Jiří Raichl brzy vydá Pomalou vodu
Banner

Jiří Raichl brzy vydá Pomalou vodu

pomala voda 200Příběh románu začíná jako romantická retro-komedie, ale brzy se mění v hutný dramatický napínák. V jeho středu se ocitá hlavní hrdinka Klára, mladá dědička továrny. Po smrti otce a příchodu nového ředitele podniku je konfrontována se záhadnými událostmi, které pořádně rozčísnou klidné a pomalé vody jejího dosavadního života.

 Rok 1927... Klára, mladá dědička rodinné továrny, řeší po otcově smrti budoucnost svou i svého podniku. Donucena okolnostmi najímá ředitele, schopného manažera jménem Tadeáš, z nějž se vyklube atraktivní a charismatický muž optimálního věku. Aniž si to Klára uvědomuje, spustí angažováním Tadeáše řetězec záhadných událostí, jež rozčísnou pomalu plynoucí vodu klidného života.

Roztomile ztřeštěná atmosféra se rychle mění v napínavé drama až thrillerového ladění. Klára s překvapením zjišťuje, jak málo zná svou minulost. A brzy pochopí, že se ve svých vzpomínkách musí co nejrychleji zorientovat, chce-li uniknout záludným šípům rozkacené sudby. Ještě ke všemu se jí do cesty přimotá další zajímavý chlapík, který (možná jen zdánlivě) nabízí pomoc. Ale jak to vlastně je? Komu může Klára věřit? A existuje vůbec někdo takový?

Příběh je napsán svižným, čtivým stylem, v němž nechybí štiplavě sarkastický humor, ale i něžná romantika či emocionální introspekce. Zápletka se klube ve strhujícím rytmu, který v závěru graduje do velkoryse načrtnutého rozuzlení. Zase jedna knížka, od níž se neodtrhnete, dokud neotočíte poslední stránku...

pomala voda1

KRÁTKÁ UKÁZKA:

„Klárko, otevři. Prosím! Vím, že nespíš.“
„Jdi pryč!“
(...?!!
Já nána pitomá!!! Co to dělám?!)
„Musím s tebou mluvit,“ škemrá.
„Jenomže já spím!“
„To těžko, když mi odpovídáš.“
(Hm. No. To jsem zvorala.)
„Jo. Ale už usínám. Vystřel!“
(Šmarjápanno! To je rada! Vořu to čím dál hůř!)
„Nevystřelím.“ (Hurá!) „Musím s tebou mluvit.“
„To už jsi říkal. Můžeš mluvit skrz dveře.“
„To není ono.“
No jasně, že to není ono.
Skrz dveře mě nezamorduje.
(Proč odemykám...?! Jsem totální cvok?!)
Vrahoun rozpačitě klopýtá dovnitř a schlíple usedá na pelest. Ručky třaslavé, očka zarudlá.
(Takhle má vypadat sadistický zabiják?
To nás ve škole neučili.)
„Já nechci odejít!“ šeptá přiškrceně.
„Kam nechceš odejít?“
„Odsud.“
„Odsud? Jako z mé ložnice?“
„No, to taky,“ usměje se šibalsky. „Ale teď mám na mysli tu výpověď.“
(Je to jen záminka? Není to jen záminka?)
„Aha. Tak jo,“ (pozvolna přestávám drkat zubama). „Zítra to ještě probereme. A teď mě nech.“
Uculí se.
A jemnými, něžnými tahy pohladí mé předloktí.

pomala voda

O AUTOROVI:

Jiří Raichl (* 1966) je český prozaik, básník a dramatik. Je členem Divadelního spolku F. A. Šubert, v němž působí jako scénárista a režisér. Narodil se v Praze, aktuálně žije v Dobrušce. Vyzkoušel devatero řemesel (včetně desáté bídy) a v současné době zakotvil v sociálních službách.

Literární tvorbě se věnuje jako koníčku. V roce 2018 založil butikové nakladatelství TOFANA, v němž vydal román Poblíž nebe a sborníky povídek Zítra už bylo (2018), Tenčí než vlákno pavučiny (2019) a Mám se dobře, ale špatně to snáším (2020). Řídil rovněž vydání básnického sborníku 6 hlasů lásky (2019) a v roce 2021 vydal průřezový výbor své poezie Slunce v podhlavníku. Provozuje též webový Literární servis.

POMALÁ VODA
AUTOR: Jiří Raichl
OBÁLKA: Kateřina Vostrá
ISBN: 978-80-88318-22-4
204 stran
vazba lepená
vydala TOFANA v roce 2021 (www.pribehy.eu)

Více informací najdete na autorově osobním webu: http://jiriraichl.mozello.cz/.


 

PřihlášeníMá cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářství: Knihovny pro K21, Univerzitní knihovna UTB Zlín

brezen-mesic-ctenaru 200Regály odborných knih a skript, u počítačů čilí šum, studenti diskutují, klávesnice drkotají. V místnosti panuje pravá tvůrčí atmosféra. U výpůjčního pultu se střídají čtenáři s knihami, s lístky s poznámkami, s nejrůzně...

Hledat

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Než slehne rudý prach: Svět je jen hromada špíny

rudy prachOči plné rudého prachu. Pěkně štípou, hlavně zezačátku, ale ve chvíli, kdy se rozkoukáte, objevíte svět, z něhož se nechce ven, ačkoliv byste v něm za žádnou cenu při troše zdravého rozumu nechtěli žít. Syrovost a tak rozdílné morální hodnoty, pro...

Divadlo

Super komedie Hnízdečko a šunkofleky

hnizdecko a sunkofleky divadlo radostJak může dopadnout situace, kdy si do svého sdíleného sklepního prostoru, který považují dva dlouholetí kamarádi za byt, oba přivedou novopečené manželky a snaží se jim vysvětlit, jak se jim krásně v tomto hnízdečku bude...

Film

KRÁL ARTUŠ: LEGENDA O MEČI

Artus plakat (2)Guy Ritchie, jenž pozornost na sebe upoutal adrenalinovým uchopením příhod Sherlocka Holmese, se v obdobně „nabušeném“ stylu vypravil k artušovské legendě – a spolehlivě pohřbil všechnu její poezii. Do ponura laděná fantasy s fantaskn...