Pardubice nabízejí více, než jen perník a koňské závody

Pardubice nabízejí více, než jen perník a koňské závody

Tisk

Pardubice perexNa soutoku řek Labe a Chrudimky, v Polabské nížině, leží město Pardubice. Mnoho lidí si jej spojuje s perníkem a koňskými závody, ale je zde především překrásné historické centrum. Navíc jeho revitalizované okolí nabízí spoustu možností pro relaxaci i aktivní odpočinek. Mě Pardubice naprosto uchvátily a vím, že se sem budu vždy ráda vracet.

 

Pozorný návštěvník při své procházce objeví nespočet detailů, které stojí za pozornost. Svým přístupem k ochraně a revitalizaci přírodních i historických památek by město mohlo být vzorem nejedné obci nejen v Čechách.

 

Malebné Pernštýnské náměstí
Na malebném náměstí a v přilehlých uličkách se můžete kochat pohledem na měšťanské domy pozdně gotické výstavby z počátku 16. století. Kamenná ostění, portály a zbytky malovaných nik v atikových štítech jsou skutečně velmi fotogenické. V průběhu staletí se projevily na vzhledu staveb prvky renesance, baroka, rokoka, klasicismu, empíru a dalších slohů.

Pardubice namesti

Pardubická radnice
Největším zásahem do původního raně novověkého jádra města byla stavba nové radnice v letech 1892 - 1894. Na místě staré radnice a dalších tří zbořených domů na severní straně náměstí vznikl rozlehlý novorenesanční radniční komplex, zbudovaný dle návrhu architekta Jana Wejrycha. Průčelí zdobí medailony, které zpodobňují české krále. Mezi okny 2. patra jsou fresky s alegoriemi ctností.

Pardubice radnice

Na zadním průčelí vynikají sgrafita podle návrhu Mikoláše Alše, představující tanec, recitaci, hudbu a kultus města Pardubic. Socha rytíře, která zdobí štít radnice, byla vytvořena podle postavy Vojtěcha z Pernštejna na náhrobku v kostele svatého Bartoloměje.

Pardubice jonas

Dům U Jonáše - velryby nekoušou
Nejobdivovanější barokní památkou Pardubic je dům čp. 50 na východní straně Pernštýnského náměstí, nazývaný „U Jonáše“. Průčelí domu zdobí rozměrný plastický reliéf s výjevem biblického proroka Jonáše v tlamě velryby. Autorství tohoto uměleckého díla je přisuzováno místnímu sochaři a řezbáři Jakubovi Teplému, který byl též autorem výzdoby několika dalších domů. V současné době zde najdete expozice Východočeské galerie.

 Pardubice brana

Zelená brána, pod ní kavárna
Dominantou městské památkové rezervace je Zelená brána. Svou charakteristickou věž s měděnou střechou získala po velkém požáru města v roce 1538 a jako „Zelená brána“ je výslovně zmíněna poprvé roku 1547. Současní návštěvníci města si však Zelenou bránu vybaví nejspíš v souvislosti s kavárnou Bajer, která se nachází hned pod věží, a kde podávají vynikající horkou čokoládu, kávu a jiné laskominy.

Pardubice kavarna

Kostel sv. Bartoloměje
Arciděkanský kostel sv. Bartoloměje dal postavit počátkem 16. století Vilém z Pernštejna. Novostavba pozdně gotického kostela měla sloužit jako chrám pro klášter řádu minoritů, který Vilém z Pernštejna před rokem 1514 v Pardubicích založil, a jako pohřebiště pro českou větev rodu pánů z Pernštejna. V roce 1532 převzal bartolomějský kostel definitivně roli hlavního farního kostela.

Pardubice kostel

Pardubický zámek, co byl vodním hradem
Unikátem této památky jsou dochované původní dispozice rovinného vodního hradu uzavřeného od okolního světa mohutnými zemními valy, poskytující zároveň pohodlí rozlehlého renesančního zámku. O jeho podobu se postarali páni z Pernštejna. Kromě návštěvy expozic Východočeského muzea v Pardubicích, které zde sídlí, se můžete procházet po cestičkách po jeho obvodu. Kolem zámku se rozprostírá rozlehlý park s vodními prvky, broukovišti a spoustou vzrostlých dřevin a stromů. Slouží nejen k procházkám a odpočinku, ale i k poznávání přírody. Jeho součástí je naučná stezka.

Pardubice zamek

Park Na Špici, špičková relaxace i aktivní odpočinek
Město Pardubice myslí na své obyvatele i návštěvníky, a tak v roce 2014 revitalizovalo území původního, již nevyhovujícího parku. Nyní je zde umístěna spousta laviček, dětské hřiště, pobytové plochy, víceúčelové hřiště, nový objekt Pavilon pro vzdělávací a volnočasové aktivity. Nechybí ani řádné osvětlení a lávka, která je velmi důležitou propojkou s centrem města, s Tyršovými sady ale také s další městskou části Polabiny. Je to opravdu krásné místo pro relaxaci a aktivní odpočinek.

Pardubice 1

Automatické mlýny melou změnu
Při návštěvě Pardubic nesmíte minout ani tuto významnou pamětihodnost. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR. Do roku 2013 se v objektu, který je dílem slavného českého architekta Josefa Gočára, mlela mouka. Od té doby se zde nedělo téměř nic, ale nyní se sem snad navrací život. Současnými majiteli jsou Pardubický kraj a architekt Lukáš Smetana. Ti plánují rozsáhlou rekonstrukci a další využití ke kulturním i společenským účelům.

Pardubice mlyny

Sklenka vína U Pavouka 
Příjemné posezení pro znaveného poutníka skýtá například vinárna U Pavouka, která se nachází v jedné z uliček hned za rohem Pernštýnského náměstí. Mají zde výborné víno, ale nabízejí i pivo a o hladu vás také nenechají. Konzumovat můžete buď v útulném interiéru nebo na předzahrádce. V této ulici s pohodovou atmosférou je několik krámků s vkusnými suvenýry a pár antikvariátů. Pro moje oko tedy rozhodně potěcha.

Pardubice U pavouka

Použité zdroje: web města Pardubice a parku Na Špici

Foto: autorka článku


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem hodně okysličován mladými spoluhráči v čele se zpěvačkou Danielou, říká Martin Němec

martin nemec200Je nezmar. Nebo ďábel? Tak nějak vidím muzikanta a navíc kapelníka, hudebního skladatele, textaře a malíře Martina Němce, a jsem ještě zdaleka nevyjmenoval všechno, čím vším se zabývá. Jeho originální vidění představuje tedy nejen hudba, s...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Salát z čekankových puků s jablky, kukuřicí a mrkví

salat2 perexVyzkoušejte další chuťově vyváženou kombinaci v zeleninovém salátu, jehož základem jsou čekankové puky. Ty jsou vhodné k přímé konzumaci, ale vydrží uskladněné v chladu až dva měsíce. Čekanka je nahořklá a povzbuzuje činnost jater, žlučníku a stře...


Literatura

Dopisy Kafkovi

200litDopisy Kafkovi Ireny Obermannové mi opravdu hodně potrápily mysl. Zpočátku jsem nevěděla, jak se k obsahu postavit. Nechápala jsem souvislosti a snažila jsem se vpravit do děje, ale moc mi to nešlo. Ale potom jsem si nechala text volně plynout do mozkový...

Divadlo

Být za Husáka rebelujícím teenagerem nebylo vůbec lehké

200divRevolta jde obvykle ruku v ruce s mládím. Kdy jindy se má taky člověk plný ideálů a snů bouřit proti autoritám ve škole a doma, u kterých nenachází žádné pochopení. Studentka gymnázia Helena Součková, jejíž jedinou starostí kdysi dávno bylo, jestli jí ro...

Film

Kultura se v jakýchokoli totalitních poměrech stává jejich hlasnou troubou

200fJako pětidílná je zamýšlená sada sborníků souhrnně nazvaných Kultura a totalita. Každý díl se bude věnovat některému z důležitých aspektů, které s tímto tématem úzce souvisejí. Vedle náčrtu každodennosti, jejíž průzkum zajisté vyžaduje časový odstup, jsou to ...