Když ty nejsi ty: Jak a proč přenášíme na druhé svoje pocity

Když ty nejsi ty: Jak a proč přenášíme na druhé svoje pocity

tyVíte, co je to přenos a protipřenos v psychologii? Na toto téma vydalo nakladatelství Portál knihu s názvem Když ty nejsi ty. Autorkou je nizozemská psycholožka Anita de Nennie. Co všechno se dozvíte?

Možná už jste se několikrát setkali s termínem projekce. Jedná se o situace, ve kterých přenášíme na druhé své vlastní pocity a projikujeme do nich to, co vlastně ve skutečnosti patří nám. Knížka Když ty nejsi ty vás může podrobněji seznámit s touto problematikou a vysvětlit vám kdy a proč se to děje, jak to rozpoznat a co s tím vlastně můžete dělat.

Emoce s námi lidmi pěkně točí. Přenos vlastních emocí na druhého člověka není ničím neobvyklým, může jít o nevědomou empatii, pozitivní přenos, anebo také negativní přenos. Když se člověk cítí v ohrožení, automaticky přechází do potřeby se bránit a útočit na svého skutečného či domnělého protivníka. Přenos může fungovat i mezi rodiči a dětmi, v partnerských vztazích, nebo také v pracovních vztazích. Knížka vám přiblíží typické chování konkrétních typů osobnosti a poradí vám, jak být co nejvíce sami sebou a nepřenášet na druhé své pocity, anebo také jak si s tímto jevem poradit. Nechybí spousta ukázek a praktických příkladů z autorčiny psychoterapeutické praxe. Autorka se také věnuje tématu sexuálního zneužívání nebo psychického a fyzického týrání v partnerských vztazích.

O autorce:

Anita de Nennie je nizozemská psycholožka s vlastní terapeutickou a koučovací praxí. Psychologii a psychoterapeutické techniky také vyučuje a funguje jako supervizorka.

Ukázka z knihy:

V průběhu několika hodin psychoanalýzy došel Freud ke zprvu nepříjemného zjištění. Všiml si, že se v něm vůči pacientům objevují pocity, které patří osobě, jež se od jeho vlastní osobnosti liší. Samozřejmě si nejdříve myslel, že to jsou jeho vlastní pocity, avšak přišel na jednu velmi důležitou věc - když svou komunikaci s pacientem nechal těmito pocity ovlivnit, odcizil se sám sobě a zhoršila se pacientova nemoc. V komunikaci pak pravidelně docházelo k projevům hněvu, zklamání a nakonec i k přerušení terapie.

Co se tady dělo? Freud propojil pacientovu problematiku s tímto průběhem terapie a začal chápat, že jeho osoba je součástí terapie, a ne jen jakýmsi lékařem, který se může v bezpečné vzdálenosti schovávat za pohovkou.

Název: Když ty nejsi ty
Autor: Anita de Nennie
Překlad: Milena Nováková
Žánr: populárně naučná
Vydáno: 2020
Stran: 184
Vydalo nakladatelství: Portál
Hodnocení: 90 %

ty

https://nakladatelstvi.portal.cz/nakladatelstvi


 

Rozhovor

„Rád by som hral na najväčšom hudobnom festivale na Slovensku“ Legendárny saxofonista Bill Evans

jazz 200Na Gypsy Jazz festivale sa predstavil legendárny saxofonista Bill Evans. Zveril sa nám, že by rád zahral aj na Pohode. Celý článok o akcii nájdete ZDE

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

První herbář pro děti, který pobaví

Herbar perObčas je těžké vybrat pohádku, která přinese to, co přinést má – zábavu a poučení. Často je to právě naopak a místo dobré nálady přispěje k nočním můrám. Přinejmenším s Kouzelným herbářem skřítka Bolhoje nešlápnete vedle.


Literatura

Na tý louce zelený, pasou se tam jeleni

myslivecNakladatelství Euromedia Group vydalo myslivecké povídky z pera známého ostravského lesníka a spisovatele Aleše Dostála. Pokud ve vás koluje krev tradičního lovce, máte rádi přírodu či pocházíte z lesnické rodiny, určitě nepohrdnete touto kvalitní literatu...

Divadlo

Jak se vyrůstá mezi vrahy? Brnkačka, pokud jste Černá ovce rodiny!

Cerna ovce 200V pondělí 1. prosince 2014 uvede Experimentální prostor NoD premiéru tanečně-divadelní komedie Černá ovce rodiny, která zavede diváky do světa dospívající dívky Oly. Na přípravách představení určeného pro celou rodinu spolupracují výrazn...

Film

Gambler, kterého nezajímá výhra, ale prohra

gambler 200Film The Gambler (2014) je velmi zajímavé a přitom vtipné drama o hazardérovi (hraje Mark Wahlberg), který pořád hraje i když mu to očividně moc nejde. Hraje každý den, za velké peníze, nedá si přitom pokoj i když dluží spousty peněz a začíná mu j...