v mnoha pádech, naposledy byl s kapelou viděn v Dobrém ránu s ČT, a jak sám uvádí, poskytuje šest rozhov...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

První herbář pro děti, který pobaví

Herbar perObčas je těžké vybrat pohádku, která přinese to, co přinést má – zábavu a poučení. Často je to právě naopak a místo dobré nálady přispěje k nočním můrám. Přinejmenším s Kouzelným herbářem skřítka Bolhoje nešlápnete vedle.


Literatura

Říkanky a povídačky

rikanky 4Máme malé dítě a chceme ho něco naučit. Všechny babičky a sousedky bedlivě sledují, co ta naše ratolest už umí. Koukají, jestli má ještě dudlík, jestli udělá „pápá“ nebo co už umí říct. A my, matky prvních dětí, zcela nepřipravené, improvizujeme.

Divadlo

Roztančené jeviště – Souboj divadel Praha

roztancene perexAutorský projekt Tanečních kurzů Martina Šimka & Terezy Řípové byl odstartován v roce 2016 v Městském divadle Mladá Boleslav, kde proběhl první ročník projektu Roztančené divadlo aneb když herci tančí. Po tamním ús...

Film

Baby Driver vstupuje do kin

babydriver„Je to hodný kluk, a za volantem je to hotový ďábel.“ Takový je Baby (Ansel Elgort), nevinně vyhlížející řidič, který převáží drsné zločince z bodu A do bodu B, a to navíc velmi efektním způsobem za doprovodu vlastního soundtracku, který mu hraje...