Mladí chovatelé z Vrbenska excelovali v mezinárodní soutěži
Banner

Mladí chovatelé z Vrbenska excelovali v mezinárodní soutěži

O pohár princezny SofieMěsíc březen mladým chovatelům přinesl nejen tolik očekávané jaro, ale i adrenalin v podobě 1. ročníku Mezinárodní soutěže mladých chovatelů O pohár princezny Sofie. Vědomostní turnaj z důvodu covidových opatření proběhl přes internet online. Soutěžilo se ve věkových kategoriích 7-15 let a 15-18 let v deseti samostatných odbornostech: králíci, exoti, hlodavci, teraristika, drůbež, psi, kočky, holubi, nutrie a akvaristika.

Každý z účastníků absolvoval třicet znalostních otázek a musel poznat deset obrázků zvířat dané oblasti. Důraz se kladl na přesnost a čas. Do turnaje se přihlásilo 76 dětí z České republiky, Slovenska a Polska. Význam tohoto klání spočíval v prohloubení zájmu mládeže o živá zvířata, péče o ně a přírodu kolem nás. Odměnou pro nejlepšího chovatele v rámci Evropské unie se stal pohár princezny Sofie, což byla skutečná historická osobnost spjatá se Slezskými Rudolticemi.

Vznik soutěže inicioval předseda Okresní organizace Českého svazu chovatelů (ČSCH) a předseda komise ČSCH pro práci s mládeží Miroslav Kyška. Za spolupráce se starostou obce Slezské Rudoltice Mojmírem Pargačem a kastelánem tamějšího zámku Tomášem Zembou vznikl název soutěže. Na technickém zajištění utkání se podílela Asociace středoškolských klubů ČR, z. s. (ASK ČR,z.s.).

Úspěch domácích reprezentantů potěšil předsedu Základní organizace chovatelů z Vrbna pod Pradědem (ZO ČSCH,z.s.), Ladislava Jelínka: „Přeji našim mladým chovatelům mnoho elánu a nadšení pro jejich koníček, pevně věřím, že místní organizaci budou stejně úspěšně reprezentovat i v budoucnu.“

Není nic pěknějšího než vidět rozzářený obličej vítězky. Jednou z nich je Viktorie Sedláková, která získala první místo ve skupině mladších v odbornosti králíci: „ Mám obrovskou radost z prvního místa. Soutěž se mne bavila a dopředu jsem se na ni pečlivě z různých materiálů připravovala. Budu ráda, když se uskuteční zase nějaká další,“ prozradila mladá chovatelka.

Ve skupině starších se stal nejlepším v České republice v odbornosti králíci Boleslav Klapuch. Další první příčku v kategorii drůbež získal Vilém Macháček. Druhé místo obsadil Radek Bohumil Václavek v odbornosti exoti. Na třetím místě se umístil Radek Štantejský v sekci holubi.

O pohár princezny Sofie

Chov zvířat přináší velkou zodpovědnost

V současnosti se mnohdy setkáváme se situacemi, že si jednotlivec či rodiny pořídí domácího mazlíčka bez předchozí úvahy o tom, co péče o zvíře přináší. Následkem této neznalosti pak zvířecí mazlíčci končí v lepším případě v útulcích nebo pobíhají v parcích, v horším pak bezmocně uhynou.

Jak se zodpovědně postavit k jejich chovu nám vysvětluje organizátorka akce a pedagožka, členka ASK ČR, z.s., Květa Děrdová: „Domnívám se, že právě v dnešní, svým způsobem přetechnizované, době, je potěšitelné, že se najdou ještě mladí, kteří projeví zájem o chov či starání se o nějaké zvířátko. Je však třeba si uvědomit, že chovatelství samo o sobě je ovlivněno mnoha faktory – vhodností prostředí, dostatkem krmiva a především ochotou věnovat se svěřenému živočichovi. A to denně! Jednoduše řečeno za ně přebírá odpovědnost, a to na řadu let. Proto je velmi důležité, když si se zájemcem o jakékoliv zvířátko, někdo v klidu sedne a probere předem všechny tyto aspekty. Osobně však fandím všem, kdož se pro zvířátko rozhodnou a pečlivě se o něj starají. Obohacují se tak o spoustu pěkných zážitků a současně se učí odpovědnosti! Je potěšitelné, že na Bruntálsku v posledních letech stoupá zájem dětí a mládeže o domácí mazlíčky, a tím i o chovatelství jako takové.“

Na její slova navázal Miroslav Kyška, který je toho názoru, že o zájmu dětí o chovatelství svědčí i účast více než 70 chovatelů z 20 základních organizací ČSCH v rámci I. ročníku soutěže. Školství považuje jako stěžejní základnu pro zvýšení zájmu mladých o toto hobby. Prostřednictvím přírodovědných kroužků je může dovést k chovatelským aktivitám potažmo organizacím.

Na úspěch mladých chovatelů reagoval i vrbenský starosta Petr Kopínec, který jim předal v budově městského úřadu ocenění: "Těší mě každý úspěch vrbenských mladých lidí, ať už jsou to sportovci, výteční žáci a studenti, nebo třeba mladí chovatelé. Jsem překvapen, kolik úspěchů zaznamenali děvčata a chlapci v této mezinárodní soutěži, je to ohromný výsledek. A také vizitka, že vrbenští mladí lidé rozvíjejí krásné koníčky a mají vztah ke všemu živému. Nepochybně budou patřit k těm, kteří po celý svůj život chrání přírodu a životní prostředí. Děkuji všem účastníkům soutěže.“

O pohár princezny Sofie

Soutěžním aktérům poděkovala i další organizátorka akce Markéta Chrenšťová.“ Děti to krásně zvládly. Těšíme se na jejich účast při dalším klání mladých chovatelů, při 2. ročníku Mezinárodní soutěže o pohár princezny Sofie ve Slezských Rudolticích,“ dodala na závěr.

Zájemci z řad mládeže, kteří by se chtěli stát členy místních chovatelů, hlaste se u vedoucí mladých chovatelů ZO ČSCH VRBNO, Andrey Martínkové: telefonní kontakt: +420607121996, email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . S chovem jednotlivých odborností a případnému přidělení parcel k možnosti jejich umístění,vám poradí předseda ZO ČSCH VRBNA Ladislav Jelínek telefonní kontakt +420737009044, email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Zdroj foto: Andrea Martínková 


 

PřihlášeníMá cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

David Stránský: V Laterně magice se podařilo uskutečnit projekt, na který můžeme být všichni po právu hrdí!

stransky perexU příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na tento nový projekt a práci v divadle jako takovou o...

Hledat

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Den šílenství ve stylu sci-fi i konspiračních teorií

Den šílenství 200Neotřelý český tvůrce Petr Junek přichází se svou čtvrtou knihou s názvem Den šílenství, která se oproti těm předchozím v mnohém odlišuje. Především se žánrově posouvá do vod, kde by mohlo plavat daleko více potenciálních čtenářů....

Divadlo

Divadelně-pohybové představení MANSON v NoDu: když je tanec eufemismem pro agresi
ImageNa otázku, proč miluji skupinu DOT 504 (a vedle mě i stovky dalších fanoušků a příležitostných diváků), se nabízí velice snadná odpověď: protože jsou mladí, talentovaní, charismatičtí a otevření novým experimentům. A...

Film

Věrná, statečná, ryzí. Příběh o dívce, která se stala legendou

Mulan perexMulan (Yifei Liu) je divoká a nezkrotná dívka. Aby přinesla čest své rodině, měla by se vdát a být tichá a poslušná, ale tyto podmínky splnit nedokáže. Když císař (Jet Li) vydá nařízení, že každá rodina musí poslat jednoho muže, který vstoupí do a...