Česko truchlí pro zpěváka Davida Stypku
Banner

Česko truchlí pro zpěváka Davida Stypku

David StypkaVynikající textař, zpěvák a muzikant David Stypka odešel do hudebního nebe dne 10. ledna 2021 ve věku 41 let. Jeho rodina oznámila, že zemřel na komplikace rakoviny slinivky břišní ve spojení s nákazou Covid-19. Po charismatickém zpěvákovi zůstaly písničky s hlubokými a emotivními texty, kluci z kapely Bandjeez, manželka Kateřina a tři malé děti.

Vášnivý a charismatický Moravák se sytým hlasem a bouřlivým srdcem David Stypka se hudbě věnoval už od devadesátých let. Nejprve působil v kapele Najzar. V roce 2011 založil kapelu Bandjeez, se kterou vystupoval v okolí svého rodiště jako velmi úspěšná regionální sestava. Býval největší hvězdou charitativního frýdecko-místeckého hudebního festivalu Sweetsen Fest. Proslul svými texty a originálním nápadem vytvářet a nahrávat takzvané Wake up songy, tedy písničky vznikající hned po probuzení. V roce 2014 vydal první desku Čaruj, o rok později Neboj a v roce 2016 Jericho.

“Mám nejlepší kapelu, jakou jsem kdy měl, dělat s nimi mé písničky je zkrátka zážitek sám o sobě. Rozumíme si lidsky i muzikantsky na takové úrovni, že jsem si vůbec nemyslel, že nějaká taková úroveň existuje. Na koncertech se o kluky můžu opřít, oni zase díky ultra otevřenosti v kapele vědí, že to, co zpívám a co oni hrají se mnou, je prostě pravda,” řekl o své kapele David Stypka v rozhovoru pro magazín Kultura 21 v roce 2016.

“Na bicí hraje Matěj Drabina, úžasný profík, muzikální, vyhledávaný studiový hráč, člověk s obrovským srdcem (to jsou samozřejmě všichni tři).

Na basu Maro Zeman, svérázný umělec, autor a skvělý zpěvák, který má i svůj projekt Marow - velká pecka. Je to naprosto unikátní typ srdcaře, který svou vřelostí boří bariéry, čistí vzduch a hlavně cítí ty věci velmi přesně, a to nemluvím jen o věcech hudebních.

Klávesy hraje Pavel Sotoniak, jediný z nás se muzikou živí. Je to úžasný muzikant, když přišel do kapely, věděli jsme, že je posledním dílem skládačky, něco jako když se ve filmech o pokladech starých civilizací v hlubokých jeskyních spojí kamenné klíče ze čtyř částí – začnou vydávat záři a spustí zemětřesení nebo výtrysk energie do kosmu. Pavel je zlatíčko, neuvěřitelně oddaný dříč, který - když pomineme jeho rána - nikdy nepokazí atmošku, legraci ani významnou chvíli,” představil tehdy David své kolegy z kapely Bandjeez.

Celý rozhovor najdete zde: https://www.kultura21.cz/hudba/14893-david-stypka-a-bandjeez-vydali-ep-jericho

David Stypka

Zdroj foto: irozhlas.cz

Rok 2017 byl pro Davida Stypku zlomový. Stal se držitelem Ceny Anděl za album Neboj v kategorii Sólový interpret roku a stal se i Objevem roku v hudebních cenách Žebřík. Nazpíval také duet Dobré ráno, milá se zpěvačkou Ewou Farnou. Další ocenění nenechala na sebe dlouho čekat. 

V roce 2019 mu byla diagnostikována vážná nemoc – rakovina slinivky břišní, které dne 10. ledna 2021 podlehl.


 

PřihlášeníMá cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Lola běží: „Kapela je o živém hraní, o cestování, poznávání lidí. Je to milenka, který se musíš věnovat.“

lol 200Večer na charitativním festivalu bude patřit mladým klukům z kapely Lola běží. Momentálně finišují práce na nové desce a jsou odhodláni si užít nejenom tento koncert. V tomto rozhovoru se dozvíte informace jak o novém albu, tak o jejich přístupu k muzice.<...

Hledat

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Rázovitý kraj Slezska odkrývá Dlužná částka

dluzna castka 200V únoru vydala Eva Tvrdá ve svém vlastním nakladatelství Littera Silesia knihu s detektivní zápletkou Dlužná částka, která dýchá svým vlastním životem svérázného severu Moravy. Nevelká knížečka ve mně vyvolala údiv – v dobrém slova smy...

Divadlo

Olga Tokarczuková - scénická skica v režii Ivany Uhlířové V Praze

Petrohradská kol Silva rerum (1)Petrohradská kolektiv uvede scénickou skicu na motivy děl Olgy Tokarczukové v režii Ivany Uhlířové. Platforma pro audiovizuální a performativní umění Petrohradská kolektiv uvede 29. června premiéru sc...

Film

Bláznivé nebo geniální? Oldřich Kaiser a Jiří Lábus stříhají jednu rolu za druhou...

pension lola kaiser labusPension Lola (1993) je padesátiminutový televizní film dvou komiků, který působí trochu jako rarita. Oldřich Kaiser a Jiří Lábus v něm obsadili úplně všechny postavy ...