Další live stream z Janáčkovy filharmonie Ostrava už 30. dubna

Další live stream z Janáčkovy filharmonie Ostrava už 30. dubna

Janáčkova filharmonie pro své příznivce a posluchače připravila v době nouzového stavu celou sérii přímých přenosů vystoupení jednotlivých členů orchestru. Cyklus online komorních koncertů zahájila 16. dubna 2020 a další následují v obvyklé době ostravských koncertů – tedy vždy ve čtvrtek od 19 hodin.

Nejbližší koncert je naplánován na 30. dubna, kdy je připraveno vystoupení Benda Quartetu, složeného z předních hráčů Janáčkovy filharmonie (Jakub Černohorský – 1.housle, Petr Grabovský – 2.housle, Petr Benda – viola, Tomáš Svozil – violoncello). V jejich podání vyslechnete Mendelssohnův Smyčccový kvartet e moll. Koncert můžete sledovat online na Facebooku JFO.

Smyčcový kvartet e moll op. 44 č. 2 Felixe Mendelssohna pochází z roku 1837. Po dvou letech jej skladatel zrevidoval a v nové podobě bylo dílo představeno v roce 1840. Kvartet byl podobně jako předešlé tři práce věnován švédskému korunnímu princi. Jedná se o dílo, v němž Mendelssohn představil novou, osobitější koncepci a strhující dramatický výraz. Je to jásavá hudba ze šťastného skladatelova období (napsaná v necelých třiceti letech po jeho vytoužené svatbě), precizní forma a téměř dokonalá vyváženost v melodické invenci. Skladba je technicky i výrazově náročná. Přejeme dobrý obraz i zvuk a příjemný poslech.

30. 4. 2020, 19 hodin, společenský sál DKMO
koncert můžete sledovat online na Facebooku JFO

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Smyčcový kvartet e moll op. 44 č. 2
účinkuje:
Benda Quartet ve složení:
Jakub Černohorský – 1.housle
Petr Grabovský – 2.housle
Petr Benda – viola
Tomáš Svozil – violoncello

JFO stream

O Benda Quartetu

Benda Quartet tvořený čtyřmi členy JFO má od svého vzniku v roce 2012 na svém kontě již celou řadu uměleckých úspěchů. Za výrazný mezník lze považovat koncert uskutečněný 7. dubna 2014 v rámci komorní abonentní řady jubilejní 60. sezony Janáčkovy filharmonie Ostrava. Tento koncert sklidil u obecenstva velký ohlas a také byl zaznamenán Českým rozhlasem.
Na podzim 2014 se soubor několika recitály zapojil do rozsáhlého projektu pořádaného agenturou Janáčkův máj pod názvem Česká hudba na zámcích severní Moravy a Slezska, z čehož vznikl i televizní záznam. Rok 2015 byl pro soubor po umělecké stránce opět velmi výrazný, což mj. dokládá účast na několika mezinárodních festivalech (MHF Janáčkovy Hukvaldy, Mahlerova Jihlava, Svatováclavský hudební festival). Svou koncertní činnost kvarteto rozšířilo i o studiové natáčení, zejména pro Český rozhlas, kde např. v listopadu 2015 vznikla nahrávka Smyčcového kvartetu č. 1 Leoše Janáčka. Tato nahrávací spolupráce i nadále úspěšně pokračuje dalšími projekty. Jedním z uměleckých vrcholů roku 2016 byla účast na 41. mezinárodním festivalu Janáčkův máj, kde se kvarteto představilo po boku vynikajícího berlínského souboru Vogler Quartett v provedení Mendelssohnova oktetu op. 20.

Benda Quartet se zabývá také interpretací soudobé skladatelské tvorby, opakovaně účinkuje v projektu Janáčkova máje „Generace“. Umělecky též spolupracuje s Tvůrčím centrem Ostrava v rámci festivalu soudobé hudby Hudební současnost, kde např. v listopadu 2015 provedl v premiéře smyčcový kvartet Jana Grossmanna. Na Hudební současnosti kvarteto znovu úspěšně účinkovalo i v roce 2016. Pestrou dramaturgickou nabídku dále obohacují koncerty a workshopy speciálně zaměřené pro děti a mládež.

V roce 2016 bylo kvarteto opakovaně přizváno k účinkování s Janáčkovou filharmonií Ostrava v abonentním rodinném koncertním cyklu. Tato úzká spolupráce pokračuje i nadále v podobě účasti na různých vzdělávacích projektech JFO.

V červnu 2017 se kvarteto představilo na zahajovacím koncertě mezinárodního festivalu a interpretační soutěže Beethovenův Hradec, kde mimo svůj tradiční repertoár předneslo také ve spolupráci s Jiřím Vodičkou, Martinou Bačovou a dalšími renomovanými českými umělci Mendelssohnův oktet. Podzim 2017 kvarteto jakožto rezidenční soubor projektu pořádaného agenturou Janáčkův máj k příležitosti 750. výročí založení města Ostravy věnovalo nastudování a představení kompozic předních ostravských hudebních skladatelů současnosti v rámci série koncertů konaných v zámečku Ostrava-Vítkovice. V lednu 2018 bude Benda Quartet debutovat v cyklu komorních koncertů ČSKH v sále B. Martinů v Praze. V květnu 2018 se Benda Quartet opět objeví v rámci komorní řady koncertů JFO, kde zahraje díla D. Šostakoviče, I. Stravinského, E. Dřízgy a A. Dvořáka. Na jaře 2018 se kvarteto ještě představilo na festivalu Forfest a koncertovalo v Polsku.

JFO Stream2

Program chystaných koncertů květen až červen 2020 – online na Facebooku JFO

Vždy od 19 hodin ze společenského sálu Domu kultury města Ostravy

7. 5. 2020
F. Geminiani: Sonáta e moll pro hoboj a varhany
G. Fauré: Elegie c moll pro violoncello a klavír op. 24
G. P. Telemann: Sonáta g moll pro hoboj a varhany
C. Saint-Saens: Allegro appasionato op. 43
Dušan Foltýn – hoboj
Tomáš Thon, j. h. – varhany
Ivo Fišer – viloncello
Radana Foltýnová, j. h. – klavír

14. 5. 2020
G. F. Händel: Sonáta pro dvě violoncella a klavír op. 2 č. 8
J. Haydn: Klavírní trio G dur op. 82 č. 2 Hob.XV:25
L. van Beethoven: Sedm variací Es dur
Jiří Hanousek – violoncello
Lukáš Novotný – violoncello
Lenka Hejnešová – housle
Eliška Novotná – klavír, j. h.

21. 5. 2020
G. Pierne: Canzonetta op. 19
G. Donizetti: Sonáta pro flétnu a harfu G dur
I. Muller: Serenáda pro klarinet a harfu, Grazioso quasi andantino
F. Chopin: Variace na Rossiniho téma
C. Saint-Saens: Fantaisie pro housle a harfu op. 124
Daniel Svoboda – klarinet
Petra Olajcová – flétna
Petr Benda – housle
Kateřina Bendová – harfa

28. 5. 2020
R. Schumann: Fantastické kusy op. 73
R. Schumann: Tři romance op. 94
J. Suk: Balada a serenáda op. 3
Petr Benda – housle
Ivo Fišer – violoncello
Alexandr Starý – klavír, j. h.

4. 6. 2020
N. Paganini: Polonéza pro housle a violoncello
J. S. Bach: Invence a Dua, arr. pro housle a violoncello
J. S. Bach: Sarabande a Gavotte ze Suity pro sólové violoncello č. 6 BWV 1012 (v úpravě pro 4 violoncella)
W. Fitzenhagen: Ave Maria op. 41 pro 4 violoncella
G. Goltermann: Romance op. 119 č. 1 pro 4 violoncella
Judita Šprochová – violoncello
Jiří Hanousek – violoncello
Tomáš Svozil – violoncello
Vlasta Hanousková – violoncello
Alžběta Falcníková – housle

11. 6. 2020
G. Rossini: Duo pro violoncello a kontrabas
F. Doppler: Andante a rondo, duet pro 2 flétny a klavír
Ivo Fišer – violoncello
Martin Raška – kontrabas
Petra Olajcová – flétna
Tomáš Stýblo – flétna
Alexandr Starý – klavír


 

PřihlášeníMoc démonů je nesmírná a masmédia jsou v jejich službách

Jak málo stačí k tomu, aby se šířily nepravdivé a manipulativní informace. Aby se zfanatizovaly celé národy, aby se probudil Jungův kolektivní Stín a dostal se k moci. Kniha Hitlerova monstra s podtitulem Třetí říše a nadpřirozeno profesora Kurlandera detailně analyzuje okultní kořeny nacismu a prozkoumává je ze vše stran a v mnoha souvislostech.
Nakladatelství Academia

Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu

Ve vydavatelství Radioservis vyšla kniha Pochoutky z chaloupky obsahující 100 původních chalupářských receptů na vynikající domácí jídla. Autorem je moderátor Českého rozhlasu Patrik Rozehnal.
Nakladatelství Radioservis

Rozhovor

Therion: “Jako vždy bude velkým potěšením u vás hrát”

therion 200Tento vzkaz nám předává Christofer Johnsson ze švédské metalové skupiny Therion. Ta je headlinerem festivalu Made of Metal, který se koná 15. až 17. srpna v Hodoníně. Přivezou si novou zpěvačku...

Hledat

Náboj, barvitý hlas, živé nástroje. Nové album Michala Prokopa hoří i zapaluje!

„…nastartuješ motor, zní to jako hrom…,“ zpívá Michal Prokop ve skladbě Nebe anebo cesta do pekel, která otevírá nové album Mohlo by to bejt nebe… Takto prozaicky by bylo možné shrnout i celé CD (a 2LP). Má náboj, barvitý hlas, živé nástroje.
Supraphon

Literatura

Markus Zusak: Roky pod psa

Roky pod psa 200Na úplnou prvotinu Roky pod psa autora Marka Zusaka jsme byli všichni jistě velmi zvědaví. Jeho Zlodějka knih se u nás těší velké oblibě, ale dosáhnou i Roky pod psa stejného úspěchu nebo skončí, jak se ř...

Divadlo

Premiéra muzikálu v Brně: Ženy na pokraji nervového zhroucení

foto perexPodle známé filmové komedie Pedra Almodóvara  z roku 1988 se v londýnském West Endu pustili naslovo vzatí odborníci muzikálového  žánru, Jefrey Lane (libreto) a David Yazbek (hudba a text písní) do divadelní...

Film

Všechno nejhorší 2

vsechno nejhorsi  perexVysokoškolačka Tree byla nucena pořád dokola prožívat ten samý den, na jehož konci ji vždycky zabil vrah v masce maskota její univerzity. Z téhle časové smyčky se dostala tak, že odhalila totožnost svého vraha a poslala...