Co kdyby měl Ježíš Kristus manželku...?
Banner

Co kdyby měl Ježíš Kristus manželku...?

kniha tuzeb 200Ana se narodí v Galileji v dobách, kdy se na ženy pohlíží jako na majetek a dívky opouští své otce, jen když se vdávají... Ana netouží po ničem jiném než mít nad svým osudem kontrolu. Umí číst a psát, a navzdory matčiným obavám se chce dělit o své myšlenky a najít svůj hlas. Hlas, který by mluvil za všechny tiché ženy. Ana propadá zoufalství, protože je přislíbená staršímu vdovci. V Nazaretu ale potká charismatického mladého tesaře, který v ní probouzí nepoznané touhy a díky němuž se před ní otevírá nová budoucnost...

 

Tohle však není obyčejný milostný příběh. Cesta, na niž se Ana vydá, jí přinese radost i neštěstí, ale také ji obohatí o nečekaná přátelství. Kniha tužeb je mimořádný příběh o snech a touhách a o síle ženy změnit svět.

Ukázky z knihy:
.
Jsem Ana. Byla jsem ženou Ježíše, syna Josefa Nazaretského. Říkala jsem mu milovaný a on mi se smíchem přezdíval Malý hrom. Tvrdil, že zatímco spím, slyší ve mně burácení podobné hromobití, které se k nám neslo ze vzdáleného údolí potoka Nachal Cipori nebo až zpoza Jordánu. Nepochybuji o tom, že skutečně něco slyšel. Celý život ve mně vřely tužby, vzdouvaly se jako hudba a v noci pak lkaly a zpívaly. To, že můj muž na naší tenké slaměné rohoži sklonil srdce k mému a naslouchal, bylo projevem laskavosti, kterou jsem na něm milovala nejvíc. To, co slyšel, byl můj život, který naléhavě prosil o zrození.

II.
Moje vyprávění začíná, když mi bylo čtrnáct let. Jednoho večera za mnou přišla teta s oblým předmětem zabaleným v plátně a odvedla mě na rovnou střechu otcova velkolepého domu v Cipori.
Lezla jsem za ní nahoru po žebříku, pokukovala jsem po záhadném balíčku, který měla jako novorozeně uvázaný na zádech, a nedokázala jsem odhadnout, co v něm ukrývá. Dost nahlas si pobrukovala hebrejskou písničku o Jákobově žebříku, až jsem se bála, že ten zvuk pronikne úzkými okny domu a probudí matku. Zakázala nám, abychom spolu chodily na střechu, protože se bála, že by mi Jalta plnila hlavu troufalými myšlenkami.
Na rozdíl od matky – vlastně na rozdíl od každé ženy, kterou jsem znala – byla moje teta vzdělaná. Její mysl byla rozlehlým nezkrotným územím, které přesahovalo hranice. Zajímala se úplně o všechno. Z důvodů, o kterých nikdo nemluvil, k nám před čtyřmi měsíci přišla z Alexandrie. Vůbec jsem nevěděla, že otec má sestru, dokud se jednoho dne neobjevila oblečená v jednoduché neobarvené tunice, drobnou postavu hrdě vzpřímenou a z očí jí sršel vztek. Otec ani matka ji neobjali. Ubytovali ji v místnosti pro služebnictvo, z níž se vycházelo na horní nádvoří, a mou zvědavost zcela přehlíželi. I Jalta se mým otázkám vyhýbala. „Tvůj otec mě donutil přísahat, že o své minulosti nebudu mluvit. Byl by nejradši, kdyby sis myslela, že jsem spadla z nebe jako ptačí trus.“
Matka reptala, že Jalta má drzou pusu, a výjimečně jsme se na tom shodly. Tetina ústa byla nevyčerpatelnou studnicí vzrušujících a nepředvídatelných výroků. A právě to jsem na ní milovala nejvíc...

Z autorčiny poznámky:

Poznámka se ze zjevných důvodů týká hlavně postavy Ježíše, ale příběh Knihy tužeb patří Aně. Vstoupila do mé představivosti a já ji zkrátka nedokázala přehlížet. Viděla jsem v ní nejen Ježíšovu manželku, ale i ženu s vlastním posláním, která při hledání velikosti následuje své tužby. Také jsem ji považovala za ženu schopnou stát se nejen Ježíšovou manželkou, ale i jeho partnerkou.
V den, kdy se Ana objevila, jsem o ní kromě jména věděla ještě něco. Bylo mi jasné, že chce být především hlasem. Kdyby měl Ježíš opravdu manželku a historie se podle toho odvíjela, byla by to nejumlčovanější žena v celé historii, která by ze všeho nejvíc potřebovala hlas. Pokusila jsem se jí ho dát. 

kniha tuzeb

SUE MONK KIDD (* 1948) vyrostla v městečku Sylvester v americké Georgii. Absolvovala na Texas Christian University v oboru ošetřovatelství a teprve později pokračovala studiem tvůrčího psaní na Emory University a Anderson College. Hned s první knihou přišel obrovský úspěch. Debutový román The Secret Life of Bees (Tajný život včel - 2002) se stal ve Spojených státech knižním fenoménem a získal radu ocenění včetně nominace na Orange Prize v roce 2002. Kniha byla přeložena do 36 jazyků a prodalo se jí přes 14 milionu výtisků.
Sue je také autorkou několika memoárových knih, které jí rovněž přinesly uznání a ocenění.
V roce 2015 vyšel v Ikaru román Křídla ve větru inspirovaný příběhem sester Sarah a Angeliny Grimkéových, bojovnic za práva otroků a jedněch z prvních významných amerických feministických myslitelek. Dočkal se velkého ohlasu z řad čtenářů i kritiků a byl přeložen do více než dvou desítek jazyků.
Více se o autorce dozvíte na https://suemonkkidd.com/.

Sue Monk Kidd: Kniha tužeb, přeložila Zdeňka Zvěřinová, vydal Ikar, 392 stran

https://www.knizniklub.cz/knihy/483870-kniha-tuzeb.html


 

PřihlášeníMá cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Jirka Hadaš: „Mám vždy velkou radost, když s námi děti blbnou a řádí a jsou spokojené.“

hadas perexZanedlouho se bude v Amfíku Bukovina u Uherského Hradiště konat velká akce pro děti – Pigyáda. Na ní se objeví dětmi oblíbený kouzelník Jirka Hadaš, který je velmi dobrým kamarádem s prasátkem Pigym. Neváhali jsme proto a položili mu několik ot...

Hledat

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Nechte se poučit: Klasická filozofie v kostce

klasicka filozofie v kostce 200V srpnu vyšla pod hlavičkou nakladatelství Universum kniha Klasická filozofie v kostce od amerického autora Michaela Moora. Slibuje nám kompletního průvodce antickou filozofií, včetně Pythagora, Sókrata, Pla...

Divadlo

Lounské divadlení 2015 podruhé

Divadleni perexJen pár hodin zbývá do zahájení jedenáctého ročníku Lounského divadlení, které odstartujeme v pátek 6. března v 17.00 hodin. I to s letopočtem 2015 Vám přinese pět inscenací v podání pěti amatérských divadelních souborů, které se mezi seb...

Film

Zkrocení slizkých duchů

altFilm Krotitelé duchů byl uveden už v roce 1984, a přestože se o podobných příbězích u nás tenkrát téměř nevědělo, vznikl v podstatě jako odpověď na tehdy už velmi různorodé filmy o hrdinech. Krotitelé duchů jsou jiní ...