Česko truchlí pro zpěváka Davida Stypku

Česko truchlí pro zpěváka Davida Stypku

David StypkaVynikající textař, zpěvák a muzikant David Stypka odešel do hudebního nebe dne 10. ledna 2021 ve věku 41 let. Jeho rodina oznámila, že zemřel na komplikace rakoviny slinivky břišní ve spojení s nákazou Covid-19. Po charismatickém zpěvákovi zůstaly písničky s hlubokými a emotivními texty, kluci z kapely Bandjeez, manželka Kateřina a tři malé děti.

Vášnivý a charismatický Moravák se sytým hlasem a bouřlivým srdcem David Stypka se hudbě věnoval už od devadesátých let. Nejprve působil v kapele Najzar. V roce 2011 založil kapelu Bandjeez, se kterou vystupoval v okolí svého rodiště jako velmi úspěšná regionální sestava. Býval největší hvězdou charitativního frýdecko-místeckého hudebního festivalu Sweetsen Fest. Proslul svými texty a originálním nápadem vytvářet a nahrávat takzvané Wake up songy, tedy písničky vznikající hned po probuzení. V roce 2014 vydal první desku Čaruj, o rok později Neboj a v roce 2016 Jericho.

“Mám nejlepší kapelu, jakou jsem kdy měl, dělat s nimi mé písničky je zkrátka zážitek sám o sobě. Rozumíme si lidsky i muzikantsky na takové úrovni, že jsem si vůbec nemyslel, že nějaká taková úroveň existuje. Na koncertech se o kluky můžu opřít, oni zase díky ultra otevřenosti v kapele vědí, že to, co zpívám a co oni hrají se mnou, je prostě pravda,” řekl o své kapele David Stypka v rozhovoru pro magazín Kultura 21 v roce 2016.

“Na bicí hraje Matěj Drabina, úžasný profík, muzikální, vyhledávaný studiový hráč, člověk s obrovským srdcem (to jsou samozřejmě všichni tři).

Na basu Maro Zeman, svérázný umělec, autor a skvělý zpěvák, který má i svůj projekt Marow - velká pecka. Je to naprosto unikátní typ srdcaře, který svou vřelostí boří bariéry, čistí vzduch a hlavně cítí ty věci velmi přesně, a to nemluvím jen o věcech hudebních.

Klávesy hraje Pavel Sotoniak, jediný z nás se muzikou živí. Je to úžasný muzikant, když přišel do kapely, věděli jsme, že je posledním dílem skládačky, něco jako když se ve filmech o pokladech starých civilizací v hlubokých jeskyních spojí kamenné klíče ze čtyř částí – začnou vydávat záři a spustí zemětřesení nebo výtrysk energie do kosmu. Pavel je zlatíčko, neuvěřitelně oddaný dříč, který - když pomineme jeho rána - nikdy nepokazí atmošku, legraci ani významnou chvíli,” představil tehdy David své kolegy z kapely Bandjeez.

Celý rozhovor najdete zde: https://www.kultura21.cz/hudba/14893-david-stypka-a-bandjeez-vydali-ep-jericho

David Stypka

Zdroj foto: irozhlas.cz

Rok 2017 byl pro Davida Stypku zlomový. Stal se držitelem Ceny Anděl za album Neboj v kategorii Sólový interpret roku a stal se i Objevem roku v hudebních cenách Žebřík. Nazpíval také duet Dobré ráno, milá se zpěvačkou Ewou Farnou. Další ocenění nenechala na sebe dlouho čekat. 

V roce 2019 mu byla diagnostikována vážná nemoc – rakovina slinivky břišní, které dne 10. ledna 2021 podlehl.


 

PřihlášeníNevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Jiří Vlček: „Zázrak je taková účinná zkratka.“

jiri vlcek 200Před Vánoci jsme si pro vás připravili rozhovor nejen o zázracích. Mgr. Jiří Vlček, DiS. s nimi totiž pracuje cíleně a tvrdí, že se věci mohou změnit k lepšímu. A to ať už si přejeme cokoli. Jako psychoterapeut a kouč totiž lidem pomáhá p...

Hledat

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Literatura

Miluj svůj život 2020: Křídla roku 2020 jsou DO PÁRU

miluj svuj zivotZalistujeme si rovnou na lednová políčka. Téma vlastní jedinečnosti, jak staré a osvědčené téma. A není jistě náhoda, že právě sami nad sebou se budeme zamýšlet hned v lednu. Nástěnný kalendář pro rok 2020 s názvem Miluj svůj život už...

Divadlo

Olga Tokarczuková - scénická skica v režii Ivany Uhlířové V Praze

Petrohradská kol Silva rerum (1)Petrohradská kolektiv uvede scénickou skicu na motivy děl Olgy Tokarczukové v režii Ivany Uhlířové. Platforma pro audiovizuální a performativní umění Petrohradská kolektiv uvede 29. června premiéru sc...

Film

The Amazing Spider-Man: znovu a jinak z pohledu ženy

altSamotná postava Spider – Mana letos slaví padesát let od doby, kdy se představila světu v Marvelovském komiksu Stana Lee a Stevea Ditko. Tenkrát pravděpodobně ještě nikdo netušil, že se pavoučí muž stane takov...