Zahájení jubilejního ročníku festivalu bylo plné emocí
Banner

Zahájení jubilejního ročníku festivalu bylo plné emocí

khs zahajeni 200Nadšení, vděk, radost i dojetí provázely zahájení 15. ročníku Klášterních hudebních slavností. Po měsících nejistoty a hudebního půstu si živé koncerty opět užili hudebníci, diváci i pořadatelé.

 

 

 

Prologem festivalu se v neděli 27. června stal sólový recitál špičkového hornisty Radka Baboráka v Bílé Vodě na pomezí polských hranic. Úchvatná akustika klášterního kostela připravila mistrovi i divákům nadpozemský zážitek. „V Bílé Vodě se chrám stal opravdu mým skvělým partnerem a inspirátorem. Některé skladby, dostaly úplně jiný, až mystický charakter. V jiných jsem zvolil rychlejší tempa, a užíval si, jak třeba skupina pěti not doznívá najednou v akordu,“ vzpomíná nadšeně Radek Baborák a dodává: „Je to zásadní výzva někam poprvé přijet a uvědomit si, že tempa a hlasitost se kterou cvičím v mém hudebním sklepě v Praze, se výrazně změní s ohledem na prostor, kde se koncert koná. S tím počítám. Velkou roli hraje časově prostorová představivost, kterou každý hudebník má. Já s ní pracuji a používám ji vědomě. Hrát jakoukoliv skladbu všude v jednom tempu a v jednom výrazu je nemožné.“

Slavnostního zahájení se o den později v šumperském klášterním kostele ujal rezidenční soubor festivalu Musica Florea. Natěšené publikum se přesvědčilo, že Antonín Reichenauer je právem nazýván „českým Vivaldim“ a jeho zpěvné melodie patří k pokladům barokní hudby. Slyšet po měsících zákazů opět potlesk naživo hudebníky dojímal až k slzám a všichni podali fantastický výkon. Emocemi nabitý večer si tedy užili všichni, včetně mnoha vzácných hostů, kteří festivalu drží palce. Patří k nim mimo jiné hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, starosta města Šumperk Tomáš Spurný a další příznivci.

„Jsem upřímně nadšen, že jsme letošní ročník dotáhli do zdárného konce. Ačkoliv nás stále omezují povinné respirátory a nutnost kovidových potvrzení od návštěvníků, všichni nařízení respektujeme a tím dokazujeme, že i za takových podmínek je možné uspořádat kulturní akci,“ zhodnotil zahájení ředitel festivalu Roman Janků

khs 1

Klášterní hudební slavnosti v nejbližších dnech pokračují pěti koncerty.
• Nejprve v neděli 4. července rozezní Romantické varhany v komplexu monumentálního kláštera Hory Matky Boží na Hedeči polský varhaník Waclaw Golonka.
• V pondělí 5. července multitalentovaná hudebnice a zpěvačka Gabriela Vermelho probudí nálady, pocity a poezii v nádherné secesní Tančírně v Račím údolí.
• Na folklórní strunu o den později zahraje mladá houslistka Markéta Janoušková s cimbálovou muzikou v originálním kulturním domě Skleník v Loučné nad Desnou.
• S duchovním programem autentické interpretace staré hudby zavítá 8. července do Šternberku pětice mladých zpěváků Ensemble Baroque Quintet a
• v sobotu 10. července bude příležitost užít si Vivaldiho Čtvero ročních dob v kouzelné Karlově Studánce.

Festival potrvá celé prázdniny až do září. Do té doby uvede dalších 13 koncertů v duchu letošního motta Česká hudební rozmanitost. Bude mezi nimi komorní večer, open air koncert na nádvoří zámku, původní barokní opera, koncert pro 51 strun, etno cesta kolem světa, mužské vokální kvarteto, jazz a swing i konfrontace s Mozartem. Pestré hudební léto v srdci Jeseníků si naplánujte na www.klasterky.cz.

khs zahajeni2

Zdroj foto: Jiří Kučera

Více informací: www.klasternihudebnislavnosti.cz nebo www.klasterky.cz


 

PřihlášeníMá cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Pavlína Brzáková: Jaké to je být „zapisovatelkou“ Jaroslava Duška

Pavlina Brzakova 200Pavlína Brzáková je velmi zkušená, zcestovalá a nezvykle vystudovaná etnoložka. Šéfredaktorka časopisu Regenerace a dáma s hlubokou znalostí kultur sibiřských kočovných pastevců.  Osud tomu chtěl, že jí redaktorsky a spisovatelsk...

Hledat

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Od teď už jedině kávu s malbou!

miluji kávu perexV současné době nemůžeme navštívit specializovanou kavárnu – ať už se jedná o stylový podnik v zahraničí, či módní bistro ve vašem okolí, aby Vám barista s pomocí mléka nepředvedl nějakou tu alchymii. Vzhledem k ...

Divadlo

Shakespeare v Mahenově divadle NdB
necozaneco perJe to skutečně záhada. Velký dramatik Shakespeare napsal spoustu nejlepší divadelních her, jaké kdy se objevily a taky několik velmi špatných her. Jako by v Shakespearovi byli dva autoři. Nebo že by Shakespeare, onen herec co utekl ke k...

Film

Šarlatán - boj dobra se zlem

sarlatan 200V pondělí 17. srpna proběhla v pražském kině Světozor novinářská projekce dlouho očekávaného dramatu Šarlatán. Kvůli nastalé epidemii si film na svou českou premiéru plánovanou v březnu musel počkat až do srpna. Co na diváky v kinech čeká?

...