Žıvotní příběh Johanna Georga Fausta pokračuje...
Banner

Žıvotní příběh Johanna Georga Fausta pokračuje...

mistr 200CESTA KE SVĚTLU VEDE TEMNOTOU...

 

 

 

 

Zlatavý podzim roku 1518 končí. Uplynulo šest let od doby, kdy věhlasný mág Johann Georg Faustus uprchl z Norimberka. Společně se svým pomocníkem Karlem Wagnerem a schovankou Markétkou putuje jako žádaný mastičkář a astrolog po Německé říši. Johann však cítí, že je to jenom klid před bouří – jeho úhlavní nepřítel Tonio ještě není poražen. Hluboko ve svém nitru ví, že se zlo vrátí a znovu po něm vztáhne ruku...

Po úspěšném románu Kejklíř, který německý server HISTOcouch.de ocenil jako „Knihu roku“, dovádí autor dobrodružství doktora Fausta k dramatickému vyvrcholení.

Ukázka z knihy:

„Johann ucítil, jak ho píchlo na hrudi. V Knittlingenu už nebyl téměř čtvrtstoletí; vyhýbal se tomu místu, protože mu připomínalo, jak to všechno začalo. Karl ani Markétka netušili, že tohle město je jeho domovské – v podstatě o něm jako o člověku nevěděli nic. Nikdo nic netušil. Vyrůstal nedaleko odsud, jen co by kamenem dohodil, společně se třemi bratry, z nichž dva starší byli přihlouplí selští troubové, a s nevlastním otcem, který ho vždy nenáviděl. Johann dodnes nevěděl, kdo je jeho rodný otec – stejně jako Markétka netušila, kdo je ten její.
Musím jí to říct, než bude příliš pozdě…
Po levé straně se vynořil starý známý hostinec U lva, ze kterého proni¬kala tichá změť hlasů. U trámu napravo od vchodu bylo uvázáno několik koní, ve vedlejší otevřené kolně stál vůz se zrezivělou ojí.
Johann bezděčně zastavil svého koně a zaposlouchal se. Knittlingen se rozkládal na důležité poštovní trase vedoucí z Nizozemska do Innsbrucku v Alpách a dále přes jejich vrcholy. Stařičký císař Maxmilián ji nechal za svých mladých let zřídit, aby mohl lépe kontrolovat svou obrovskou říši. Proto se U lva zastavovali cestující z dalekých zemí. Jak často tu jako malý chlapec sedával pod stoly a naslouchal vyprávění návštěvníků! Později ty příběhy vylíčil doma nemocné matce.
Hostinec U lva bylo jeho okno do světa, ze kterého později poznal víc, než se mu kdykoli snilo. Johann si kdysi odpřisáhl, že se sem vrátí až poté, co se stane učeným a úspěšným mužem. A právě to se teď stalo, i když úplně jinak, než očekával.
Z malého, hubatého Johanna Gerlacha z Knittlingenu se stal věhlasný doktor Johann Georg Faustus, nejmocnější kouzelník v říši, astrolog, chiromant a alchymista, terč mnoha obdivu a hany.
Johann zaváhal, ale nakonec sesedl a uvázal koně vedle ostatních. Přijel sice do Knittlingenu kvůli něčemu jinému, ale hostinec ho téměř magicky přitahoval jako laskavé, tklivé volání z minulosti.
„Ty zůstaneš tady venku! Sedni!“ přikázal Satanovi, který se okamžitě pohodlně uvelebil. Johann s bušícím srdcem vstoupil do výčepu. Stáhl si kožešinovou kapuci hluboko do obličeje, ačkoli bylo nanejvýš nepravděpodobné, že by ho po všech těch letech někdo poznal. Už dříve se dozvěděl, že jak bratři, tak i nevlastní otec před několika roky zemřeli na horečku. Jeho rodina už neexistovala, dům byl prodán. Ať se jakkoli snažil zaposlou¬chat do svého nitra, nikdy kvůli tomu nepocítil ani náznak smutku.“

Předcházející román:

„Faustus", Šťastlivec – tak mu říkala matka, protože v den jeho narození stály hvězdy v mimořádně příznivé konste¬laci. Johann Georg byl zvláštní chlapec, bystrý a zvídavý.
Když do falckého města Knittlingen přišli Léta Páně 1486 kejklíři, okamžitě se pro ně nadchl. Zejména ho fascinoval mág a čarodějník Tonio del Moravia. Z bledého muže s pichlavě černýma očima, který mladíkovi předpověděl velkou budoucnost učence, vyzařovalo zvláštní kouzlo. A tak, když Johannova matka zemřela a jeho láska k přítelkyni z mládí Margaretě dramaticky ztroskotala, připojil se k Toniovi...
Společně kočovali z místa na místo a vydě¬lávali si peníze kouzelnickými triky a horo-skopy. Tonio se osvědčil jako výborný učitel, který dokázal ukojit Johannovu ne¬změrnou touhu po poznání. Ale za jakou cenu? Mladík se stále více nemohl ubránit dojmu, že jeho Mistr je ve spojení s tem¬nými silami. Silami, které začnou určovat jeho další život…
Nakonec před ním uprchl a vydal se s po¬tulnými komedianty do Itálie; jenže ani tam nedokázal čaroději uniknout. Johann začíná pozvolna chápat, s kým má co do činění, a že nevědomky přistoupil na boj mezi Dobrem a Zlem... 

mistr

OLIVER PÖTZSCH (*1970) pracoval po studiu nejprve jako novinář a filmový scenárista v rozhlasové stanici Bayerischer Rundfunk. Dnes žije se svou rodinou v Mnichově. Jeho historické romány mu získaly věhlas daleko za hra-nicemi Německa. Knihy ze série Katova dcera patří k mezinárodním bestsellerům a byly přeloženy do více než dvaceti jazyků.

Nakladatelství Euromedia právě připravuje osmý příběh Katova dcera a prokletí moru, který by měl vyjít na podzim.

Oliver Pötzsch: Mistr, přeložil Rudolf Řežábek, vydává nakladatelství Brána, 568 stran

https://www.knizniklub.cz/knihy/454034-mistr.html


 

PřihlášeníMá cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Galerie anglických klobouků vznikla díky recesi

galerie anglickych klobouku nove hradyV areálu rokokového zámku Nové Hrady nedaleko Litomyšle je od letošního června pro návštěvníky v budově oranžerie otevřena unikátní Galerie anglických klobouků

Hledat

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

V pražských Nuslích byla otevřena Ransdorfova knihovna


ransdorf knihovna 200Nedávno zahájily svou činnost Vzdělávací centrum a knihovna loni zesnulého politika KSČM Miloslava Ransdorfa. Veřejnosti bude postupně ke studiu zpřístupněno na 50 000 svazků, které za svůj život shromáždil.

Divadlo

Vězeňský kvintet

vezensky kvintet200Máj - lásky čas. Jaro je v plném květu a omamná vůně vítězství se line osvobozenými pražskými ulicemi, jež se stávají němými svědky příběhů se šťastnými konci i přívalů radosti vyvěrajících z návratů, setkávání a toliko kýžené t...

Film

Vyšla výpravná monografie o Jiřím Brdečkovi

brdecka perexNení pochyb, že noblesní, jemně ironický kreslíř, výtvarník, scenárista a zejména režisér animovaných filmů Jiří Brdečka (1917-1982) se trvale zapsal do dějin české kinematografie. Do diváckého povědomí vstoupil díky nápaditým, parodicky styliz...