Farmářské trhy na Kubáni mají genius loci. Nechybí kulturní vystoupení!
Banner

Farmářské trhy na Kubáni mají genius loci. Nechybí kulturní vystoupení!

Trhy UVODTřikrát týdně - v úterý, ve čtvrtek a v sobotu - se na pražském Kubánském náměstí konají farmářské trhy. V oba všední dny do večera, v sobotu do dvou. Čerstvou zeleninou a ovocem voní na dálku, nabízejí pestrý sortiment i z jiných komodit, mají rodinnou atmosféru a nechybí kulturní vyžití.

 


"Trhy nejsou jen záležitost byznysu, tedy jít si nakoupit a pro trhovce prodat. Patří k určitému životnímu stylu, toho se snažíme držet," uvedla pro Kultura21.cz Ivana Mádrová, která má, v rámci firmy Archetyp, provoz trhů na starosti. "V době, kdy trhy provozovala městská část, tam už skoro nikdo nechodil, bylo tam málo sortimentu, nic zajímavého. Je to logické, pro úředníka je to splněný úkol, nejde mu o genius loci,"řekla.

Trhy - foto AC

Společnost Archetyp, vedená manželi Šárkou a Jiřím Sedláčkovými, byla na provoz trhů vybrána letos v březnu - bylo čtrnáct dnů na to, aby je lidé z firmy společně rozjeli. "Sedláčkovi to dělají, protože tím žijí, baví je to, jsou hodně ekologicky založení," řekla Mádrová. Provozují kupříkladu i známé trhy na Náplavce. O ekologický přístup se snaží i na Kubáni, hodně zboží je prodáváno bez obalů nebo v recyklovaných a ekologicky šetrných obalech.

Trhy 3 - foto AC

Hudebníci z Peru nebo Irska
Třicátého března, kdy nové trhy odstartovaly, bylo ještě před sezónou, farmáři proto prodávali hlavně brambory či cibuli ze svých zásob. Postupně byla přidávána sezónní zelenina i ovoce. "Máme stánek s jablky, kde prodávají i loňské, ve výborné kvalitě a za skvělou cenu," řekla Mádrová. Farmáři jsou vybíráni tak, aby zboží nebylo předražené, nakupovat na trhy totiž chodí mnoho starších lidí nebo maminek malých dětí.

Trhy UVOD - foto AC

Takřka každou sobotu hrají na trzích různí hudebníci - například Peruánci nebo Irové. "Bývá tam i koutek pro děti, který buď organizuje antikvář, který provozuje i dílničku, kde si děti mohou malovat. Míváme také stánek s tvůrčí dílnou, kde děti mohou vyrábět různé věci z kytiček a dalších přírodních materiálů," řekla Mádrová. Pro malé návštěvníky bývá na trzích i divadýlko. Některé akce spolupořádá městská část.

Trhy 6 - foto AC

"Snažíme se i o tematické dny - měli jsme například jahodobraní, na podzim bude burčák," uvedla Mádrová. Vedle zeleniny a ovoce si lidé oblíbili kupříkladu uzeniny, sýry či domácí krůty a kuřata, výborná jsou také třeba domácí poctivá vajíčka, bylinky, koření, někteří tam chodí i na oběd - na ryby, které mají pravidelný stánek, nebo indické jídlo, které je k dispozici ve všední dny. K dostání tam je i třeba teplá sekaná nebo polévka.

Trhy 8 - foto AC

Po letech ucítila, jak voní mléko
"Snažíme se o pestrost," řekla Mádrová. Ona si oblíbila takřka všechno, třeba díky mléku zase po letech ucítila, jak voní, což si pamatovala od babičky, která měla kozu. "Snažím se, aby každou sobotu bylo prezentováno nějaké řemeslo. Jezdí nám sem pán s keramikou, s porcelánovými hrnečky, skláři nebo firma Český smalt s nádobím," dodala. Tu by Mádrová ráda pozvala na Vánoce. V rámci trhu jsou prodávány i výrobky z chráněné dílny. Občas tam prodává i společnost Srna, která má originální výrobky recyklované z láhví.

Trhy 4 - foto AC

Příjemné je, že na trzích jsou prodávány i květiny, které si lze odnést spolu s nákupem. "Myslím, že trhy jsou oblíbené i proto, že se vrací kultura vaření, lidé rádi vaří z čerstvých a dobrých surovin," řekla Mádrová. Farmářů si váží, ví, jaká dřina za vším tím voňavým sortimentem je, neboť jako dítě na statku pomáhala. Mrzí ji proto, když se na ně někdo zbytečně rozčiluje - takových lidí ale naštěstí moc není.

FOTO: Andrea Cerqueirová


 

Rozhovor

ROZHOVOR: Radmila Zrůstková

Rozhovor 200Radmila Zrůstková patří mezi první české autorky, které napsaly knihu o raw food, živé stravě.  Vitariánství bylo do nedávné doby neznámým pojmem a tato žena pojala tento styl stravování velmi tvůrčím způsobem. Její kuchařka je jedním slovem úža...

Hledat


Literatura

Legenda The Beatles

TheBeatles perexKdo by je neznal – čtyři sympaťáci z Liverpoolu dobyli v šedesátých letech svět: promlouvali svými písněmi, stali se hvězdami snad ze dne na den. Fanynky je zbožňovaly, sály praskaly ve švech. Jejich písničky měly co říct tenkrát, mají co ř...

Divadlo

Školáci v kraji Ladopochodpů, aneb muzikálová Alenka vede děti k lásce, pochopení i odpuštění

alenka v risi divu200Nejočekávanější rodinný muzikál letošního roku měl premiéru třetí školní týden v divadle Hybernia. Sotva školáci zasedli do školních lavic, už je duchapřítomní učitelé „vytáhli“ od mobilů a počítačových her do světa hudby a ...

Film

Fliegauf naznačuje, odkud vane vítr

je to jen vitrI takový bývá úděl umělce! Zatímco film maďarského autora Bence Fliegaufa získává uznání od festivalových porot (Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně) i lidsko-právních organizací (cena Amnesty International Film, Peace Film ...